Керівник “Укрпошти” Ігор Смілянський займатиметься ще й реформуванням митниці

4 Грудня 2024 10:42

Кабінет міністрів України призначив Ігоря Смілянського, який обіймає посаду гендиректора АТ “Укрпошта”, урядовим уповноваженим з питань реформування митних органів. Про це повідомив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук інформує «Комерсант Український».

Народний депутат Ярослав Железняк назвав гарною новиною те, що Ігор Смілянський, очільник “Укрпошти”, доєднається до команди реформаторів української митниці. “Якщо, звичайно, він і далі залишається СЕО в своїй компанії”, – уточнив депутат.

Сам Ігор Смілянський у своєму Телеграм-каналі розповів про те, що робитиме на посаді урядового уповноваженого з питань реформування митних органів.

За його словами, основна мета проєкту – протягом наступних 3–4 місяців разом із Міністерством цифрової трансформації, Міністерством економіки та фінансів, іншими учасниками розробити й запропонувати абсолютно нову модель митниці.

“Ця модель базуватиметься на цифровізації, аналізі даних і ризик-моделях, з мінімальним впливом людського фактора. Наприклад, можна роками ганятися за контрабандою певних товарів, а можна зробити так, щоб їх просто не було можливості продати. Занизив ввізну вартість? Сплатиш більше ПДВ (бо бази інтегровані). Всіх секретів, звісно, не розкриватиму”, – зазначив Ігор Смілянський.

Він запевнив, що готовий почути всіх, включно з контрабандистами, щоб зрозуміти, чому й як працюють схеми, чи можна змінити правила гри, щоб усі грали чесно.

Ігор Смілянський також заочно відповів критикам, які вважають, що реформу пошти має робити поштовик, а реформу митниці – митник.

“Моя перша освіта – аудитор, я сертифікований аудитор і адвокат у США. Розуміюсь на миті, податках тощо. Понад 60% міжнародних посилок проходить через Укрпошту. Якщо давно не користувалися – спробуйте. 93% доставляємо за 3–5 днів з моменту перетину кордону. Тож і про митницю я знаю немало”, – наголосив новопризначений Урядовий уповноважений з питань реформування митних органів Ігор Смілянський.

Що належить до компетенції урядового уповноваженого

Кабмін затвердив положення про Урядового уповноваженого з питань реформування митних органів. Згідно із цим документом, уповноважений відповідатиме за виконання завдань щодо організації процесу реформування митних органів.

При цьому робитиме він це на громадських засадах, тобто без виплати заробітної плати з державного бюджету.

До компетенції уповноваженого належить:

– підготовка пропозицій щодо реформування митних органів у рамках реалізації Національної стратегії доходів до 2030 року;

– підготовка пропозицій щодо здійснення заходів, пов’язаних із залученням до формування та реалізації державної митної політики інститутів громадянського суспільства;

– ініціювання прийняття та опрацювання нормативно-правових актів, з питань, що належать до його компетенції;

– участь у співпраці з міжнародними організаціями з питань формування і реалізації митної політики.

Як реформуватимуть митницю

У червні 2024 року Міжнародний валютний фонд включив вимогу щодо перезавантаження митної служби в якості структурного маяка, виконання якого є однією з умов продовження подальшого співробітництва з Україною.

У вересні Верховна Рада схвалила в цілому законопроєкт №6490-д про перезавантаження митниці. Глава держави вже підписав його. Законом передбачена зміна процедури конкурсного відбору на посаду голови Держмитслужби. Відтепер головного митника обиратиме конкурсна комісія з шести осіб. Трьох з них визначатиме Міністерство фінансів, інші троє – це кваліфіковані представники від міжнародних організацій. Право вирішального голосу, за прикладом процедур обрання очільників НАБУ, НАЗК, САП та БЕБ, надається міжнародним експертам.

Новообраний голова Митниці отримає ширші кадрові повноваження. Зокрема, зможе без обов’язкового проведення конкурсу призначати своїх заступників, а також самостійно, без погодження з будь-ким іншим, матиме право призначати керівників регіональних митниць та їх заступників. Одним з етапів відбору кандидатів на посаду до митниці тепер буде перевірка на поліграфі.

Реформа Митниці передбачає процедуру незалежного аудиту, яку проводитиме комісія з трьох міжнародних експертів після 1 та 3 років повноважень керівника Держмитслужби. Передбачається також проведення атестації всіх працівників митної служби.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз