Геннадій Рябцев: “Через дії регуляторів Україна імпортує лише 10% від доступного обсягу електроенергії”
19 Листопада 10:00Після чергових ракетних обстрілів української енергетичної інфраструктури ситуація залишається критичною, особливо на Одещині. В Україні введено графіки відключення світла, а росіяни, за деякою інформацією, накопичили достатньо ракет, щоб вдарити по Україні знову, коли їм заманеться. Наскільки складною є нинішня ситуація – Комерсант український попросив прокоментувати експерта з питань енергетики Геннадія Рябцева.
Експерт виокремлює три проблеми, від вирішення яких залежить енергетична ситуація у країні.
Пошкодження теплоелектростанцій (ТЕС)
Останні ракетні удари зменшили резерв потужності генерацій, а відновлення роботи енергоблоків ТЕС займе значний час.
“Енергоблоки неможливо відновити за кілька днів. Це потребуватиме нових ремонтів і ретельної оцінки масштабів пошкоджень”,
– наголосив Рябцев.
Пошкодження підстанцій і проблеми з передачею
Пошкодження підстанцій суттєво ускладнило передачу електроенергії із заходу на схід країни. Однак експерт підкреслив, що робота над цією проблемою триває і її можливо вирішити значно швидше, ніж проблему пошкоджених ТЕС:
“Щодо зняття проблем з передачею, то це справа найближчого часу. У більшості регіонів графіки стабілізаційних вимкнень мають бути прибрані за дві-три доби”.
Попри складнощі, наголошує Рябцев, ситуація у багатьох регіонах має стабілізуватися найближчим часом.
“Якщо не станеться нових ударів або різкого похолодання, енергопостачання буде відновлено впродовж 2-3 днів. Однак Одещина залишатиметься з найбільшими труднощами”,
– пояснив експерт.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Імпорт електроенергії
Однією з недооцінених проблем української енергетики експерт вважає низький обсяг імпорту електроенергії. Причому, виникла ця проблема не через обстріли, а через дії регуляторних органів За словами Геннадія Рябцева, зараз Україна використовує лише близько 10% від можливих обсягів імпорту, і це суттєво стримує стабілізацію енергосистеми.
“НКРЕКП досі не ухвалило рішення щодо встановлення прайс-кеп, хоча всі профільні експерти наполягають, що цю практику потрібно скасувати. Але регулятор тримається за неї, ймовірно, під певним тиском”,
– пояснив він.
Ця ситуація, за його словами, створює ризики навіть після відновлення пропускної здатності мереж для передачі електроенергії із заходу на схід.
“Якщо немає можливості купувати необхідні обсяги енергії, то її ніхто й не буде купувати”,
– наголошує експерт.
Водночас Рябцев спростовує популярні міфи про штучний характер графіків відключень, які нібито запроваджуються, щоб забезпечити вигідний експорт електроенергії до Європи.
“Щоб переконатися, що все це не відповідає дійсності, потрібно подивитися на три речі. По-перше, це обмеження в передачі електроенергії, які зараз виникли. По-друге, заглянути не у вкладку «експорт», а у вкладку «перетоки» на відповідних сайтах європейських регуляторів. А по-третє, звернути увагу на те, що графіки відключень вчора були скасовані в трьох областях, попри те, що Бурштин знову зазнав атаки”,
– наголошує Рябцев.
Таким чином, експерт підкреслює, що відсутність прогресу в імпорті електроенергії та регуляторні перешкоди є серед ключових факторів, які гальмують стабілізацію енергосистеми. Лише усунувши ці проблеми, Україна зможе ефективно використовувати наявний потенціал для підтримки енергетичної безпеки.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Ситуація в українській енергетиці
22 березня 2024 року росія відновила атаки на українську енергетику, здійснивши один із найбільш масованих обстрілів за весь час повномасштабної війни. Зокрема влучили у Дніпрогес та інші енергетичні об’єкти України. З того часу росія регулярно обстрілює об’єкти української енергетичної інфраструктури.
Так, росіяни знищили Трипільську і Зміївську ТЕС, внаслідок чого “Центренерго” втратило 100% генерації. Також було сильно пошкоджено 5 із 6-и теплових електростанцій ДТЕК.
Після цього в Україні знову почалися відключення світла, Укренерго ввело графіки відключень, а уряд підвищив тариф на електроенергію відразу на 60%.
Водночас Кабмін намірився побудувати два нові блоки на Хмельницькій АЕС і вже отримав схвалення профільного парламентського комітету. У Центрі Разумкова розкритикували ці плани, але деякі експерти вважають, що проти будівництва АЕС сьогодні лише зрадники або покидьки.
Чергову масовану атаку на українську енергетику росія здійснила 26 серпня. Цього разу били по розподільчих системах і системах видачі електроенергії, вдарили також по Київській ГЕС.
Найбільш масований обстріл України росія здійснила 17 листопада 2023 року, випустивши 127 крилатих. балістичних і надзвукових ракет та 109 ударних безпілотників. У ДТЕК повідомили про серйозні пошкодження на їхніх ТЕС. Найскладнішою виявилася ситуація в Одесі та на Одещині – у ніч на 18 липня місто частково залишалося без світла і води. З 18 липня в Україні знову введено графіки відключень електроенергії
Наразі деякі експерти вважають, що відключення світла можуть тривати до весни. А Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України нещодавно озвучив найгірший сценарій, який передбачає відключення до 20 годин на добу.