Геополітична напруга та нафта: як зміняться ціни до кінця 2025 року

3 Червня 14:54
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Ціни на нафту залишаються однією з найгарячіших тем на світових ринках, адже вони впливають не лише на економіку країн, а й на повсякденне життя, зокрема на вартість пального на заправках. У 2025 році ринок нафти демонструє високу волатильність через геополітичну напругу, рішення ОПЕК+ та економічні фактори. «Комерсант Український» розбирався, що відбувається з цінами на нафту, які прогнози дають експерти та як це може вплинути на Україну.

Геополітична напруга та ринок нафти

Геополітична ситуація у 2025 році продовжує впливати на ціни на нафту. Ескалація торговельної напруженості, зокрема через нові мита, запроваджені адміністрацією США, та нестабільність у діях країн ОПЕК+ створюють невизначеність на ринку. Водночас зростання пропозиції нафти, викликане рішеннями ОПЕК+ про збільшення видобутку, сприяє зниженню цін.

Експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев у коментарі «Комерсант Український» зазначив, що ключовим фактором є зростання пропозиції нафти.

«Зараз збільшується видобуток нафти. І це не через якісь речі, пов’язані з Америкою чи з Іраном, а це через те, що ОПЄК вже третій місяць поспіль ухвалює рішення про збільшення квот на видобуток. І кожного місяця вони збільшують квоти на 411 тисяч барелів на добу. Це ще не повернення до тих обсягів, які видобувала ця ОПЄК у 2021 році, але це рішучий поступ. Тобто, на ринку буде з’являтися все більше пропонування нафти», – заявив Рябцев.

На думку аналітика, якщо така політика продовжиться, влітку нафта може впасти в ціні, і не виключено, що ціна Brent опуститься до психологічної позначки $50 за барель.

«А коли така політика буде продовжуватися, то нафтові котирування влітку можуть знизитися. До якої позначки поки що не зовсім зрозуміло, тому що окрім рішень потрібно ще їх реалізувати. Тому побачимо, скільки цього пропонування буде на ринку більше. Але якщо це відбудеться, то ми отримаємо і 50 доларів за барель. А якщо ми отримаємо 50 доларів за барель, це буде означати, що сформується тенденція до зниження цін на нафтопродукти, в тому числі на українських заправках», – зазначає експерт.

Рябцев підкреслює, що зниження цін може вплинути на валютні ринки, зокрема на гривню:

«І тут буде все залежати від двох чинників. Перше – чи не спричинить ось це зниження ще й девальвацію української валюти. Тому що ринки сировинні і валютні у світі дуже пов’язані. Якщо падає ціна на нафту, то тоді валюти держав з перехідними економіками також слабшають»

Вплив на Україну

Зниження цін на нафту може позитивно вплинути на українських споживачів, зокрема через зменшення вартості пального.

Втім, експерт застерігає, що зниження цін на нафту не обов’язково гарантує здешевлення пального в Україні, адже все залежатиме від курсу гривні.

«Якщо гривню вдасться втримати відносно євро протягом літа, то автомобілісти відчують на собі зниження цін на нафтопродукти на заправках. Якщо ні, якщо гривня буде слабшати, то тоді щонайменше вартість пального не буде зростати», – пояснює він.

Ринок нафти рухається в тренді на зниження

Подібної думки дотримується і енергетичний експерт Володимир Омельченко. У ексклюзивному коментарі «Комерсант Український» експерт розповів, що поточна динаміка ринку свідчить про загальне зниження цін, хоч і з періодичними коливаннями.

«Ринок нафти достатньо волатильний в цьому році, як бачимо. Але дійсно, є коливання постійні, але тренд в цілому спостерігається до зниження цін. З початку року вони знизилися. Це пов’язано, насамперед, достатньо низькими темами зростання світової економіки, в тому числі через хаотичну політику нової адміністрації США», – зазначає Омельченко.

Серед причин такої динаміки він називає низьке зростання світової економіки, політичну нестабільність у США та відсутність узгодженості всередині ОПЕК+.

«Насамперед, це стосується впровадження мит. І також розчленованості в діях країн ОПЕК+. Вже ця організація не працює так планово і так скоординовано, як це було раніше. Значна кількість країн з цієї організації, особливо таких як Казахстан, росія, хочуть порушувати домовленості. І Саудівська Аравія прийняла рішення, що вони будуть збільшувати квоту на видобуток і не будуть повністю стримуватися від збільшення квот, розраховуючи на інші країни, оскільки інші країни не хочуть дотримуватись цих квот», – додає експерт.

Омельченко прогнозує, що до кінця 2025 року ціни на нафту марки Brent можуть опуститися до рівня 55–60 доларів за барель:

«І тому всі ці фактори призвели до того, що цей тренд в цілому йде вниз. Зараз трохи підвищилися вартість нафти на декілька відсотків. Але я думаю, що до кінця року ми можемо спостерігати ціну за барель десь на рівні в коридорі 55-60 доларів. Вона буде ще нижча, ніж зараз, десь на доларів 5-10, в середньому. Це стосується Brent. В цілому і в середньому. Хоча коливання можуть бути різними», – прогнозує він.

Прогноз МВФ щодо цін на нафту на 2025–2027 роки

Міжнародний валютний фонд (МВФ) у своєму звіті World Economic Outlook за квітень 2025 року прогнозує зниження цін на нафту в найближчі роки. Згідно з прогнозом:

  • 2025 рік: середня ціна на нафту марки Brent становитиме $66,9 за барель, що на 15,5% нижче, ніж у 2024 році.
  • 2026 рік: ціна знизиться до $62,4 за барель.
  • 2027 рік: МВФ не надає точного прогнозу на 2027 рік у доступних даних, але тенденція до зниження цін, ймовірно, збережеться через зростання пропозиції та уповільнення попиту, зокрема в Китаї, через перехід на електромобілі та альтернативні джерела енергії.

З прогнозу випливає, що ціни на нафту знижувалися на 9,7% із серпня 2024 року до березня 2025 року і “різко впали на початку квітня на тлі ескалації напруженості в торгівлі, що посилило песимістичний прогноз”. При цьому в МВФ очікують, що зростання постачання нафти в 2025-2026 роках перевищить попит на світових ринках.

У МВФ зазначили, що “ціни на енергетичну сировину, як очікується, впадуть на приблизно 7,9% протягом року. Крім зниження вартості нафти, експерти фонду очікують падіння цін на вугілля в середньому на 15,8%.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз