Гривня – дорожчає, долар – дешевшає. І не лише через торговельні війни
7 Квітня 09:42
У першому кварталі 2025 року гривня укріпилась на 1,4% проти американського долара, а попит на валюту з боку населення помітно впав, зупивнившись на мінімальному за останні 12 місяців показникові. Про це йдеться в дописі Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, інформує Комерсант український.
Якими показниками відзначився валютний ринок цього року
За перший квартал 2025 року середній офіційний курс гривні до долара склав 41,75 грн/дол., в т.ч. у березні – 41,48 грн/дол.
Офіційний курс на 31 березня 2025 року – 41,48 грн/дол. Станом на сьогодні, 6 квітня, гривня ще трохи подорожчала. Офіціний курс, встановлений Нацбанком – 41,3426 грн/дол.
За офіційним курсом до американського долара на кінець березня 2025 року (порівняно з 31 грудня 2024 року) гривня посилилась на 1,4%.
За середньомісячним офіційним курсом (місяць до попереднього місяця) гривня зміцнювалась два останні місяці: у лютому (плюс 1,1%) та березні (плюс 0,5%).
Як НБУ підтримував курс
Чистий продаж валюти НБУ на підтримку курсу за березень 2025 року склав 2,62 млрд. дол. – проти 3,06 у лютому і 3,76 млрд. дол. у січні. І це найменший обсяг інтервенцій за останні півроку.
Обсяг продажу валюти НБУ на міжбанку скорочується третій місяць поспіль.
Що на валютному міжбанківському ринку
Обсяг купівлі – продажу валюти банками на міжбанку – без участі Національного банку – у березні 2025 року склав 3,05 млрд. дол. Це максимум з початку війни.
Середнє значення у 2024 році становило 2,46 млрд. дол.
Населення менше купувало валюту
На фоні ревальвації гривні попит на валюту з боку населення помітно впав. Сальдо чистого продажу валюти населенню на готівковому і безготівковому ринку зменшилось до 0,72 млрд. дол. – проти 0,96 млрд. дол. у лютому, 1,48 млрд. дол. у січні. Це мінімум за останні 12 місяців.
Що вплинуло на ситуацію з доларом
Помірна ревальвація гривні проти долара США визначалась таким факторами:
– ослабленням американської валюти проти основних світових валют (євро, єни, швейцарського франку до мінімумів за останні півроку) внаслідок розгортання торговельної війни та зменшення довіри до долара США як тихої гавані,
– суттєвими обсягами надходження в Україну міжнародної допомоги у березні.
Як наголошує Данило Гетманцев, ситуативна стабілізація на валютному ринку знайшла своє відображення у помітному зменшенні інтервенцій на підтримку курсу на міжбанку, зменшенні попиту на валюту з боку населення та максимальному з початку війни продажу валюти на міжбанку без участі НБУ. На думку депутата, ці тенденції мають дещо покращити валютні та інфляційні очікування, а також позитивно вплинути на стримування інфляції у найближчі місяці.
Нагадаємо, у грудні 2024 року інфляція пришвидшилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередній прогноз НБУ, зафіксований в жовтневому за 2024 рік Інфляційному звіті.
Інфляція сягне свого піку у II кварталі цього року та з середини року почне знижуватися. Про це йдеться у січневому Інфляційному звіті 2025 року. Завдяки ж вичерпанню тимчасових чинників цінового тиску та заходам процентної й валютно-курсової політики НБУ інфляція сповільниться до 8.4% – у 2025 році та до цілі 5% – у 2026 році.