Після заборони урядом «Укрзалізниці» укладати прямі угоди з іноземними постачальниками дизельного палива, компанія перейшла до закупівель через платформу «Прозорро.маркет». Спочатку переможцем тендеру стала «Укрнафта», однак пізніше вона поступилася у боротьбі за контракт на суму 529 мільйонів гривень азербайджанській компанії «Торговий дім Сокар Україна». Про це йдеться у матеріалі видання Наші Гроші, повідомляє Комерсант український
Згідно з контрактом, «Сокар» постачатиме дизельне паливо за ціною 52 900 гривень за тонну, що трохи вище, ніж пропонувала «Укрнафта» в червні (50 948 та 51 300 грн/т). Це зростання цін пояснюється підвищенням індексу Platts, що враховує світові котирування палива, а також ослабленням курсу гривні з 40,65 до 41,23 грн за долар.
«Укрзалізниця» також залишила в силі вимогу щодо фарбування дизельного палива, що використовується як засіб боротьби з крадіжками. За словами представників компанії, цей експеримент, який розпочався влітку, вже приносить результати, оскільки у внутрішніх звітах більше не фіксуються випадки крадіжок палива.
Азербайджанська компанія «Сокар», що є дочірнім підприємством державного оператора, виступає одним з основних постачальників дизельного палива в Україну з Угорщини через трубопровід. Цей метод постачання є значно дешевшим, ніж залізничні або автомобільні перевезення.
При цьому, дизель в Угорщині виробляється на заводі великої місцевої корпорації MOL, яка отримує нафту з росії нафтопроводом, що проходить через територію України. Раніше основним постачальником нафти для Угорщини була російська приватна компанія «Лукойл», але влітку 2024 року Україна посилила санкції проти неї, що зупинило транзит нафти від цієї компанії до Словаччини та Угорщини. Після цього її нафту швидко замінили на постачання від інших російських компаній.
Імовірно, що вихід «Сокару» на ринок державних закупівель дизельного палива є лише початком, пише видання. На рівні президента Володимира Зеленського обговорюється можливість заміни російського «Газпрому» на азербайджанський «Сокар» у схемі транзиту газу з росії через Україну до Угорщини та Словаччини.