Конкуренція в оборонці: як знову не натрапити на зіпсовані міни та забезпечити стабільні закупівлі
21 Березня 09:42
Надмірна концентрація замовлень на постачання боєприпасів у одного виробника/постачальника може створити проблеми для системного і безперебійного постачання боєприпасів. На цьому наголошується у зверненні, поширеному Громадською антикорупційною радою при Міністерстві оборони, інформує Комерсант український.
Свій допис Фейсбуці представники антикорупційної ради поширили після того, як їм стало відомо про рішення відповідних інституцій замовити великий обсяг 120-мм мінометних мін у державних виробників, які раніше неодноразово не виконували свої зобовʼязання.
На думку антикорупціонерів, саме наявність декількох гравців на ринку дозволить одночасно розвивати ОПК України та мінімізувати ризики щодо наявності/якості боєприпасів.
«Рішення про додаткову закупівлю значної кількості мінометних мін у заводів, які не змогли виконати навіть 50% від попередніх контрактів по аналогічному виду боєприпасів, створює суттєві ризики для постачання на фронт», – наголошується в зверненні Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони.
Там також привертають увагу до тієї обставини, що незважаючи на суттєві порушення графіків постачання 120-мм мінометних мін, незважаючи на рекламації (скарги) на раніше поставлені міни, і незважаючи на публічний скандал і – як наслідок – публічні обіцянки чиновників різного рівня, за інформацією Громадської антикорупційної ради, ніхто не поніс відповідальності в жодній формі.
Що пропонують антикорупціонери
Громадська антикорупційна рада звертається до Ставки Верховного Головнокомандуючого з тим, щоб:
1. Розглянути пропозицію щодо зобовʼязання закупівельників провадити практику диверсифікації закупівель по боєприпасах від різних виробників, для того, аби уникнути ситуації, в якій недобросовісний виробник (постачальник), або форс-мажорна обставина, або логістичні затримки можуть повністю зірвати поставки того чи іншого виду боєприпасів на фронт;
2. Затребувати у правоохоронних органів і Міністерства оборони результати розслідування по постачанню державними заводами неякісних 120-мм мін;
3. Зобовʼязати відповідальних осіб озвучити публічно кількість рекламацій і боєприпасів, які були повернуті виробнику.
Громадська антикорупційна рада Міноборони також повідомила, що подає до правоохоронних органів заяву про злочин щодо неналежних дій посадових осіб навколо питання взаємодії з постачальниками.
Нагадаємо, скандал з постачанням для ЗСУ партії неякісних 120-мм мін стався восени 2024 року. Військові повідомляли, що у партії боєприпасів на 10 пострілів – лише 1 розрив міни.
Мінстратегпром тоді видав наказ про проведення перевірки, із залученням посадових осіб Мінстратегпрому, Міноборони, заводу-виробника, ЦНДІ ЗСУ, СБУ. Робоча група відпрацювала протягом 11-15 листопада і дійшла висновку, що дійсно є нештатне спрацювання кількох компонентів виробу. В результаті частина пострілів виявилась неналежної якості.
За даними Мінстратегпрому, поверненню підлягали приблизно 24 тисячі мін калібру 120-мм від українського виробника, які виявилися бракованими. Комерсант український про це розповідав.
Тоді ж, повідомлялось, що за виявленими фактами ДБР розпочало кримінальне провадження.
Міноборони, зі свого боку, також обіцяло вдосконалити процес контролю якості боєприпасів. Йдеться про посилення моніторингу умов зберігання та удосконалення процедур перевірки на всіх етапах: від виробництва і зберігання – до постачання на лінію фронту.
За даними джерел «Дзеркала тижня», а також «Української правди», військове керівництво відразу мало сумніви, що український завод, який на початку року пообіцяв виготовити 500 тисяч мін для ЗСУ, здатен виконати це завдання. Партії мін від виробника надходили із запізненням і меншими партіями, ніж було заявлено при укладанні контракту. Повідомлення ж про браковані боєприпаси з’явились лише восени.