МОН позбавило контрактників-аспірантів права на відстрочку: у ВР різко відреагували 

25 Червня 2024 08:30

На фоні даних про те, що кількість бажаючих чоловіків навчатися в аспірантурі досягла небачених раніше обсягів, у МОН вирішили поборотися з «ухилянством». Міністр Оксен Лісовий видав спецнаказ, яким аспірантів очної форми позбавив права навчатися на контракті. Що з цього приводу кажуть у профільному комітету ВРУ та як в цілому на новації, запроваджені вже у розпал вступної кампанії, реагує освітня спільнота, з’ясовував Комерсант український.

Спеціальний наказ МОН 

МОН вніс зміни до Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва у 2024 році.

Вони запроваджені спеціальним наказом Міносвіти, ухваленим підставі спеціальних повноважень, наданих законом “Про освіту” на період воєнного стану. 

Серед основних новацій такі: 

  • вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку;
  • кількість бюджетних місць в аспірантурі збільшать з 2000 до 7 000

Що спровокувало різкі зміни правил? 

Статистика. А власне – кількість бажаючих стати аспірантами серед чоловіків. 

За даними МОН, до початку повномасштабної війни щороку на аспірантуру (і бюджет, і контракт) вступали близько 7-8 тисяч осіб. 

У 2024 році для проходження ЄВІ, який складають і вступники на магістратуру і на аспірантуру зареєструвалися 246 189 осіб.

79% з них – чоловіки. Стати аспірантами з них претендує майже половина – 91 561 особа.

Що кажуть в ВРУ 

Різку зміну правил гри, вже на етапі, коли вступники зареєструвалися для проходження тестувань, у профільному Комітеті ВР засудили. 

За словами депутатки Юлії Гришиної, МОН не зробив нічого до початку вступної кампанії задля протидії ухилянству, а тепер своїм рішенням ще провокує збільшення витрат бюджету. 

«Третій рік повномасштабного вторгнення. Третій рік поспіль збільшується кількість чоловіків, які використовують аспірантуру для ухилення від мобілізації. Вже третій рік, як Міністерству освіти можна було:

  • Унеможливити університетам набір аспірантів у понад ліцензований обсяг – але ні. 
  • Зменшити ліцензовані обсяги підготовки аспірантів – але ні. 
  • Перевірити вже всі університети й покарати тих, хто продає вступ та навчання в аспірантурі – але ні. 
  • Вчасно змінити Правила вступу – але ні.
    Можна було зробити ще багато всього – але ні!

Можна ж просто змінити Порядок вступу тоді, коли люди вже складають іспити. І збільшити в понад вдвічі кількість місць державного замовлення. Бо є ж зайві кошти у воюючій країні. А навчання за контрактом на денній формі скасувати»,

– прокоментувала вона. 

Реакція українців 

У ссоціальнихмережах зараз активно коментують та обговорюють новації МОН, а особливо їх появу вже на етапі розпалу вступної кампанії. 

Багато хто обурюється саме цим: 

«Цікаво грати в футбол, коли правила змінюються на ходу». «Іспити нині почалися, а завтра зміни. Правила гри міняються щохвилини»,

– коментують українці, окремо вказуючи, що таке рішення МОН «шалено збільшує корупційні ризики при вступі до аспірантури на бюджетну форму навчання». 

Деякі учасники обговорень новацій у Фейсбук додають, що навіть «в новому законі про мобілізацію є можливість денним аспірантам-контрактникам мати відстрочку». А тому щиро не розуміють і навіть звинувачують Лісового у грубому порушення законодавства через обмеження права на освіту «значної кількості саме молодих хлопців, які дійсно хочуть вчитися».

Додамо, що вступна кампанія в розпалі, і багато абітурієнтів задаються питанням: як правильно розрахувати свій конкурсний бал, щоб зрозуміти свої шанси на вступ до обраного університету? Відповідь на це питання допоможе уникнути неприємних сюрпризів і правильно підготувати документи. Як розрахувати конкурсний бал, читайте у матеріалі Комерсант український Комерсант український “Як розрахувати конкурсний бал під час вступу: інструкція від Міносвіти”.

Дзвенислава Карплюк
Редактор