Іспанська лабораторія SCImago Lab назвала 10 найкращих українських університетів

11 Березня 11:56

Оприлюднено результати міжнародного рейтингу SCImago Institutions Rankings 2025, до якого увійшли майже 10 тисяч наукових та освітніх установ світу, серед яких понад 5 тисяч університетів. Про це повідомляється на сайті Міністерства освіти та науки України, інформує Комерсант український.

Україну цього року в рейтингу, який готує іспанська лабораторія SCImago Lab, представляла рекордна кількість закладів вищої освіти – 61 університет.

Які українські університети удостоїлись визнання

Десятка найкращих українських університетів за рейтингом SCImago IR 2025 має такий вигляд:

Сумський державний університет,

Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

Київський столичний університет імені Бориса Грінченка,

Національний університет «Львівська політехніка»,

Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»,

Міжрегіональна академія управління персоналом,

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана,

Державний університет «Житомирська політехніка»,

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника,

Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського,

Як складається цей рейтинг

SCImago Institutions Rankings (SCImago IR) – це авторитетна міжнародна система оцінювання наукових й академічних установ, яка з 2009 року аналізує їхню діяльність за трьома ключовими напрямами:

– дослідницька ефективність (50%),

– інноваційні розробки (30%),

– суспільний вплив (20%).

Методологія рейтингу базується на даних наукометричної бази Scopus та інших авторитетних джерел. Оцінювання враховує:

– вплив наукових публікацій,

– рівень міжнародного співробітництва,

– відкритий доступ до досліджень,

– розвиток патентної діяльності,

– технологічний внесок і цифрову присутність університету.

У 2024 році до методики рейтингу було додано три нові індикатори, що відображають соціальний вплив закладів вищої освіти:

– внесок у досягнення Цілей сталого розвитку ООН – дослідження та освітні ініціативи, спрямовані на глобальний розвиток і розвʼязання актуальних викликів;

– рівень залучення жінок до дослідницьких процесів – оцінювання гендерного балансу в академічному середовищі.

– вплив наукових досліджень на державну політику – використання результатів наукової діяльності в ухваленні рішень на національному та міжнародному рівнях.

Ресурс «Освіта.ua» також склав університетський рейтинг

Для складання консолідованого рейтингу закладів вищої освіти України інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua» було використано дані найбільш авторитетних серед експертів і засобів масової інформації національних рейтингів закладів освіти України:

– «Топ-200 Україна». Оцінювання діяльності українських університетів у 2024 році в межах цього рейтингу здійснювалося на основі використання 6 міжнародних і 4 національних показників. З-поміж них найбільші вагові коефіцієнти мають академічна, науково-видавнича діяльність, оцінка науково-дослідницьких досягнень через порівняння сайтів університетів, досягнення в розрізі Цілей сталого розвитку ООН та оцінювання впливу університетів на суспільство в чотирьох широких сферах: дослідження, інформаційно-просвітницька робота, управління та навчання.

– «Scopus». Результати рейтингу ґрунтуються на показниках цитування наукових статей, опублікованих закладами освіти або їхніми фахівцями.

– «Бал НМТ на контракт». Цей рейтинг закладів вищої освіти складається на основі середнього бала Національного мультипредметного тесту абітурієнтів, яких у 2024 році зараховано до вишів на навчання за кошти фізичних та юридичних осіб (контракт).

За результатами Консолідованого рейтингу 2024 року лідером вищої освіти є Київський національний університет ім. Шевченка, який очолює перелік найкращих університетів країни восьмий рік поспіль. Цей університет також є лідером у підрейтингу класичних університетів України.

Друге місце рейтингу у 2024 році посів Львівський національний університет ім. Франка.

Третє місце Консолідованого рейтингу 2024 року обійняв Національний університет «Львівська політехніка». Цей заклад також визнано найкращим технічним університетом країни.

На четвертій сходинці рейтингу розташувався Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».

П’яте місце серед найкращих закладів вищої освіти 2024 року належить Харківському національному університету ім. Каразіна.

Перелік найкращих аграрних університетів очолив Національний університет біоресурсів і природокористування.

З-посеред педагогічних закладів найкращим у рейтингу є Тернопільський національний педагогічний університет ім. Гнатюка.

Найкращим медичним закладом вищої освіти України визнано Національний медичний університет ім. Богомольця.

Лідером з-посеред мистецьких закладів України визначено Київський національний університет культури і мистецтв.

Серед приватних закладів вищої освіти найкращі показники минулого року продемонструвала Міжрегіональна Академія управління персоналом.

Василевич Сергій
Редактор