Імітація миру замість компромісу: що стоїть за російською ініціативою перемовин у Стамбулі

14 Травня 16:04
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

росія вже висунула свої вимоги напередодні переговорів у Стамбулі. Під час переговорів з Україною в Стамбулі росія планує знову підняти раніше озвучені теми, зокрема вимогу визнання окупованих нею територій як російських.

Про це повідомив заступник міністра закордонних справ рф Сергій Рябков. 

За його словами, серед ключових тем зустрічі 15 травня будуть питання “стійкого врегулювання” та поточної ситуації на місцях, включаючи територіальні аспекти.

Рябков вкотре повторив типові кремлівські твердження щодо причин війни, згадавши про так звану “денацифікацію київського режиму” і необхідність прийняття “нових реалій”, маючи на увазі фактичну анексію українських земель.

Ми знову порушуватимемо ті самі питання, які неодноразово озвучували: як досягти надійного і тривалого врегулювання ситуації, приділяючи увагу витокам конфлікту. Йдеться, зокрема, про так звану денацифікацію київської влади та визнання нової реальності, що склалася на місцях, включно з приєднанням окупованих територій до російської федерації”, — заявив Сергій Рябков.

Що цьому передувало

Президент росії Володимир Путін відхилив ініціативу України, США та країн “коаліції рішучих” щодо припинення бойових дій, яке планувалося на 12 травня. Натомість він висловив намір поновити мирні перемовини у Стамбулі, заплановані на 15 травня. У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий долучитися до переговорів лише за умови, що росія погодиться на припинення вогню з 12 травня.

Згодом Зеленський виступив із власною ініціативою — запропонував провести зустріч у Стамбулі на найвищому рівні й підтвердив свою готовність особисто прибути на неї.

Хто саме представлятиме росію на цих переговорах, поки невідомо, адже Путін офіційно ще не відреагував на пропозицію Зеленського. 

Кремль імітує готовність до діалогу

Так, 15 травня в Стамбулі може відбутись зустріч делегацій України та росії. Однак Володимир Путін, як з’ясувалося, участі в ній не братиме. Натомість готуються до польоту голова МЗС РФ Сергій Лавров та помічник президента росії Юрій Ушаков. Чи була це спроба дипломатичної гри Кремля, чи щось більше? Військовий аналітик і політичний експерт Дмитро Снєгирьов ексклюзивно пояснив ситуацію для «Комерсант Український» .

“росія намагалася створити враження власної договороздатності і водночас — завести Україну в дипломатичну пастку”, — переконаний Снєгирьов.

За його словами, пропозиція Москви щодо переговорів у Стамбулі пролунала на тлі західного ультиматуму — заклику до 30-денного перемир’я. У відповідь росія заявила про закриття повітряного простору над полігоном Капустін Яр, чим фактично зірвала ініціативу партнерів України.

“Прес-секретар Путіна чітко сказав: росія не спілкується мовою ультиматумів. Водночас Кремль висунув свій порядок денний і запропонував перемовини без участі США чи Європи”, — додає експерт.

Снєгирьов вважає, що росія використовує ці ініціативи, аби створити видимість мирного процесу й заблокувати нові санкції.

“Європа фактично зіграла на полі росії. Вони прийняли її дипломатичну гру й відклали санкції — до завершення зустрічі в Стамбулі. А отже, на певний час Москві вдалося уникнути тиску”, — каже він.

Зустріч, якої не буде: гра з очікуваннями

Коли Кремль анонсував перемовини в Стамбулі, він навмисно не уточнив, хто саме їх очолить. У відповідь США та ЄС почали говорити про можливу зустріч Зеленського і Путіна, і навіть сам Зеленський заявив про готовність особисто прибути до Туреччини 15 травня.

“Це була пастка. росія згодом знизила рівень представництва — мовляв, мова йде лише про робочу зустріч, максимум на рівні делегацій. Вони спеціально знижували суб’єктність і самої зустрічі, і української сторони”, — пояснює Снєгирьов.

Експерт звертає увагу на важливу юридичну деталь — в Україні діє рішення РНБО про заборону переговорів із представниками рф. Однак участь президента у зустрічі не суперечить цьому документу.

Це ще один хід Кремля — змусити особисто Зеленського брати участь у кожній такій зустрічі. Бо, якщо він не приїде, росія скаже: дивіться, Україна не готова до діалогу, — зазначає аналітик.

Росіяни подають ці перемовини як “технічні консультації”, не обіцяючи жодного реального результату. Таким чином, процес може затягуватись роками — за аналогією з Мінськими домовленостями.

Не йдеться про підписання договорів чи реальне завершення війни. Все зводиться до перевірки годинників. Процес може тривати місяці або навіть роки, — наголошує експерт.

Кремль готується тиснути військовим чином 

Поки триває дипломатична гра, росія може спробувати посилити свої позиції на фронті, зокрема — на Донецькому напрямку.

росія планує активізацію бойових дій на Покровському і Новопавлівському напрямках, з метою прориву до адмінкордонів Дніпропетровської області. Якщо це вдасться — Кремль отримає вагомий козир для тиску на Україну під час перемовин, — попереджає Снєгирьов.

Відтак, перемовини в Стамбулі — не про мир, а про маніпуляцію процесом і затягування часу. Кремль грає на випередження, формально демонструючи готовність до діалогу, але насправді — використовуючи це як прикриття для посилення своєї позиції як дипломатично, так і на полі бою.

Читають зараз