Грошові послуги у себе вдома: як законопроєкт про інклюзивні банки може вдарити по пенсіонерах
21 Березня 22:06
Створення банків фінансової інклюзії, які працюватимуть на базі діючої мережі відділень “Укрпошти” чи іншого оператора, а також матимуть право надавати банківські послуги поза межами таких відділень, можуть нести небезпеку для пенсіонерів та маломобільних людей. Адже у разі, якщо такі фінустанови з’являться в Україні, шахраям буде легше привласнювати кошти у їх клієнтів, передає Комерсант український із посиланням на допис у Telegram-каналі народної депутатки Ніни Южаніної.
“Фінансовим шахраям стане легше красти гроші у пенсіонерів та осіб з інвалідністю. І тут мова не про доставку та виплату пенсій чи соціальної допомоги. Мова про можливість приймання на дому від населення коштів за оплату житлово-комунальних послуг та коштів для розміщення на депозит. Уявляєте, як це буде відбуватися вдома у пенсіонера чи маломобільної людини?” – написала Южаніна.
Парламентарка навіть навела приклад з реального життя.
“Під виглядом працівника якогось банку (тієї ж “Укрпошти”) до бабусі прийде шахрай, який розповідатиме про якісь депозити, акції, відсотки й наобіцяє великих заробітків і піде з грошима, а бабуся залишиться ні з чим”, – пояснила Ніна Южаніна.
Нардеп вважає, що ідеєю про інклюзивні банки після її втілення в буденне життя скористаються фінансові аферисти. І тоді до колекторів і телефонних шахраїв, які наживаються на довірливих українцях, додасться ще одна, нова загроза.
“Такий законопроєкт категорично не можна приймати. Під гаслами “банківської інклюзії” влада повертає “бандитські” 90-ті роки”, – резюмувала парламентарка.
Читайте також: Друга спроба. Депутати рекомендували створення банків фінансової інклюзії
Що потрібно знати про банки фінансової інклюзії
Створити такий вид фінансових установ пропонують автори законопроєкту №13018-д. Його ініціаторами виступили:
- Данило Гетманцев;
- Олександр Ковальчук;
- Олександр Сова;
- Борис Приходько;
- Анна Колісник;
- Олександр Герега.
Нардепи позиціюють головною метою документа створення правових засад для появи на ринку фінансових послуг України нового різновиду надавачів фінансових послуг – банків фінансової інклюзії, метою діяльності яких буде забезпечення належного доступу до фінансових послуг як громадян України (зокрема соціально вразливих груп населення), так і мікропідприємств у районах, наближених до зони бойових дій, на звільнених територіях, а також на важкодоступних та малонаселених територіях.
Крім того, за словами ініціаторів, документ розробили на виконання пункту 64 Меморандуму про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом від 11.12.2024, який передбачає підготовку законодавчої пропозиції щодо спеціалізованої та обмеженої банківської ліцензії, спрямованої на швидке вирішення зростаючих викликів фінансової інклюзії, використовуючи наявну інфраструктуру.
Ключові положення законопроєкту
- банкам фінансової інклюзії дозволяється надавати певний перелік послуг за спрощеною процедурою;
- вони працюватимуть у регіонах з низьким рівнем доступу до банківських сервісів;
- працівники таких банків зможуть обслуговувати клієнтів за межами стаціонарних відділень;
- мета — спростити доступ до фінансових інструментів для пенсіонерів, людей з інвалідністю, мешканців сіл.
Чому законодавча ініціатива парламентарів наразилася на критику
Критика ініціативи виникла майже одразу після оприлюднення проєкту. Головний ризик, на думку експертів, полягає в тому, що така система створює додаткові можливості для фінансового шахрайства. Адже поза межами банківських установ чи поштових відділень складно перевірити справжність особи, яка представляється банківським працівником.
Найвразливішими в такій схемі є літні люди та маломобільні громадяни, які через фізичні чи вікові обмеження можуть не мати змоги перевірити документи чи адекватно оцінити пропозицію.

Попри це, законопроєкт уже отримав схвалення Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, і очікується, що найближчим часом він буде винесений на голосування в сесійній залі.
Створення банків фінансової інклюзії: позиція “Укрпошти”
Позиція “Укрпошти” у цьому питанні позитивна. Державна компанія підтримує ухвалення законопроєкту, аргументуючи, що має широку мережу відділень та логістику для обслуговування населення. “Укрпошта” хоче перетворити свої точки на фінансові мікроцентри, які доповнюватимуть банківську мережу.