Коломойському не повернуть ПриватБанк: Верховний Суд виніс остаточне рішення

27 Лютого 11:20

Верховний Суд України ухвалив остаточне рішення, яке підтвердило неможливість повернення «ПриватБанку» колишнім акціонерам, зокрема олігарху Ігорю Коломойському. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Нацбанк.

Верховний Суд залишив без задоволення касаційну скаргу Коломойського та підтвердив рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року, яке закрило провадження у справі щодо оскарження рішень органів державної влади про виведення банку з ринку за участю держави.

Згідно з постановою Верховного Суду, рішення є остаточним і не підлягає оскарженню. Це рішення стало важливою віхою у багаторічному юридичному протистоянні щодо націоналізації «ПриватБанку», яке триває вже кілька років.

Передісторія справи

Ігор Коломойський та інші колишні власники «ПриватБанку» оскаржували рішення уряду щодо виведення банку з ринку, що було здійснене через участь держави у його капіталізації. Однак рішення судів попередніх інстанцій були на користь держави.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Окружний адмінсуд м. Києва 18 квітня 2019 року скасував рішення уряду про націоналізацію ПриватБанку за позовом Ігоря Коломойського, не врахувавши потребу в його докапіталізації. Нацбанк оскаржив це рішення.

Шостий апеляційний суд у 2021 році зупинив розгляд справи, але Верховний Суд у 2022-му скасував цю ухвалу. У листопаді 2023 року апеляційний суд остаточно закрив провадження.

Реакція Нацбанку

Національний банк України висловив підтримку рішенню Верховного Суду. Голова Національного банку Андрій Пишний наголосив, що цей вердикт є важливим кроком для утвердження верховенства права в Україні. Він зазначив, що націоналізація «ПриватБанку» була здійснена відповідно до чинного законодавства, з метою забезпечення фінансової стабільності в країні та збереження коштів українців.

«Верховний Суд підтвердив законність усіх рішень органів державної влади щодо націоналізації банку, що є важливим сигналом для забезпечення фінансової стабільності країни», — підкреслив Андрій Пишний.

Націоналізація «ПриватБанку»

Націоналізація «ПриватБанку» відбулася в 2016 році, коли банк був визнаний неплатоспроможним через значний дефіцит капіталу. Згідно з рішенням НБУ, банк не зміг виконати свої зобов’язання щодо фінансового оздоровлення, що було підтверджено міжнародною аудиторською компанією.

Для уникнення системної кризи в банківському секторі, уряд України ухвалив рішення про виведення банку з ринку за участю держави, що дозволило зберегти фінансову стабільність у країні.

Держава здійснила докапіталізацію на понад 155 млрд грн.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

У чому звинувачують Коломойського в Україні

Наразі Ігор Коломойський перебуває в українському СІЗО. Українські правоохоронці тричі оголошували йому підозру за кількома статтями та справами.

2 вересня 2023 року СБУ повідомила Коломойському про підозру за двома статтями: про шахрайство та легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. За даними правоохоронців, протягом 2013–2020 років Коломойський легалізував понад пів мільярда гривень, виводячи їх за кордон та використовуючи при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ.

7 вересня детективи НАБУ повідомили ще одну підозру Коломойському, а також п’ятьом членам організованої ним групи — у заволодінні коштами «ПриватБанку» на суму понад 9,2 млрд грн.

15 вересня СБУ оголосила Коломойському третю підозру — у незаконних діях з банківськими документами, заволодінні організованою групою чужим майном через зловживання службовим становищем та легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. За даними слідства, у період 2013–2014 років Коломойський незаконно заволодів 5,8 млрд грн через злочинне угруповання, яке складалося з працівників його «ПриватБанку».

3 вересня 2023-го суд вперше обрав запобіжний захід для Коломойського: перебування під вартою з альтернативою застави понад 509 млн грн. Утім, уже 15 вересня, після оголошення нової підозри, суд переобрав запобіжний захід і збільшив розмір застави Коломойському до 3 млрд 891 млн грн.

Після цього суд чотири рази продовжував тримання Коломойського під вартою, при цьому двічі зменшував йому розмір застави — 28 листопада до 3 млрд грн і 21 грудня до 2,7 млрд грн.

28 лютого Шевченківський райсуд Києва продовжив ще на два місяці — до 25 квітня — тримання Ігоря Коломойського під вартою та зменшив розмір застави — до 2,4 млрд гривень.

Зазначимо, що Коломойському 8 травня оголосили підозру у замовленні вбивства директора юридичної компанії задля особистої помсти.

Водночас ще у 2005 році проти Коломойського з цього приводу вже порушували кримінальну справу яку згодом закрили. Чому справа була закрита і при чому тут ексгенпрокурор Святослв Піскун та олігарх Віктор Пінчук розповідав ще у 2015 році у своєму блозі екснардеп, а нині радник керівника ОП Сергій Лещенко. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор