Контроль мобілізації через банки: рахунки тисячі українців заблокували

27 Березня 20:05

В Україні станом на кінець березня 2025 року заблокували банківські рахунки 26 тисячам громадян через порушення правил мобілізації. Це рішення прийнято в рамках посилення контролю за виконанням військового обов’язку в умовах воєнного стану, передає Комерсант український із посиланням на матеріал РБК-Україна.  

Блокування рахунків здійснюється як тимчасовий захід для осіб, які ухиляються від мобілізації, не з’являються до військкоматів або не виконують інших зобов’язань згідно з законодавством. Таке рішення ухвалюється відповідно до нових норм, які передбачають посилення відповідальності за порушення військового обліку та мобілізаційних вимог.

Воно не стосується громадян, які мають законні підстави для відстрочки від служби або вже проходять військову службу. Процедура також не застосовується до осіб, які надали відповідні документи про своє місцезнаходження чи стан здоров’я.

За даними джерела, блокування рахунків — це частина ширшої стратегії, спрямованої на підвищення відповідальності за ухилення від мобілізації. Після виконання військового обов’язку або врегулювання свого статусу, рахунки можуть бути розблоковані. Водночас особи, які ігнорують законні вимоги, можуть зіткнутися з додатковими санкціями.

Штрафи від ТЦК в Україні у 2025 році: що потрібно знати 

За інформацією відкритої платформи Опендатабот, кількість протермінованих та несплачених штрафів через порушення правил військового обліку від ТЦК в Україні стрімко росте. Від початку року вже відкрито близько 10 тисяч проваджень за несплачені штрафи — майже стільки ж, як за весь 2023 рік.

Втім українці не поспішають сплачувати штрафи: серед відкритих торік проваджень закрили лише кожне друге. Найбільш активно цьогоріч штрафують на Дніпропетровщині.

Кожен другий штраф виписано на людей віком 25-35 років. Ще 38% проваджень припадає на людей віком 36-45 років.

Чоловікам віком від 18 до 60 років, які не оновили свої дані у ТЦК та СП або не перебувають на військовому обліку, загрожує штраф від 17 000 до 25 500 грн під час воєнного стану чи за повторне порушення — таку норму було введено торік. До того сума штрафу складала 1700 грн. Штраф для громадян становить від 17 000 до 25 500 грн, а для посадових і юридичних осіб — від 34 000 до 59 000 грн.

Якщо штраф не сплатити вчасно, сума подвоюється після передання справи до виконавчої служби. Водночас сплата штрафу не звільняє від виконання зобов’язання, яке було порушено — тобто від необхідності дотримуватись правил військового обліку. 

Нагадаємо, що на початку січня 2025 року Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроєкт № 12093, який пропонує надавати громадянам 50% знижки при сплаті штрафу за несвоєчасне уточнення військово-облікових даних.

За що можуть оштрафувати?

Штрафи можуть бути накладені за такі порушення:

  • невчасна реєстрація або уточнення даних у ТЦК;
  • ігнорування повісток на проходження медичної комісії чи мобілізаційних заходів;
  • порушення порядку військового обліку з боку роботодавців;
  • неповідомлення про зміну місця проживання або інших важливих обставин;

Механізм накладення штрафів

Рішення про накладення штрафу приймається ТЦК або відповідними органами, які ведуть облік військовозобов’язаних. У разі відмови сплатити штраф добровільно, стягнення може бути здійснене через судову систему.

Читайте також: Штрафи від ТЦК можна буде сплатити онлайн і зі знижкою. Що для цього потрібно

Можливість оскарження

Особи, які вважають накладений штраф необґрунтованим, мають право його оскаржити в адміністративному порядку або через суд.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор