Готовність енергосистеми до літнього сезону: між оптимізмом і реальністю

10 Червня 16:49
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Температура повітря на вулиці додає актуальності не лише нагадуванням енергетиків про ощадливе використання електроенергії, але й запитанням на кшталт: чи витримає українська енергосистема цьогорічне випробування спекою? І не лише нею… Це й з’ясовував «Комерсант Український».

Усі співрозмовники видання дали позитивну відповідь на запитання “Чи краще українська енергетика готова до цьогорічних літніх викликів?”

Голова парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, заявляючи, що енергосистема краще підготовлена до роботи цього літа, згадав кілька факторів.

“Від минулого літа було збудовано понад 1 тис МВт нової розподіленої генерації – це сонячні електростанції, ВЕС, газова генерація. Також реалізовано десятки проєктів з будівництва захисту підстанцій Укренерго, тобто тепер їх зруйнувати чи пошкодити буде набагато важче. Та й українські енергетики мають досвід, як справлятися із кризовими ситуаціями”,

– наголошує депутат.

Аналітик ринку електроенергії агенції ExPro Дар’я Орлова достатньо високу стресостійкість української енергосистеми пояснила, насамперед, тим, що рівень проведення ремонтів енергооб’єктів, як планових, так і аварійно-відновлювальних, є достатньо високим. 

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко також вважає, що завдякі підготовчій роботі цього літа буде легше з енергозабезпеченням, аніж рік тому.

“Якщо дивитись на об’єктивні цифри, то ми набагато краще підготувались. І Міністерство енергетики і Енергоатом більш правильно підійшли до графіку ремонтів атомних енергоблоків. Одночасно відновлено доволі багато додаткової генерації. Якщо порівняти минулий та цей рік, і якщо вважати за 100 відсотків те, що було пошкоджено і не працювало в тепловій генерації і гідрогенерації минулого року, то більше половини відновлено”,

– зазначає Олександр Харченко.

Але, як наголошують фахівці, є фактори, які можуть об’єктивно вплинути на роботу енергосистеми: це, звісно ж, можливі атаки ворога на енергооб’єкти, а ще – все та ж таки температура повітря. 

Сценарії різні, але рецепт один: адаптуватись і працювати

Аналітичний центр DiXi Group оцінив ситуацію на ринку електроенергії напередодні сезону підвищеного попиту. Днями під час презентації відповідного аналітичного огляду Генеральна менеджерка у сфері безпеки та стійкості DiXi Group Олена Лапенко представила три ймовірні сценарії проходження літнього періоду.

  • Оптимістичний сценарій передбачає, що температура буде помірною, а масованих атак не буде. У такому випадку пік споживання не перевищить 16 ГВт, а наявні потужності АЕС, ТЕС, ГЕС і ВДЕ будуть достатніми для покриття попиту. Ризик відключень не перевищуватиме 5%, за умови відсутності нових пошкоджень генеруючих об’єктів чи мереж.
  • Середній сценарій, тобто за спекотного літа та відсутності ворожих атак, передбачає зростання пікового навантаження до 18-18,5 ГВт. Навіть з частковим відновленням генерації може виникнути дефіцит 10-15%. Паралельно зростання цін на європейських ринках може зменшити комерційний імпорт до 1,5 ГВт, а планові ремонти знизять внутрішню доступність потужностей.
  • Песимістичний сценарій враховує ризик нових обстрілів генерації. Навіть за помірної погоди дефіцит може сягнути 20% через можливі суттєві втрати ТЕС і ГЕС – об’єктів, що найчастіше зазнають атак. Ситуація ускладнюватиметься обмеженим доступом до гідроресурсів і одночасними ремонтами на АЕС та ТЕС.

До речі, в DiXi Group позитивний сценарій вважають найбільш імовірним, але наголошують на необхідності бути готовими до будь-якого розвитку подій. Там же визначають і ключові пріоритети – це підготовка до можливого дефіциту, зміцнення інфраструктури та подальша інтеграція з європейським енергетичним простором.

Якого внеску і від яких складових енергосистеми очікувати 

“У нас доволі стабільна ситуація зі структурою генерації”,

– пояснює Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко

За його словами, приблизно 50-52% – це атомна генерація, 10-14% – залежно від того, скільки води є у водоймах – забезпечує гідрогенерація, десь 6-10% – сонячної та вітрової генерації. 

“Дуже великий внесок робить розподілена генерація: десь між 22 та 27 відсотками закривається зараз так званою тепловою генерацією, яка складається з двох елементів. Один з елементів – це те, що у нас залишилось від колишніх вугільних енергоблоків, і це не дуже багато. А більша частина такої генерації – невеликі теплоелектростанції, газові, перш за все, які розподілені по території країни і які взяли на себе досить велику частину генерації сьогодні”,

– зазначає фахівець. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Енергоатом адаптував до літніх енергопотреб графіки ремонтів 

Співрозмовники видання «Комерсант Український» відзначають, що компанія Енергоатом цього разу більш правильно підійшла до проведення ремонтів ядерних блоків. Станом на травень ремонтувались три енергоблоки АЕС, працювали – шість.

