Газ може подорожчати ще більше: що пішло не так і чого чекати українцям
27 Травня 17:15
У травні 2025 року ціни на природний газ в Україні досягли рекордного рівня за останні два роки, сягнувши 23 тис грн за тисячу кубометрів з ПДВ. Це найвищий показник з лютого 2023 року.
У чому причина та що буде з цінами на “блакитне паливо” взимку 2025-2026 років, «Комерсант Український» пояснив енергетичний експерт Геннадій Рябцев.
Він підтвердив, що український ринок газу демонструє ознаки зростання вартості ресурсу, і першими це вже відчули промислові споживачі. За словами експерта, основна причина — дефіцит ресурсу на ринку, спричинений низькими залишками газу після завершення опалювального сезону.
Зараз дуже цікава ситуація: після зими у сховищах залишилося дуже мало газу. А те, що зараз продається, — це або поточний видобуток, або імпорт. Але попит залишився, і його треба чимось закривати, — пояснив експерт.
Це, за його словами, і є основною причиною того, чому зросли ціни. Зокрема, і для бізнесу.

Втім, Геннадій Рябцев наголосив, що ситуація поки не критична:
Не можна сказати, що ціни захмарні. Ми вже проходили періоди, коли кубометр газу коштував понад 40 гривень. Тож сьогоднішні ціни — це ще не найгірший сценарій.
Головною проблемою майбутнього опалювального сезону, на думку експерта, стало те, що “Нафтогаз” не виконав планів зі створення запасів до зими, а уряд цю ситуацію проігнорував. Саме через це ринок залишився практично без резервів і тепер Україна змушена щодня балансувати між внутрішнім видобутком і закупівлею газу на зовнішніх ринках.
Перспективи на наступний опалювальний сезон теж викликають у аналітика занепокоєння.
Заповнення підземних сховищ триває, але воно йде повільно. І досі немає публічної відповіді, де “Нафтогаз” візьме щонайменше ще 2,5 мільярда кубометрів газу. Інформації про контракти чи домовленості немає, — зазначив Рябцев.
На запитання, чи може Україна зіткнутися з дефіцитом газу, експерт відповів наступне:
Ризики є. Якщо не будуть виконані зобов’язання щодо накопичення обсягів, то ми цілком можемо увійти в зиму з нестачею ресурсу. Це означає — можливі проблеми з безперебійним забезпеченням населення і промисловості.
Зауважимо, що поточна ситуація з газом в Україні — це не лише питання ціни, а й стратегічного планування. Від дій “Нафтогазу” та уряду в найближчі місяці залежатиме, наскільки стабільним буде енергетичний баланс країни взимку 2025–2026 років.
Читайте також: Європейський газ дорожчає: Україні може не вистачити $2,9 млрд
Ціна на газ в Україні зросла до рекордного рівня: що потрібно знати
27 травня консалтингова компанія EXPRO, яка тримає у фокусі розвиток нафтогазової та енергетичної галузей України, повідомила про те, що газ в Україні у понеділок 26 травня торгувався за цінами 22 800 – 23 200 грн/тис. куб м (з ПДВ) залежно від ресурсу. При перерахунку вартість газу становить 19 000 – 19 333 грн/тис. куб м (без ПДВ) або $458-466/тис. куб м або €38,15-38,83/MWh.
Основні причини зростання цін
1. Дисбаланс попиту та пропозиції. У травні попит на газ значно перевищив пропозицію, що спричинило зростання цін.
2. Рішення уряду. З квітня 2025 року Кабінет Міністрів зобов’язав компанію “Укрнафта” продавати весь видобутий газ виключно для “Нафтогазу” на умовах ПСО, а “Укрнафтобуріння” припинило продаж газу на вільному ринку.
3. Зростання попиту. Кінцеві споживачі та державні компанії, такі як “Нафтогаз Трейдинг” та “Оператор ГТС України”, активно формують запаси на майбутнє, що додатково підвищує попит.
4. Зниження запасів у сховищах. Станом на 11 травня запаси газу в українських підземних сховищах становили лише 6,02 млрд кубометрів, що на 31,7% менше, ніж торік, і є найнижчим показником за останні 11 років.
5. Пошкодження інфраструктури. Масовані атаки Росії на газову інфраструктуру у лютому призвели до втрати половини видобутку “Укргазвидобування”.
Ціни на газ в Україні та Європі
Ціни на природний газ в Україні наразі перевищують європейські на близько €2 за мегават-годину. Однак ця різниця поки не стимулює повноцінний комерційний імпорт газу, оскільки вона не покриває повних витрат та маржі.
Перспективи на паливному ринку України
Експерти вважають, що у разі подальшого зростання цінового розриву між Україною та Європою, приватні компанії можуть відновити імпорт газу до країни.
Нагадаємо, що під час війни в Україні діє мораторій на підвищення цін на газ для населення. Державна компанія дотримується його умов.
Таким чином, ситуація на газовому ринку України залишається напруженою, і подальший розвиток подій залежатиме від багатьох факторів, включаючи внутрішню політику, стан інфраструктури та зовнішні ринки.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко