Комісії з азартних ігор більше немає: як тепер регулюватимуть галузь
25 Березня 18:03
Кабінет Міністрів України сьогодні 25 березня прийняв рішення ліквідувати Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ). Про це повідомив представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук, передає Комерсант український.
“Прийнято рішення ліквідувати Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей. Установлено, що правонаступником майна, прав і обов’язків Комісії, є Державне агентство ПлейСіті”,
– написав Мельничук у соцмережах.
Він додав, що уряд вніс усі необхідні зміни до нормативно-правових актів, повʼязані з ліквідацією КРАІЛ.
Як уряд перебудовує ігрову галузь
Посилення контролю за ринком азартних ігор
Першим кроком нинішньої стратегії щодо зміни ігрової сфери в Україні став закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) та вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей”, який має набрати чинності 1 квітня цього року. Цей документ, зокрема передбачає ліквідацію Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей (КРАІЛ) та запроваджує чимало обмежень на діяльність у цій сфері.
Одним із кроків, передбачених документом, стало запровадження механізмів блокування доступу до нелегальних гральних сайтів і застосунків. Хоче закон ще не набув чинности, однак цей механізм, схоже, уже застосовують.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Лише за 2024 рік за зверненням Мінцифри заблокували:
- 92 застосунки в AppStore,
- 26 застосунків у Play Market.
Ще 4 460 сайтів онлайн-казино видалили за розпорядженням Держспецзв’язку.
Передача галузі у відання Мінцифри
Діяльність Мінцифри з блокування сайтів і додатків, схоже, справила враження на уряд – у лютому цього року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про передачу функцій з організації та проведення азартних ігор і лотерей Міністерству цифрової трансформації.
Зростання надходжень
Паралельно держава повідомляє, що в країні відбувається детінізація грального бізнесу, і її результатом стало рекордне збільшення надходжень від сплати податків.
Так, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на початку січня цього року навів такі цифри: у 2021 році було сплачено у вигляді податків 204,8 млн грн, у 2022 – 730,9 млн, а за весь 2024 рік – аж 17 млрд гривень.

Ліквідація КРАІЛ і створення ПлейСіті
Закон також передбачає, що з 1 квітня 2025 року замість КРАІЛ планують створити новий уповноважений орган і визначити міністерство, яке відповідатиме за формування політики у сфері грального бізнесу та лотерей.
Це вже зроблено. КРАІЛ більше не існує, а кількома днями раніше КМ ухвалив рішення про створення нового центрального органу виконавчої влади — Державного агентства України “ПлейСіті”.
Новостворене агентство має виконувати функції повного контролю над сферою азартних ігор та лотерей в Україні. Основні завдання — забезпечити прозорість, справедливість, ефективність і цифровізацію процесів регулювання. Йдеться, зокрема, про автоматизацію видачі ліцензій, створення відкритого реєстру операторів, а також запровадження механізмів, які дозволять державі отримувати реальні податкові надходження з ринку.
Агентство буде підзвітним Кабінету Міністрів України й координуватиметься через віцепрем’єр-міністра — міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. Це свідчить про те, що ПлейСіті планують побудувати як цифровий, технологічний орган.
У 2025 році агентство працюватиме в рамках фінансування, передбаченого для ліквідованої КРАІЛ, а штат налічуватиме 61 співробітника.
Запуск ПлейСіті — частина ширшої стратегії уряду з детінізації грального бізнесу. Очікується, що нова структура дозволить краще виявляти та блокувати нелегальних операторів, запровадити суворий контроль за дотриманням правил гри на ринку, підвищити податкову дисципліну. Важливо також, що цифрові механізми агентства мають забезпечити повну простежуваність фінансових потоків, що стане бар’єром для корупції й зловживань.
Головні завдання нової інституції
- регулювання ринку азартних ігор;
- нагляд за дотриманням законодавства операторами;
- впровадження сучасних цифрових інструментів для контролю за обігом коштів;
- формування прозорих правил гри на ринку;
- захист прав гравців та запобігання ігровій залежності.
Передбачається, що агентство отримає більше автономії у кадрових рішеннях, матиме прозорий механізм формування керівництва і тісно співпрацюватиме з Мінцифри та Державною податковою службою.
Ризики та виклики
Попри амбітні плани, виклики залишаються. Це — спротив з боку старих гравців ринку, які звикли працювати “в тіні”, а також ризик політичного тиску на нову структуру. Важливо, щоб ПлейСіті залишалося незалежним у прийнятті рішень і діяло виключно в інтересах держави та суспільства.
Кабмін сподівається, що завдяки перезавантаженню регулювання вдасться:
- підвищити надходження до бюджету (за різними оцінками, до 10–15 млрд грн на рік);
- забезпечити справедливі й однакові правила для всіх гравців ринку;
- посилити відповідальність операторів за порушення;
- знизити вплив тіньового сектору, особливо в онлайн-сегменті;
- запровадити більш ефективні інструменти боротьби з лудоманією (залежністю від азартних ігор), включаючи створення реєстру осіб, яким обмежено доступ до азартних послуг.
Якщо уряду вдасться реалізувати заявлені реформи — це стане кроком уперед у боротьбі з тіньовими схемами, покращить інвестиційний клімат у галузі й дозволить перетворити азартні ігри з джерела корупції на джерело надходжень до бюджету.