Газова загроза: як Україні пережити наступний опалювальний сезон

28 Березня 10:11
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Аномально тепла зима допомогла українцям пройти опалювальний сезон, хоча в сховищах залишилась мінімальна кількість запасів природного газу. І вже потрібно готуватись до наступного опалювального сезону і закачати в сховища хоча б мінімальний запас палива. Скільки газу потрібно Україні, де його брати і як це позначиться на споживачах, розбирався Комерсант український.

Станом на сьогодні в наших підземних сховищах залишилось близько 5 млрд куб. м газу. У лютому довелось екстрено імпортувати до 0,5 млрд куб. м при необхідних 0,8 млрд куб. м. Цю зиму «Нафтогаз» ще зміг протягнути, але наступний опалювальний сезон під загрозою. Щоб пережити 2025–2026 роки, Україні необхідно закупити як мінімум 4 млрд куб. м газу, а краще — до 6 млрд. На що потрібна солідна сума, в поточних цінах на європейських біржах це від $2 до $3 млрд, а таких грошей у бюджеті немає. До того ж, видобуток газу в Україні після ракетних ударів з початку року впав приблизно на 40%. До початку атак Україна видобувала близько 52 млн куб. м газу на день. Цього року проблеми тільки збільшились.

Як зазначають економічні експерти, до листопада триває сезон закачування природного газу. Торік ми закачали 14,8 млрд куб. м, але тоді багато залишилось з попереднього року. А в 2023 році ми закачали 16 млрд куб. м, з яких 3 млрд — газ міжнародних компаній, хоча ми його теж використовували. Роль цих 3 млрд куб. м газу була дуже важливою – він створював додатковий тиск в системі. І, фактично, за зиму 2023–2024 років рівень споживання газу склав 19,8 млрд куб. м. З того ж вистачило й на проходження 2022 року, але в сховищах залишався запас — 9 млрд куб. м.

Газу потрібно не менше, ніж минулого року

Сьогодні в газових сховищах рекордно низький запас газу. Це факт. Але вся справа в тому, що торік закачали близько 15 млрд кубів – це дуже мало. А з урахуванням того, що з 2025 року припинився транзит російського газу, тиск впав і залишки забирати складно.

«Запаси в сховищах знизились до 5,5 млрд кубів. І це при тому, що в січні практично не працювали великі підприємства, які споживають багато газу, такі як хімічні заводи з виробництва добрив. Але, оскільки немає тиску, доводиться раніше часу завершувати опалювальний сезон для центрального теплопостачання. Думаю, що у нас має залишитись 4,5 млрд кубів буферного газу, який не варто закачувати. Хоча до 2013 року, за параметрами, буферного газу повинно було бути 6,5 млрд, але параметри знизили»,

— розповідає енергетичний експерт Юрій Корольчук.

Якщо розраховувати на теплу зиму, то нам потрібно закачати на наступний сезон 16 млрд куб. м. У нас залишилось близько 5 млрд, ще приблизно 5 млрд кубометрів газу можна закачати власним видобутком Тобто, мінімум 5 млрд кубів нам потрібно десь і за щось купити й доставити. Є інформація, що Норвегія надає додаткові NOK1 млрд ($95 млн) для фінансування імпорту газу в Україну. Ще ряд союзників виділили гроші. Але цього дуже мало. Адже до середини жовтня Україні необхідно мати в запасі не менше 13 млрд куб. м газу. Але якщо ще трейдери збережуть 2-3 млрд – це буде супер. Тиск буде грати грандіозне значення, підкреслює Юрій Корольчук.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Тарифи на газ можуть стрибнути

Як вважають експерти, сьогодні українців підводять до думки, що через російські обстріли по газовидобувній галузі і по розподільчим станціям, непогано було б підняти тарифи. Хоча обґрунтування цьому немає.

«Коли піднімали тарифи на електроенергію, нам казали, що ці гроші потрібні для відновлення енергетичної галузі. Хоча ніякої зв’язку між тарифами і відновленням електростанцій не було, при тому, що тоді ще ТЕС і ТЕЦ в більшості своїй були цілими. Але сьогодні все йде до того, що ось-ось оголосять, що потрібно підняти тарифи на газ, потрібно відновлювати вже газову галузь. Хоча видобуток газу йде, трохи впав, але не критично — 48 млн кубів видобуваємо»,

— зазначає Юрій Корольчук.

Економічний експерт Олег Попенко вважає, що підвищення тарифів на газ – цілком реальна перспектива, з урахуванням того, що середня ціна газу вже на рівні 500 доларів за 1000 кубів. В закупівлі він вже став дорожчим. І це фінансове навантаження треба на когось перекласти.

«Я не виключаю, що буде прийняте рішення про підвищення ціни на газ для населення і теплокомуненерго. Я точно знаю, що «Нафтогаз» робив розрахунки і вивчав питання, як це змінить ситуацію. Розглядалася вартість 10-11 грн за куб. Я особисто не бачу сенсу підвищувати тарифи. Якщо порівнювати з минулим роком і тими об’ємами, що нам потрібні, якщо ми закупимо газ по 500 доларів, то, з урахуванням залишку, він для всіх, крім населення і теплокомуненерго, вийде по 470 доларів за 1000 кубів. Навіть дешевше, ніж у закупівлі»,

— пояснює Олег Попенко.

Адже, за висновками експерта, будь-яке підвищення тарифів призведе до збільшення боргів звичайних споживачів. І від цього ніхто не виграє.

Видобуток і споживання газу у цифрах

З 2014 року Україна стала систематично зменшувати рівень споживання блакитного палива. Що й не дивно, з урахуванням втрати території, населення, промисловості.

У 2013 році Україна спожила 50,4 млрд кубометрів газу (19,1 млрд — промисловістю, 27 млрд — населенням), в 2014 році — 42,6 млрд кубів (14,4 — промисловістю, 24,2 млрд — населенням), а в 2015 році — вже 33,8 млрд кубів (11,2 млрд — промисловість, 18,9 млрд — населення).

Видобуток газу в 2013–2015 роках складав 21,4 млрд, 20,5 млрд і 19,9 млрд кубометрів. При цьому зросла частка приватних компаній.

У 2016 році в Україні було видобуто 20,1 млрд кубометрів газу (4,2 млрд приватними компаніями), у 2017 році — 20,5 млрд кубів (4,1 млрд приватниками), у 2018 році — 21 млрд кубів (4,4 млрд приватниками), у 2019 році — 20,7 млрд кубів (4,6 млрд приватниками), у 2020 році — 20,2 млрд кубів (4,9 млрд приватниками), у 2021 році — 19,8 млрд кубів (приватні компанії видобули рекордні 5 млрд).

Але вже в 2019 році було спожито 29,9 млрд кубометрів газу (8,1 млрд промисловістю і 14,1 млрд — населенням), а в 2021 році — 28,7 млрд.

У перший рік повномасштабної війни видобуток газу в Україні знизився — 18,5 млрд кубометрів, з яких 4,3 млрд було видобуто приватними компаніями. А споживання газу населенням і промисловістю в 2022 році впало до 19,5 млрд кубометрів.

Авторка: Алла Дуніна

Остафійчук Ярослав
Редактор