Комітет Ради ухвалив закон про МСЕК до другого читання: нардепка розповіла про ризики

9 Грудня 23:54

Сьогодні комітет Верховної Ради ухвалив до другого читання законопроєкт про реформування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Реформа передбачає важливі зміни, які можуть знизити корупційні ризики, однак разом із цим викликає нові запитання. Про це повідомила народна депутатка об’єднання “Справедливість”, членкиня Комітету ВРУ з питань здоров’я нації Ольга Стефанишина, інформує Комерсант український

Законопроєкт передбачає повну цифровізацію процесів і часткову деперсоналізацію процесів. Ці кроки мають сприяти прозорості та зменшенню корупції.

«Серед хорошого в законі :повна цифровізація, часткова деперсоналізація процесів. Це дуже корисні зміни, які можуть значно знизити корупцію», – зазначила Стефанишина.

Водночас із 1 січня 2025 року всі функції скасованих МСЕКів будуть передані закладам охорони здоров’я.

“Тобто лікарі будуть оцінювати не лише медичний стан людини, а групу інвалідності, соціальні чинники, можливість отримувати освіту, працювати тощо”, – зазначила нардепка.

На думку Стефанишиної, така практика є неправильною, оскільки функції оцінки соціальних і освітніх аспектів виходять за межі компетенції медиків.

“Чи це нормально? Ні. Чому так сталося? Бо, як виявилося, медична система є найрозвинутішою і найбільш спроможною. Інші органи забрати ці функції поки не можуть. Звичайно, це неправильно, адже кожен має робити свою роботу”, – зазначила вона.

Щоб вирішити цю проблему, Стефанишина внесла до законопроєкту понад 100 правок, які були обговорені з профільними міністерствами.

“Тому я подала до цього закону більше 100 правок і останні 2 тижні ми з “Пацієнтами України” пояснювали їхню важливість профільними міністерствами. Тож, ми доручаємо КМУ за пів року розробити закон, який перекладе всі невластиві медицині функції на інші органи: соціальні, освітні тощо. і за півтора року система має запрацювати як належить, а саме з 1 липня 2026 року. Ця реформа нелегка, але я вдячна нашому комітету і міністерствам, що нас почули”, – резюмувала нардепка.

Раніше повідомлялося, що в Україні усі медико-соціальні комісії припинять роботу до 31 грудня 2024 року. Це стало можливим тому, що президент України Володимир Зеленський ввів у дію відповідне рішення РНБО.

Нагадаємо, що 5 жовтня працівники Державного бюро розслідувань затримали та повідомили про підозру у незаконному збагачені керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи.

Перед цим, 3 та 4 жовтня, правоохоронці провели низку обшуків у службових кабінетах та за місцем проживання посадовиці та її близьких родичів.

У керівниці МСЕК в робочому кабінеті було виявлено 100 тис. доларів, а також низку підроблених медичних документів, списки «ухилянтів» із прізвищами та фіктивними діагнозами.

Вдома у посадовиці та її родичів працівники ДБР знайшли майже 5 млн 244 тис. доларів, 300 тис. євро, понад 5 млн грн, брендові прикраси та коштовності.

Дзвенислава Карплюк
Редактор