Гривню можуть прив’язати до євро: як це змінить економіку та життя українців

15 Травня 16:45

Переприв’язка гривні до євро матиме різний вплив на українців залежно від їхньої фінансової активності, але в цілому для більшості населення зміни будуть майже непомітні в повсякденному житті. Про це пише «Комерсант Український» із посиланням на “Апостроф”.

Національний банк України (НБУ) розглядає можливість поступової переорієнтації валютної політики з орієнтації на долар США на євро. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний в інтерв’ю агентству Reuters. За його словами, це обговорення в Раді НБУ розпочалося ще у лютому 2024 року.

Головними причинами такого кроку називають стратегічний курс України на євроінтеграцію, посилення ролі ЄС у безпековій підтримці країни, а також зростання ризиків на світових ринках. У фокусі – підвищення частки євро у зовнішньоекономічних розрахунках та зміна глобального розкладу валютних пріоритетів на тлі політики адміністрації президента США Дональда Трампа.

Євро замість долара?

Історично українці орієнтуються на долар США — навіть після запровадження гривні у 1996 році курсові зміни часто оцінювали саме в доларовому еквіваленті. Водночас офіційної жорсткої прив’язки гривні до долара ніколи не було: курс формувався на основі ринкових механізмів, а долар використовувався для крос-розрахунку з іншими валютами.

Втім, у нинішніх умовах, на думку експертів, логіка зміни орієнтира цілком обґрунтована. Як зазначив представник Société Générale Фінікс Кален, курс України на європейську інтеграцію має супроводжуватись і фінансовим зближенням з євро.

Аналітик Сергій Фурса підтримує цю ідею, хоча й вважає, що перехід потребує часу та ретельної підготовки з боку НБУ. Координатор Економічної експертної платформи Олег Гетман вважає, що це може відбутися протягом двох-трьох років.

Читайте також: Євро замість долара: як НБУ планує змінити валютну політику

Як переприв’язка гривні до євро вплине на економіку

Для звичайних українців, які не займаються зовнішньоекономічною діяльністю, перехід на євро як основну референтну валюту майже не відчуватиметься.

Ніяких змін у зарплатах не відбудеться. Гривня залишиться національною валютою. Але частина громадян може почати зберігати гроші не в доларах, а в євро — через більшу стабільність і прозорість курсу.

Крім того, більшість товарів із ЄС — техніка, побутова хімія, ліки — у такому разі можуть мати стабільніші ціни, бо їх вартість залежатиме напряму від євро, а не через долар.

Якщо гривню прив’яжуть до євро, курс долара визначатиметься через крос-курс. Тобто курс долара і надалі буде вказаний в обмінниках, просто обраховуватиметься через євро. Для більшості людей це не створить жодних складнощів. Для більшості людей це не створить жодних складнощів.

Інше питання — для бізнесу. Експортери та імпортери, які працюють переважно з країнами ЄС, можуть виграти від такої переорієнтації завдяки більш стабільному та прогнозованому курсу євро. У 2024 році обсяг товарообігу України з ЄС перевищив $28 млрд лише за перший квартал, тоді як зі США — менш як $4 млрд за рік.

Крім того, підприємствам, що орієнтовані на європейський ринок, легше буде планувати витрати та прибутки.

Чи можливе повне заміщення

Попри зростання впливу євро, повний перехід на нього як валюту розрахунків — поки що передчасний сценарій. У деяких країнах Центральної Європи, як-от Чехія чи Польща, збережено національні валюти, хоча між ними і євро простежується чітка економічна кореляція.

За словами Сергія Фурси, після вступу України до ЄС певна “природна”»” прив’язка до євро відбудеться автоматично. Водночас експерти застерігають від запровадження фіксованого курсу — це, на їхню думку, може обмежити гнучкість монетарної політики та можливості для регулювання економіки в умовах кризи.

У підсумку, для більшості українців життя не зміниться кардинально, але перехід до орієнтації на євро допоможе підвищити фінансову стабільність, зменшити курсові коливання й зробити розрахунки з Європою зручнішими.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз