ICC Ukraine закликав НКРЕКП скасувати підвищення тарифів на передачу електроенергії
27 Листопада 11:48Український національний комітет Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), із закликом зберегти нинішній тариф на передачу електроенергії. Про це повідомив uaprom.info, у розпорядження якого є відповідний лист, передає Комерсант український
Нині тариф на передачу електроенергії становить 528,57 грн/МВт-год. Однак з 2025 року, за рішенням НКРЕКП, він зросте відразу на 25,8% – до 665,27 грн/МВт-год у 2025 році.
ICC Ukraine закликає регулятора скасувати рішення про підвищення тарифу і залишити його у 2025 році на нинішньому рівні. Організація аргументує свою позицію можливістю оптимізувати витрати “Укренерго” та попереджає про загрозу надмірного тарифного навантаження на бізнес.
Загроза для економіки та бізнесу
ICC Ukraine зазначає, що зростання тарифу майже на 26% може призвести до додаткових витрат для економіки на понад 13 млрд грн, що, у поєднанні з іншими економічними труднощами, загрожує закриттям підприємств. Це, у свою чергу, може вплинути на підтримку Збройних сил України, забезпечення населення та відновлення країни після війни. Особливо складна ситуація спостерігається в експортних галузях, таких як зернові, метали та руда, які вже відчувають кризу через низький попит і падіння цін.
Пропозиції з оптимізації витрат
У своєму зверненні ICC Ukraine акцентує на потенціалі оптимізації витрат у структурі тарифу “Укренерго”. Зокрема можна зробити такі дії:
- скоротити технологічні втрати електроенергії через проведення аудитів мереж та боротьбу зі зловживаннями, замість збільшення витрат на їх компенсацію з 12,3 до 14,3 млрд грн;
- знизити дисконт на вартість електроенергії для домогосподарств із відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) з 22% до 20% та переглянути обсяги прогнозованої генерації на 2025 рік;
- витрати на обслуговування кредитів у період війни виключити зі структури тарифу, пропонуючи реструктуризацію боргів та капіталізацію відсотків до завершення воєнного стану;
- фінансування розрахунків із членами ENTSO-E здійснювати за рахунок доходів від продажу доступу до міждержавних перетинів, а не через підвищення тарифів.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Рішення про підвищення тарифу на передачу електроенергії у 2025 році НКРЕКП прийняла 13 листопада. Збільшення тарифу означає підвищення вартості послуг, які надає НЕК “Укренерго” за транспортування електроенергії від виробника до споживача.
Серед офіційних причин підвищення тарифу називаються зменшення обсягів виробництва та передачі електроенергії, збільшення компенсацій на технологічні витрати, зарплати в “Укренерго”, кредитні виплати та витрати на спецобов’язки для розрахунків з ВДЕ-генерацією. Враховані також інфляція та зростання курсу валют.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Ситуація в українській енергетиці
22 березня 2024 року росія відновила атаки на українську енергетику, здійснивши один із найбільш масованих обстрілів за весь час повномасштабної війни. Зокрема влучили у Дніпрогес та інші енергетичні об’єкти України. З того часу росія регулярно обстрілює об’єкти української енергетичної інфраструктури.
Так, росіяни знищили Трипільську і Зміївську ТЕС, внаслідок чого “Центренерго” втратило 100% генерації. Також було сильно пошкоджено 5 із 6-и теплових електростанцій ДТЕК.
Після цього в Україні знову почалися відключення світла, Укренерго ввело графіки відключень, а уряд підвищив тариф на електроенергію відразу на 60%.
Водночас Кабмін намірився побудувати два нові блоки на Хмельницькій АЕС і вже отримав схвалення профільного парламентського комітету. У Центрі Разумкова розкритикували ці плани, але деякі експерти вважають, що проти будівництва АЕС сьогодні лише зрадники або покидьки.
Чергову масовану атаку на українську енергетику росія здійснила 26 серпня. Цього разу били по розподільчих системах і системах видачі електроенергії, вдарили також по Київській ГЕС.
Найбільш масований обстріл України росія здійснила 17 листопада 2024 року, випустивши 127 крилатих, балістичних і надзвукових ракет та 109 ударних безпілотників. У ДТЕК повідомили про серйозні пошкодження на їхніх ТЕС. Найскладнішою виявилася ситуація в Одесі та на Одещині – у ніч на 18 липня місто частково залишалося без світла і води. З 18 липня в Україні знову введено графіки відключень електроенергії
Наразі деякі експерти вважають, що відключення світла можуть тривати до весни. А Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України нещодавно озвучив найгірший сценарій, який передбачає відключення до 20 годин на добу.