Кабмін виділив 150 млн грн на повернення українських біженців з закордону

5 Березня 08:55

Кабінет Міністрів виділив Міністерству національної єдності 150 млн грн із державного бюджету на програму, мета якої – сприяти поверненню українських біженців з закордону. Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук, інформує Комерсант український

“Передано бюджетні призначення, передбачені Міністерству економіки на 2025 рік у загальному фонді державного бюджету за програмою “Забезпечення виконання завдань і заходів із підтримки українців за кордоном та сприяння їхньому поверненню в Україну” в сумі 150 млн 28,7 тис. грн Міністерству національної єдності України на нову бюджетну програму”, – зауважив Мельничук.

Нагадаємо, у грудні 2024 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України перейменували на Міністерство національної єдності України.

Його очолив колишній очільник “Нафтогазу” Олексій Чернишов.

Метою відомства є обʼєднання українців за кордоном, захист громадян і сприяння їхньому поверненню додому.

Основні повноваження Міністерства національної єдності України

Міністерство національної єдності України (Міннац’єдності) є державним органом, відповідальним за формування та реалізацію політики у сфері національної єдності, підтримки українців за кордоном та стратегічних комунікацій. Основні його повноваження включають:

Політика національної єдності та спільного розвитку

  • Забезпечення формування та реалізації державної політики щодо зміцнення національної єдності України.
  • Розвиток української національної самосвідомості.
  • Формування інформаційної політики національної єдності та стратегічних комунікацій у межах своїх повноважень.

Підтримка українців за кордоном та їх повернення

  • Реалізація політики щодо забезпечення прав та інтересів осіб, які виїхали за кордон, у тому числі через збройний конфлікт.
  • Створення умов для їх добровільного повернення до покинутого місця проживання або інтеграції на новому місці в Україні.

Координація із зовнішньополітичними відомствами

  • Співпраця з Міністерством закордонних справ для задоволення національно-культурних, освітніх та мовних потреб українців за кордоном.

Підтримка української національної ідентичності

  • Сприяння утвердженню української національної та громадянської ідентичності.

Скільки саме українців за кордоном

У вересні премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що за кордоном мешкає близько 7,5 млн українців (не уточнюючи, чи усі вони виїхали через повномасштабне вторгнення).

Голова Світового конгресу українців Павло Ґрод каже, що його організація обʼєднує 25 млн українців у понад 80 країнах. Мар’яна Беца, що займається питаннями світового українства у МЗС, говорить, нині за межами України мешкає від 15 до 25 млн етнічних українців. Зараз МЗС розробляє стратегію взаємодії держави зі світовим українством. У ній, зокрема, означать новий узагальнювальний термін “українська всесвітня спільнота”.

Ольга Айвазовська каже, що українців, які перебувають за кордоном з нетуристичною метою (вимушені переселенці, трудові мігранти, студенти) зараз — понад 6 млн.

Загалом, як свідчать офіційні дані Держприкордонслужби близько 3 млн громадян не повернулося за 3 роки повномасштабної війни. Це майже стільки ж, як за 11 років, що передували повномасштабному вторгненню – тобто з 2011 по 2021 рік, коли з країни виїхали 3.3 млн громадян України.

Варто зауважити, що дані Прикордонної служби України стосуються лише громадян, які виїжджали на офіційний пунктах пропуску. Достовірних даних щодо українців, які залишили тимчасово окуповані території або виїхали нелегально, наразі немає.

За офіційними даними ЄС станом на 31 серпня 2024 року, 4,2 мільйони українців мали статус тимчасового захисту в країнах Євросоюзу. 60% від загальної кількості наших біженців прихистили разом у Німеччині (1,1 млн), Польщі (975 тис.) та Чехії (376 тис.).

Дзвенислава Карплюк
Редактор