Хочеш їздити – з’явись до ТЦК: адвокат відповів, чи почнуть в Україні масово забороняти водіння ухилянтам?

10 Лютого 17:35
РОЗБІР ВІД Комерсант український

На Рівненщині вперше обмежили право керування транспортним засобом військовозобов’язаного через порушення правил військового обліку. Хоча така практика поки що не є поширеною, її механізм уже закріплений законодавчо. Чи  почнуть в Україні масово забороняти водіння ухилянтам, які юридичні нюанси можуть виникнути Комерсант український розбирався.

Застосування подібного заходу до військовозобов’язаних відбувається не відразу після виявлення факту порушення правил військового обліку. Натомість ТЦК та СП має пройти кілька етапів. Про це розповів керуючий партнер адвокатського об’єднання EvrikaLaw, голова Комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков в ексклюзивному коментарі Комерсант український.

Механізм застосування обмежень

За словами юриста, обмеження права керування авто не є миттєвим покаранням, а відбувається через кілька юридичних етапів.


“Відповідно до ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», якщо громадянин порушує обов’язки щодо мобілізації, керівник ТЦК та СП спершу має звернутися до поліції для адміністративного затримання порушника та його доставки до військкомату”, – пояснює Андрій Шабельніков.

Якщо ж поліція не може виконати цю вимогу, то протягом 5 днів ТЦК та СП надсилає громадянину письмову вимогу з повідомленням про вручення.

“Тільки у разі невиконання цієї вимоги ТЦК та СП може подати позов до суду, щоб обмежити право керування транспортним засобом до моменту виконання обов’язку”, – Андрій Шабельніков.

Юридичні ризики для ТЦК та СП

Проте навіть за відкриття судового провадження, існують юридичні нюанси, які можуть призвести до відмови у задоволенні позову.

“Процедура звернення ТЦК та СП до суду є новою, тому нерідко працівники оформлюють позови з суттєвими порушеннями, через що суди їх не розглядають”, – зазначає Шабельніков.

Крім того, судові органи детально перевіряють відповідність доказів і дотримання процедури.

“Згідно з ч. 8 ст. 283-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ТЦК та СП має належним чином довести факт невиконання особою обов’язків, передбачених законом. Також має бути підтверджено дотримання процедури вручення вимоги ТЦК та СП та невиконання особою обов’язку зазначеного у вимозі”, – Андрій Шабельніков.

Якщо ж ТЦК та СП не зможе довести наявність цих умов або подані докази будуть недопустимими суд може відмовити у задоволенні позову ТЦК та СП. У такому разі обмеження права керування транспортним засобом до особи не буде застосовано, додає Шабельніков.

Чи стане ця практика масовою?

Попри гучний прецедент на Рівненщині, Андрій Шабельніков вважає, що найближчим часом цей механізм не запрацює на повну.

“Враховуючи недотримання ТЦК та СП формальних процедур, найближчим часом механізм застосування обмежень до військовозобов’язаних у праві користування транспортним засобом не зможе запрацювати наповну”, – підсумовує Андрій Шабельніков.

Чи зможуть військкомати ефективно застосовувати цей інструмент у майбутньому, залежатиме від судової практики та дотримання законодавчих норм.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко