Інвестори прогнозують зниження цін на нафту, але це не зробить боляче росії
4 Квітня 09:06
Відома американська інвестиційна компанія Goldman Sachs суттєво переглянула свої прогнози щодо цін на нафту у бік зниження. Це відбулося на тлі геополітичної напруженості та рішень найбільших світових виробників, повідомляє Комерсант український з посланням на Reuters.
Так, Goldman Sachs знизив свій прогноз середньої ціни на нафту марки Brent у цьому році на 5,5% до 69 доларів за барель, а на нафту марки WTI на 4,3% до 66 доларів. Визначальними для зниження прогнозу стали два фактори:
- ризики збільшення поставок від країн ОПЕК+;
- імовірна глобальна торгівельна війна, що може спровокувати рецесію.
При цьому інвестори також різко скоротили прогноз середньої ціни на Brent на 2026 рік на 9% до 62 доларів, а на WTI на 6,3% до 59 доларів, попереджаючи, що ці оновлені прогнози можуть бути знижені ще більше в майбутньому.
“Ризики для нашого зниженого прогнозу цін на нафту спрямовані вниз, особливо на 2026 рік, враховуючи зростаючі ризики рецесії і, в меншій мірі, більш високі обсяги поставок від ОПЕК+”,
— зазначили аналітики Goldman Sachs у своїй аналітичній записці.
Станом на шосту ранку за київським часом у п’ятницю ціна нафти Brent становила 69,59 доларів за барель, тоді як WTI торгувалася на рівні 66,39 доларів.
У четвер ціни на нафту продемонстрували найбільше відсоткове падіння з 2022 року після того, як Президент США Дональд Трамп запровадив взаємні мита щодо багатьох країн, а вісім членів ОПЕК+ несподівано прискорили свій план з поступового скасування обмежень на видобуток нафти, збільшивши виробництво вже у травні.
Як зазначає Goldman Sachs, остання подія продемонструвала гнучкість ОПЕК швидко впроваджувати значне збільшення видобутку, що зменшило ймовірність підвищення цін у короткостроковій перспективі через зниження пропозиції.
Інвестиційний банк тепер прогнозує, що попит на нафту зросте лише на 600 000 барелів на добу цього року, що нижче за попередній прогноз у 900 000 барелів/добу, а у 2026 році зростання становитиме 700 000 барелів/добу.
Експерти ринку нафти уважно стежать за подальшими кроками ОПЕК+ та розвитком торговельних відносин між провідними світовими економіками, оскільки ці фактори можуть значно вплинути на динаміку цін на енергоносії у найближчому майбутньому.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Чи чекати проблем для росії?
Російська нафта Urals традиційно продається дешевше за сорти Brent та WTI – наразі її ціна коливається навколо 65,5 дол. США за барель. До того ж, на неї тиснуть додаткові фактори, яких не відчуває “легальна” нафта, а саме – західні санкції.
Втім, протягом усіх трьох років повномасштабної війни з Україною росія успішно продає свою нафту – її основними покупцями сьогодні є Китай та Індія.
На жаль, прогнози Goldman Sachs не обіцяють росії жодних проблем, пов’язаних із ціною на нафту, адже у тої зберігається дуже великий люфт для продажу. Як стверджує економічний експерт Олег Пендзин, навіть ціна у 50 доларів за барель все ще прийнятна для росії.
“Наразі пряма собівартість видобутку російської нафти становить порядка 37-38 доларів за барель. Це пряма собівартість. Для рф критичною є цифра продажу на рівні 45 доларів”,
– пояснив економіст ексклюзивно для .
Ця цифра поки що виглядає нереальною для аналітиків ринку, виходячи з нинішніх обставин. Тож більш імовірним способом зробити росії боляче через нафту залишається лише посилення санкцій, зокрема і вторинні санкції проти її покупців. Сенс цього кроку полягає у тому, щоб росія фізично не змогла продати великих обсягів нафти і отримати з цього кошти для подальшого ведення агресивної загарбницької війни.