Хміль в законі: що рішення парламенту обіцяє виробникам і споживачам

28 Березня 10:56

Верховна Рада напередодні голосами 282 депутатів ухвалила в цілому Проєкт Закону про хміль та хмелепродукти (№9234-д). Про це повідомляється на сайті парламенту, інформує Комерсант український.

Законом врегульовуються особливості функціонування галузі, узгоджуються зі стандартами Європейського Союзу основні принципи і вимоги до вирощування, виробництва, переробки, маркування, сертифікації хмелю та хмелепродуктів.

Положеннями закону визначаються:

– загальні вимоги до сертифікації хмелю (хмелепродуктів);

– вимоги до сертифікаційних центрів та порядок їх включення до Реєстру сертифікаційних центрів;

– порядок здійснення компетентним органом контролю за діяльністю сертифікаційних центрів;

– особливості маркування хмелю (хмелепродуктів) та порядок офіційного нагляду за цим процесом;

– зміст сертифікатів хмелю та хмелепроудктів;

– порядок та особливості підготовки, переробки та змішування хмелю;

– вимоги до ввезення (пересилання) хмелю та хмелепродуктів.

Також законом врегульовано процедуру державного контролю та притягнення до відповідальності за порушення законодавства у галузі хмелю та хмелепродуктів.

Окрім цього, закон передбачає внесення змін до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» в частині розширення найменувань категорії харчових продуктів та їхніх позначень.

В якому стані нині галузь хмелярства в Україні

Світове виробництво хмелю до 2000-х років сягало 120 тис. тонн, з яких частка України становила 4%. Нині частка України на глобальному ринку хмелесировини становить лише 0,5%.

За останні 30 років площі вирощування хмелю зменшилися з 7,4 тис. га (1990 р.) до 0,4 тис. га (2019 р.), тобто у 18,5 разів, а виробництво альфа-кислот складає всього 20-22 тонн. Цей обсяг забезпечує лише 20% потреби пивоварних компаній, решта імпортується.

Починаючи з 2012 року хміль в Україні вирощується лише у чотирьох областях, хоча ще у 2004–2005 роках налічувалося 9 регіонів-виробників хмелю. Хмелярство зникло у Чернігівській, Київській, а потім і у Луганській, Волинській та Вінницькій областях. А кількість діючих господарств скоротилася із 60 до 19.

Можливості експорту хмелю до країн ЄС суттєво обмежувала невідповідність законодавства України в частині перевірки відповідності мінімальним ринковим вимогам до хмелю (хмелепродуктів).

Новий закон має заповнити цю прогалину і допомогти суттєво покращити ситуацію з точки зору якості виробництва сировини та переробки хмелю, що спростить експорт української продукції на зовнішні ринки.

Що варто знати про хміль

Це багаторічна культура з роду Коноплевих, яку можна вирощувати протягом 8-15 років на одному полі.

В Україні найбільш перспективною щодо вирощування хмелю є зона Полісся. Зокрема, лише в Житомирській області зосереджено 75% посівних площ під культурою в Україні. Такі дані наводили у Житомирській обласній військовй адміністрації, обґрунтовуючи їх вигідним географічним розташуванням та сприятливими ґрунтово-кліматичними умовами.

Хміль добре росте у районах до 60° північної широти, з помірно теплим і вологим кліматом. В області є господарства, які вирощують хміль на площах від 10 до 60 га.

До повномасштабної війни середня ціна 1 т експортованого хмелю (у вигляді гранул) була $10-11 тис., нині €15-16. Ціна на внутрішньому ринку – близько €8 тис. При середній урожайності 2 т/га вирощування хмелю звучить як приваблива ідея. Однак, щоб закласти хмільник, на старті необхідні великі інвестиції. Насамперед, кошти потрібні для зведення шпалер, оскільки хміль – витка рослина, і закупівлю садивного матеріалу.

Хміль – це ніжна культура, яка потребує своєчасного збирання. Коли шишки перестигають, з них висипаються лупулінові зерна, що призводить до втрати якості сировини.

Де використовують хміль та продукти його переробки

Сфера використання хмелю широка – і паперова промисловість, і виготовлення пряжі, і кулінарія, і пивоваріння. Він добре відомий як лікувальна рослина і перевірений косметологічний засіб. Особливо ефективні шишки хмелю для підтримки волосся.

Хміль – це один з чотирьох основних інгредієнтів будь-якого карфтового пива. Більшу частину свого аромату пиво набуває саме завдяки цій рослині, не кажучи вже про ту саму, улюблену всіма, характерну гіркоту. Як кажуть знавці, склад та якість хмелю робить вирішальний вплив на якість виробленого з нього пива.

Василевич Сергій
Редактор