Хакерська атака на держреєстри: чи варто перевіряти майнові права?

24 Грудня 16:52
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Після нещодавнього хакерського зламу державних реєстрів українці зіткнулися з серйозними питаннями щодо безпеки своїх персональних даних і майнових прав. Адвокат, кандидат юридичних наук і керівник адвокатського бюро Анна Даніель в ексклюзивному коментарі Комерсант український відповіла: чи є ризик потрапляння даних до рук ворога та що робити українцям.

Що таке Державний реєстр прав і чому його робота призупинена?

«Державний реєстр речових прав на нерухоме майно — це єдина державна інформаційна система, яка забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження», — пояснює Анна Даніель.

Робота реєстру регулюється Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Раніше громадяни могли отримувати інформацію про своє майно в електронній формі, наприклад, через застосунок «Дія». Послуга надавалася швидко — протягом години — і коштувала від 40 гривень.

Проте після кібератаки доступ до реєстру було зупинено. 

«За умови, коли доступу до реєстру немає, провести будь-які юридичні дії з нерухомістю неможливо. Наразі залишається лише сподіватися на швидке відновлення роботи реєстрів», — зазначає Анна Даніель.

Чи є ризик потрапляння даних до рук ворога?

Витік даних із державних реєстрів є одним із найбільших ризиків у цій ситуації.

«Безперечно, ризик того, що інформація потрапила до рук ворога, існує. Він може бути катастрофічним, оскільки мова йде про персональні дані мільйонів українців. Як саме ця інформація може бути використана російською федерацією, залишається риторичним питанням», — наголошує Анна Даніель.

Попри офіційні заяви Міністра юстиції, який заперечує факт витоку, ситуація викликає серйозне занепокоєння. СБУ вже відкрила кримінальне провадження та проводить відповідні експертизи. Водночас слід враховувати, що такі події можуть мати довгострокові наслідки, додає Анна Даніель.

Як наразі працюють ключові установи?

Попри зупинку реєстрів, нотаріуси вже здійснюють оформлення довіреностей та інших документів у паперовій формі. Банки також продовжують роботу, опрацьовуючи документи й очікуючи на повне відновлення доступу до реєстрів, наголошує в ексклюзивному коментарі Комерсант український адвокат Олексій Волохов.

«Бізнес взяв паузу щодо змін до реєстрів. Зимові святкові дні допомагають пом’якшити ситуацію, адже наразі особливих корпоративних змін не планується», — зазначає експерт Олексій Волохов.

Питання безпеки даних залишається найгострішим.

«Наразі існують різні теорії щодо того, де саме зберігалися дані, — від оптимістичних до конспіративних. За моїми даними, вони знаходилися в хмарних сховищах за кордоном», — повідомляє Олексій Волохов.

Однак, враховуючи тривалий час, необхідний на відновлення роботи реєстрів (за оцінками Міністерства юстиції, це може зайняти до двох тижнів), можливо, дані або їх архітектура зазнали пошкоджень. Втім, адвокат упевнений, що відновлення доступу до реєстрів — лише питання часу.

Чи варто перевіряти майнові права?

Фахівці радять уважно стежити за оновленнями щодо роботи реєстрів та бути готовими перевірити свої майнові права одразу після відновлення доступу. Українцям слід зберігати пильність і бути готовими реагувати на будь-які підозрілі дії, які можуть бути пов’язані з їхньою нерухомістю. Важливо також слідкувати за офіційними повідомленнями, аби вчасно дізнатися про відновлення роботи системи, рекомендує адвокат.

Перевірка майнових прав ніколи не буває зайвою, особливо в умовах хакерської атаки, наголошує Волохов. За його словами, навіть без таких кібератак існують ризики, пов’язані з шахрайством або технічними помилками.

“Перевіряти майнові права треба і це зробити буде досить просто з існуючими сервісами в Дія та ДП НАІС після відновлення роботи реєстрів”, – Олексій Волохов

Хакерська атака на державні реєстри стала черговим нагадуванням про важливість кібербезпеки, особливо в умовах війни. Інформаційний фронт залишається одним із головних полів протистояння.
Нагадаю, 20 грудня відбулася велика кібератака на державні реєстри України, що призвела до зупинки цифрових послуг Міністерства юстиції. Її здійснили росіяни з метою порушити роботу критично важливої інфраструктури держави. Розслідування триває, а відновлення роботи реєстрів може зайняти тижні. Ймовірно, до атаки причетні російські спецслужби.

Автор — Анастасія Федорова



Мандровська Олександра
Редактор