Газовий дисбаланс: темпи закачування газу в сховища високі, але запаси дуже низькі

14 Травня 14:07

Запаси природного газу в українських підземних сховищах газу вже перевищили 6 млрд куб м, але цей показник є найнижчими як мінімум за останні 11 років. Такі дані наводить профільне видання ExPro Daily Gas, інформує «Комерсант Український».

Підземні сховища газу станом на 11 травня були заповнені на 19,4% і у порівнянні з минулим роком у сховищах зберігається на 31,7% або 2,79 млрд куб м менше газу.

При цьому, запаси активного газу в підземних сховищах складають майже 1,28 млрд куб м. Цей обсяг може бути відібраний замовниками послуг зберігання.

Як відбувається закачування газу до сховищ

Обсяги закачування трохи знизилися – до 26 млн куб м – станом на 11 травня. Але, як наголошують експерти ExPro , ці обсяги у порівнянні з травнем минулого року є вищими.

Загалом, з початку місяця до сховищ закачано понад 350 млн куб м природного газу, на 33% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

З початку цьогорічного сезону закачування (17 квітня) до українських сховищ вже закачано 610 млн куб м природного газу, зокрема у квітні 258 млн куб м.

За оцінками ExPro, наприкінці травня запаси газу в українських сховищах можуть досягти майже 6,6 млрд куб м при стабільному імпорті природного газу, який складає близько 14 млн куб м на добу в останні дні.

Чи матиме Україна достатні запаси газу в листопаді

Якщо в цьому році брати за мінімальну мету плановий показник минулого року – 9 млрд м3 (13.6 млрд м3 з врахуванням 4.6 млрд м3 активного газу, який виконує функцію буферного), то за час, що залишився до 1 листопада, потрібно закачати ще 7.7 млрд м3. Такі орієнтири окреслює колишній голова Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон.

За його словами, власний видобуток згідно з існуючими показниками та звичайним споживанням дозволить закачати десь 2.7 млрд м3 газу. Тобто імпортувати ще додатково потрібно мінімум 5 млрд м3 або приблизно по 870 млн м3 щомісяця чи 29 млн м3 щоденно.

Зараз щоденне закачування становить 28.5 млн м3 і з такими темпами до 1 листопада буде закачано у ПСГ лише 6.15 млрд м3 з мінімально потрібних 9 млрд м3, або лише 68%.  

Скільки газу вже законтрактовано

Фахівець нагадав, що у ЗМІ повідомлялось про контрактування Нафтогазом та Укртрансгазом з початку року 1.8 млрд м3. Але, за його словами, слід розуміти, що 0.9 млрд м3 було завезено в Україну у лютому-квітні, тому майже все було вже спожито і некоректно було б ці обсяги враховувати як запас для наступної зими. Тобто на наступний опалювальний сезон законтрактовано трохи менше 1 млрд м3 з 5 мінімально необхідних або 20%.

Чи знайдуться кошти для закупівель

За оцінками Сергія Макогона, для імпорту мінімальних 5 млрд м3 потрібно 2-2.5 млрд доларів.

«0.4 млрд доларів вже надали донори, може ще щось додаткове дадуть, але навіть і без них, думаю, що кошти знайдуть. В тому числі з бюджету шляхом прямої докапіталізації Нафтогазу. Газ в Європі є і ціна адекватна», – констатує колишній голова Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон.

Тому, підсумовує фахівець, “питання лише в наявності грошей у Нафтогазу та часі, що залишився”.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз