Індекс протидії корупції: які держустанови в Україні є найбільш “прозорими”
19 Березня 10:56
Національне агентство з питань запобігання корупції дослідило рівень корупції в установах, що надають послуги населенню та бізнесу в Україні. Про це повідомляє Урядовий портал, інформує Комерсант український.
Найвищий рівень прозорості показали ЦНАПи
У 2024 році лише 3,8% відвідувачів Центрів надання адміністративних послуг стикалися з корупційними проявами, що більш ніж удвічі менше порівняно з 2023 роком, що, зокрема можна вважати результатом цифрових змін, які впроваджує Міністерство цифрової трансформації.
За минулий рік понад 70 тисяч громадян залишили відгуки про відвідування ЦНАПів, за підсумками яких показник задоволеності сягнув 94,9%.
Де менше прозорості і більше хабарів
Сфера будівництва залишається однією з найбільш корумпованих в Україні. 27,4% громадян минулого року давали хабарі за реєстрацію земельної ділянки, а понад 8% опитаного бізнесу – за дозвіл на будівництво та отримання містобудівних умов.
Також 14,6% українців у 2024 році стикалися з корупцією під час заміни водійських посвідчень, а 19% – під час реєстрації чи перереєстрації автомобілів.
Як українці оцінюють рівень поширеності корупції
91,4% українців заявляли про більшу чи меншу, але поширеність корупції, при цьому власний корупційний досвід мали лише 18,7% громадян. Про це свідчать результати загальнонаціонального дослідження «Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність», яке провела соціологічна компанія Info Sapiens на замовлення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Дослідження про корупцію, проведені компанією Info Sapiens, підтверджують поступове зниження корупційного досвіду в українців. Для порівняння, у 2020 році з корупцією стикалися 27% населення і це майже на третину більше, ніж торік.
Незважаючи на критичне оцінювання громадянами результатів боротьби з корупцією в Україні, фіксується суттєве зменшення корупційного досвіду в низці сфер. Так, десять років тому корупційний досвід у сфері медицини мали майже 70% громадян, тоді як минулого року про це заявляли удвічі менше опитаних (28,5%). Позитивна динаміка також спостерігається у сферах освіти та надання адмінпослуг.
А що з корупцією в країнах ЄС
Дослідження «Ставлення громадян до корупції в ЄС у 2024 році» від проєкту Eurobarometer показало, що понад 90% населення Португалії, Хорватії, Греції, Словенії, Мальти та Кіпру вважають корупцію широко поширеною в їхніх країнах.
Навіть у тих країнах-членах ЄС, мешканці яких мають невисокий рівень корупційного досвіду, сприйняття поширеності корупції є достатньо високим. Наприклад, у Фінляндії з корупцією стикалися 3% населення, а поширеною її вважають у шість разів більше громадян. Також 3% мешканців мали корупційний досвід у Швеції, тоді як поширеною цю проблему вважають майже половина населення. У Португалії про корупційний досвід заявили лише 1% громадян при сприйнятті поширеності корупції в 96%. Загалом у 2024 році 68%, або майже сім з десяти громадян країн ЄС, вважали корупцію дуже поширеною у своїх державах.
Такі дані свідчать, що сприйняття корупції зовсім не тотожне її реальному рівню.
Як цифрові рішення мінімізують корупцію в Україні
13 будівельних онлайн-послуг уже доступні на порталі Дія і це можливість вирішити чимало питань безпосередньо не контактуючи з посадовцями. Теж саме стосується і послуг, які надаються водіям у Сервісних центрах. Дія дає змогу зробити все швидко і прозоро.
Цифрові рішення допомагають змінювати державні послуги. У 2024 році кількість громадян, які користувались онлайн-послугами зросла до 36,1%, що на 6,7% більше, ніж у 2022-му.
Найбільше українці обізнані про електронні черги для отримання адмінпослуг та сервіси медичних послуг, менше – про сервіси в будівельній сфері та послугу єМалятко, яка дає змогу батькам новонароджених оформити до 10 документів онлайн або в ЦНАПі.
Бізнес демонструє кращу обізнаність щодо електронних послуг – 59,9% у 2024 році (на 2,7% більше, ніж у 2023 році). Серед найвідоміших бізнесу онлайн-послуг – послуги з питань реєстрації чи зміни діяльності, отримання витягів та довідок і система публічних закупівель Prozorro.
Нагадаємо, що Дія пропонує бізнесу зручні онлайн-послуги – від реєстрації ФОП і ТОВ до отримання ліцензій та дозволів, зокрема в будівництві. На порталі Дія також доступна комплексна послуга е-Підприємець, яка дає змогу за однією заявою отримати відразу 13 послуг. Усе це спрощує взаємодію з державою, зменшує бюрократію та мінімізує корупцію.