Гуманітарне розмінування: допоможуть пілоти БПЛА та зміни в організації тендерів
19 Березня 11:21
В Україні офіційно запроваджується нова категорія операторів дронів – зовнішніх пілотів безпілотних літальних апаратів, які виконуватимуть завдання з аеророзвідки та виявлення вибухонебезпечних предметів. Про це повідомляє Міністерство оборони, інформує Комерсант український.
Відповідний стандарт затвердив Національний орган стандартизації України.
Документ, зокрема впроваджує вимоги до застосування механізованих засобів розмінування (МЗР) під час очищення територій від вибухонебезпечних предметів. Він набуде чинності 1 травня 2025 року.
Крім того, завдяки впровадженню цього стандарту:
– регламентується використання різних типів механізованих засобів розмінування – від засобів для обробки ґрунту до обладнання для виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів;
– встановлюються вимоги до операторів МЗР, їхнього навчання та сертифікації;
– унормовуються заходи безпеки під час експлуатації техніки, включно з дистанційним та автономним керуванням;
– гармонізується національна нормативна база з міжнародними стандартами IMAS (International Mine Action Standards).
Тестуватимуться механізовані засоби розмінування на спеціальному полігоні, який ще належить створити.
Центр гуманітарного розмінування змінює підхід до очищення сільськогосподарських земель
За інформацією Мінекономіки, Центр гуманітарного розмінування буде ділити великі ділянки на частини по 200 гектарів, щоб залучити більше операторів та пришвидшити повернення земель до використання.
Таке рішення ухвалили на підставі досвіду функціонування державної програми компенсації вартості розмінування аграрних земель. Як з’ясувалось, великі ділянки на торгах – це не оптимальне рішення, оскільки на такий аукціон може прийти лише обмежена кількість операторів, які повинні мати спроможність виконати подібну роботу.
До того ж, кошти за розмінування перераховуються лише після очищення ділянки, яке, залежно від площі, може тривати півроку і більше. Весь цей час оператор змушений оплачувати вартість робіт з власної кишені.
Тому, якщо фермер подасть заявку на очищення, наприклад, однієї тисячі гектарів, Центр гуманітарного розмінування оголосить в системі Prozorro п’ять закупівель по 200 гектарів.
Також повідомляється, що Центр гуманітарного розмінування спростив участь в аукціонах для операторів, які поки не мають належного досвіду. Вони можуть змагатися за право розміновувати ділянки до 50 гектарів.
Якими темпами відбувається розмінування в Україні
За інформацією Центру протимінної діяльності, якраз зараз фахівці перевіряють 14 ділянок, які розміновували оператори. І якщо оцінка буде позитивною, то впродовж найближчих кількох місяців до експлуатації повернуть понад 3 500 гектар територій.
Але масштаб замінованих території в Україні, зрозуміло, набагато більший. Станом на початок 2024 року через російську агресію 156 000 кв. км території України було потенційно забруднено вибухонебезпечними предметами. Як повідомили в січні цього року у Міністерстві оборони, завдяки спільній роботі операторів протимінної діяльності й підрозділів розмінування Сил безпеки та оборони у 2024 році замінована територія зменшилася на 17 000 кв. км і нині становить 139 000 кв. км.
Міністерством оборони України за сприянням Женевського міжнародного центру гуманітарного розмінування розроблено Інтерактивну карту територій, забруднених мінами та вибухонебезпечними предметами.
Упродовж минулого року гуманітарне розмінування здійснювали 27 сертифікованих операторів протимінної діяльності. Це понад 2 000 осіб, 27 машин механізованого розмінування та 6 розрахунків мінно-розшукових собак.
У 2024 році в Україні активно почав формуватися ринок гуманітарного розмінування. Повідомляється, що зараз розмінування 1 га коштує від 40 до 70 тис. грн. Операторів розмінування стає більше, але їх все ще недостатньо з огляду на обсяги робіт.
За оцінками Світового банку витрати на повне розмінування в Україні території, забрудненої вибухонебезпечними предметами, можуть становити 34,6 млрд дол.
Як організовано процес розмінування агроземель
З вересня 2024 року в Україні працює Державна програма компенсацій за розмінування сільськогосподарських земель, яка допомагає фермерам повертати їхні землі в роботу. Комерсант український про це розповідав.
У вересні Кабінет міністрів збільшив розмір компенсації для агровиробників, які планують розміновувати землі сільськогосподарського призначення, з 80% до 100%. Торги із закупівлі послуг з розмінування с/г земель мають відбуватися виключно на аукціонах в системі Prozorro за участі не менше двох учасників.
Участь у програмі компенсацій можуть взяти фермери, землі яких є на деокупованих територіях, де після проведення нетехнічного обстеження, підтверджена забрудненість або імовірна забрудненість вибухонебезпечними предметами.
Верифікацію, поданих фермерами заявок через Державний аграрний реєстр, здійснює Центр гуманітарного розмінування. Він же оголошує в системі Prozorro аукціони з надання послуг розмінування, а після визначення оператора-переможця і фінальної вартості розмінування, перераховує 100% суми на спеціальний рахунок, відкритий фермером в одному із державних банків, що беруть участь у програмі.
Оператор протимінної діяльності отримує всю зарезервовану суму після завершення розмінування та підтвердження виконаних робіт з боку Центру гуманітарного розмінування.