Як пояснює аналітик ринку електроенергії агенції ExPro Дар’я Орлова, Енергоатом організував свою ремонтну кампанію таким чином, що її пік припадає на той період, коли ще не так спекотно – на травень-червень. За її словами, можна очікувати, що в липні-серпні будуть введені в енергосистему додаткові потужності.

Заступник Голови парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко також називає “добрим” той факт, що Енергоатом спланував свою рементну компанію у такий спосіб, щоб все ж таки вистачало потужностей блоків для уникнення критичної загрози з енергопостачанням.

Сонячної генерації за рік побільшало

За даними Асоціації сонячної енергетики, у 2024 році в Україні коштом бізнесу і домогосподарств було побудовано приблизно 800-850 МВт сонячних електростанцій. Тривай цей процес і в нинішньому році. На думку народного депутата Олексія Кучеренка, зростання цієї генерації становить щонайменше 1 ГВт. І ці потужності  дуже знадобляться влітку. 

Приміром, директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, відповідаючи на запитання, чи буде дефіцит в енергосистемі при відсутності нових руйнувань об’єктів генерації, але за наявності високих температур повітря, зазначив, що дефіциту не буде, пов’язавши це саме з новими можливостями сонячних електростанцій.

“Проблем я не очікую. До того ж, встановлено велику кількість сонячних потужностей і спека зараз, з одного боку, це зростання споживання, але, з іншого боку, саме в ці години зростає її генерація. Тому практично одне накладається на інше і в результаті це полегшує ситуацію”,

– зазначає Олександр Харченко.

Зі свого боку, аналітик ринку електроенергії агенції ExPro Дар’я Орлова, говорячи про введення нових об’єктів сонячної генерації, звертає увагу на таку особливість. 

“Зараз присутня тенденція до встановлення населенням сонячних панелей в себе на будинках. І це має вплив на енергосистему. З одного боку, це збільшує виробництво електроенергії, яка потрапляє в мережу, але з іншого боку – зменшує споживання електроенергії населенням: люди самі себе автономно забезпечують”,

– пояснює фахівчиня. 

Імпорт з Європи також допоможе

Імпорт електроенергії може відіграти важливу роль у стабілізації системи. За даними аналітичного центру DiXi Group, у 2024 році  обсяг імпорту перевищив 4 млн МВт·год, а в червні тоді було зафіксовано пік – 850 тис. МВт·год. У квітні 2025 року імпорт становив 325 тис. МВт·год. З наближенням літнього сезону цей обсяг може зрости до 500–800 тис. МВт·год щомісяця залежно від погодних умов та ризику нових атак.

Поки що імпорт електроенергії не є критичним з точки зору забезпечення додатковим ресурсом. За словами Дар’ї Орлової, він зараз є більше комерційним, тобто компаніям вигідно імпортувати в окремі години. 

“Влітку імпорт, звичайно ж, може зрости, особливо вранці та ввечері для покриття дефіциту в години пікового навантаження. І технічні можливості для цього достатні. Хоча, може знову виникнути проблема з граничними ціновими прайс-кепами. В Європі навіть зараз ціни у вечірні години вищі, ніж в Україні. І, знову ж таки, може виникнути проблема, що імпорт недостатньо  буде заходити через ціновий дисбаланс або ж залучатиметься аварійна допомога”,

– зазначає Дар’я Орлова. 

За її словами, зараз це не дуже впливає на систему, але надалі можливо доведеться оперативно реагувати на цінові зміни на сусідніх ринках.

Обережний оптимізм на тлі підвищених ризиків

Тож, загалом українська енергосистема демонструє значно кращу готовність до літнього сезону порівняно з минулим роком. Ключовими факторами стійкості стали введення понад 1 ГВт нової розподіленої генерації, оптимізація графіків ремонтів атомних енергоблоків, відновлення більше половини пошкоджених теплових та гідрогенеруючих потужностей, а також зміцнення захисту критичної інфраструктури. Особливо важливим є зростання сонячної генерації, яка створює синергетичний ефект – саме в години пікового споживання через спеку максимізується і виробництво сонячної електроенергії.

Водночас енергетична безпека України залишається в прямій залежності від двох непередбачуваних факторів: інтенсивності ворожих атак на енергооб’єкти та погодних умов. Навіть за найкращого сценарію система працюватиме на межі можливостей, а песимістичний сценарій передбачає дефіцит до 20%. Тому успішне проходження літнього періоду вимагатиме не лише технічної готовності, але й гнучкості в управлінні попитом, ефективного використання імпортних можливостей та постійної адаптації до змінних умов. Досвід, набутий енергетиками за роки війни, стане вирішальним у забезпеченні стабільного енергопостачання навіть в умовах підвищених ризиків.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Автор: Сергій Василевич

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз