Грошова реформа в Україні: Нацбанк звернувся до парламенту з проханням
11 Жовтня 2024 18:19
Нацбанк звернувся до спікера ВРУ Руслана Стефанчука з проханням підтримати ініціативу про перейменування монет з “копійки” на “шаг”. Відповідний документ опублікував у своєму Telegram-каналі голова Податкового комітету ВРУ Данило Гетманцев, передає «Комерсант Український».
“Реформа, шаг якої настав не спинити”, – підписав Гетманцев скріншот документа.


У зверненні представники НБУ просять голову парламенту ініціювати внесення розроблених Національним банком законопроєктів на розгляд парламенту.
“Будемо вдячні за Ваше особисте сприяння відновленню історичної справедливості й очищенню монетарного суверенітету України від щонайменшої спорідненості з московщиною. Упевнені, що разом ми зможемо повернути Україні несправедливо забуту питомо українську назву розмінної монети “шаг” та передати нашим нащадкам самобутню і дійсно незалежну від російського впливу грошову систему”, – йдеться у тексті документа.
Як у НБУ пояснюють необхідність грошової реформи
Національний фінансовий регулятор пояснює, що сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Відродження шагу у грошовому обігу незалежної України дасть змогу розірвати останні зв’язки, що поєднують українську національну валюту з країною-агресором та остаточно завершити грошову реформу. Власне, як це і планувалося зробити ще на початку 1990-х років, коли вже були створені ескізи розмінної монети шаг та викарбувані перші експериментальні зразки таких монет.
“Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Відродження шагу у грошовому обігу незалежної України дасть змогу розірвати останні зв’язки, що поєднують українську національну валюту з країною-агресором та остаточно завершити грошову реформу. Власне, як це і планувалося зробити ще на початку 1990-х років, коли вже були створені ескізи розмінної монети шаг та викарбувані перші експериментальні зразки таких монет”, – говорять у НБУ.
Додають, що національний фінансовий регулятор оголосив про цю державницьку ініціативу після ґрунтовної роботи з дослідження національних традиції та історії грошового обігу України. Як наслідок, разом із визнаними фахівцями в галузях історії, нумізматики, банківництва, мистецтвознавства, археології та мовознавства фахівці дійшли беззаперечного висновку, що така назва розмінної монети, як “копійка” є чужорідною для нашої країни та фактично – символом російської окупації України принаймні впродовж останніх трьох століть. Водночас повернення до
питомо української назви “шаг” дасть змогу відродити національні традиції в номінації грошей.
Скільки коштів витратять на нову грошову реформу
У НБУ запевнили, що ухвалення таких законодавчих змін не передбачає додаткових витрат, зокрема виробничого чи організаційно-технічного характеру з боку Національного банку. Карбування роздрібних українських шагів не передбачатиме миттєвого вилучення копійок, які перебувають в обігу, а отже, за умови планування достатнього перехідного періоду не спричинить жодних хвилювань з боку населення чи бізнесу.
Вже відомо, що Національний банк планує у 2025 році відкарбувати 20 мільйонів монет з новим дизайном та назвою “шаг”.