Іноземні компанії продовжують фінансувати агресію росії, сплачуючи $5 млрд щорічно
24 Березня 12:58
Іноземні компанії продовжують відігравати значну роль в економіці росії, поповнюючи її бюджет на суму близько $5 млрд щорічно. Про це повідомляє інтернет-видання «Лента.ру», посилаючись на партнера юридичної компанії O2 Consulting Карена Шахназарова, інформує Комерсант український
За його словами, на території рф станом на березень 2025 року активно працюють щонайменше 10 тисяч компаній з іноземним капіталом. Ця цифра свідчить про те, що, попри санкції та геополітичну напруженість, росія залишається привабливим ринком для багатьох закордонних бізнесів.
Хто залишається в росії?
Карен Шахназаров зазначає, що серед країн, чиї компанії продовжують діяльність у росії, переважають так звані «дружні» держави, а також економічні гіганти, такі як Німеччина та США.
«З країн, які представлені цими компаніями, швидше за все до росії повертатимуться й інші компанії. До таких країн, насамперед, належать так звані “дружні”, а також Німеччина та США , безліч компаній з яких останні роки не припиняли свою роботу в росії», — підкреслив експерт.
Це підтверджує, що навіть компанії з країн, які запровадили санкції проти рф, знаходять способи зберегти свою присутність на російському ринку.
За оцінками Шахназарова, податки від іноземних компаній становлять не менше $5 млрд на рік. Ця сума є суттєвим внеском у бюджет росії, особливо в умовах економічного тиску через війну в Україні та міжнародні обмеження.
Позиція Кремля: «Welcome», але без преференцій
Президент росії Володимир Путін неодноразово коментував присутність іноземного бізнесу в країні. 13 березня 2025 року він заявив, що росія готова вітати західні компанії, які захочуть повернутися.
«Ми скажемо welcome, але спеціальних преференцій для брендів, що пішли, не буде», — наголосив кремлівський диктатор.
Пізніше, 18 березня, виступаючи на з’їзді Російського союзу промисловців та підприємців, Путін додав:
«Ми поважаємо західні компанії, які залишилися в росії, навіть якщо вони працюють під іншими брендами».
Така риторика свідчить про намір уряду підтримувати тих, хто не пішов із країни попри тиск із боку своїх урядів чи громадської думки.
Зазначимо, що санкції проти росії стають одним із джерел напруги між Вашингтоном та європейськими союзниками України, оскільки Президент США Дональд Трамп прагне завершення російсько-української війни. Путін вимагає скасування торговельних обмежень в якості умови для перемир’я, а європейці чітко заявили, що не готові на це погодитися.
Хоча Трамп заявив, що готовий посилити санкції, якщо Москва не буде серйозно брати участь у мирних переговорах, європейські офіційні особи не бачать ознак підготовки до таких дій. США вже вийшли в лютому з робочої групи KleptoCapture, яка була створена адміністрацією Байдена з широкими повноваженнями щодо реалізації заходів проти росії.
США вказали, що санкції залишаться чинними, поки триває війна, і наразі вони не прагнуть послаблення жодних заходів, проте деяке пом’якшення санкцій, ймовірно, буде частиною будь-якої угоди.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
У скільки грошей обходиться росії війна в Україні та чи є ще ресурси?
Один день війни обходиться росії щонайменше у $300 млн – скарбниця країни-агресорки виснажується. Зокрема, через західні санкції. Проблеми російської економіки стають все більш відчутними. За даними Bloomberg, для підтримки економіки та фінансування війни проти України, росія минулого року витратила майже 25% резервів Фонду національного добробуту.
На 2024 рік фонд залишається на рівні близько 12 трлн рублів (117 млрд доларів), але ліквідні кошти та інвестиції скоротилися на 24% – до 3,8 трлн рублів. Від лютневого вторгнення в Україну у 2022 році фонд зменшився на 57%.
Крім того, міністерство фінансів змушене було витратити 1,3 трлн рублів з фонду для покриття дефіциту бюджету, незважаючи на перевищення прогнозів за експортом нафти і газу. За інформацією британської Express, Путін розглядає можливість замороження банківських рахунків та введення харчових карток, адже ціни на картоплю зросли на 95%, а на масло – на 36,5%.
Економіст Ігор Ліпсіц наголосив, що росія вже має кошти для фінансування військових дій у 2024 році, проте перспективи на 2025-й та 2026-й роки виглядають критично.
“На 2025-й і 2026-й – це вже дуже проблемний горизонт часу. Поки що ми не бачимо жодних просвітлень у фінансовому господарстві. Ми бачимо проїдання коштів Фонду національного добробуту. Ми бачимо проблеми з падінням експорту росії. І Путін із цього приводу обрав гарну міну за поганої гри”, – Ігор Ліпсіц
Таким чином, експерт наголошує на тому, що фінансовий прогноз залишається без змін, і якщо ситуація не покращиться, до 2026 року резерви росії для ведення війни можуть бути повністю вичерпані.