ФОП на фронті, борги в тилу: держава шукає вихід

28 Травня 12:41
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Фізичні особи – підприємці (ФОП), які є військовозобов’язаними, вже не перший рік стикаються з проблемою: навіть перебуваючи на військовій службі, їм автоматично нараховуються податки, хоча цього не повинно бути. Станом на сьогодні понад 3 тисячі мобілізованих ФОП мають податкову заборгованість майже на 30 мільйонів гривень. І лише зараз Державна податкова служба почала розробляти алгоритм врегулювання цієї ситуації. Що саме пропонує фіскальна служба — з’ясовував «Комерсант Український».

Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко повідомив, що у квітні цього року 1186 мобілізованих ФОП подали заяви про неможливість виконання податкових зобов’язань. На підставі цих заяв було здійснено зменшення нарахувань з єдиного податку та військового збору.

Звідки ж виник борг у 30 млн грн?Все просто: ФОП 1-ї та 2-ї груп зобов’язані щомісяця авансом сплачувати єдиний податок і військовий збір. Щоб уникнути автоматичних нарахувань, необхідно подати заяву про неможливість виконання податкових обов’язків. Але під час мобілізації та служби підприємець, як правило, не думає про такі формальності.

У результаті виникає заборгованість. Якщо згодом ФОП захоче її списати, необхідно подати заяву до своєї податкової інспекції протягом 10 днів після мобілізації або демобілізації. На практиці вкластись у цей термін дуже складно.

Тому, для надійності, демобілізованому ФОП рекомендується самостійно направити до податкової копію військового квитка з супровідним листом, у якому вказана дата призову. Мобілізованим же залишається сподіватися на швидку реакцію територіального центру комплектування (ТЦК) і стабільну роботу пошти.

Статус ФОП залишається

Важливо пам’ятати: призов на військову службу не скасовує підприємницький статус ФОП, тобто немає підстав для припинення діяльності. Про це йдеться в ч. 3 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Після призову ФОП не зобов’язаний закриватись — він може уповноважити іншу особу вести бізнес на підставі нотаріального доручення. На практиці справами підприємця часто займаються дружини, діти або інші родичі.

«У Законі про ЄСВ вказано, що ФОП, призвані на військову службу в період мобілізації, звільняються від виконання своїх обов’язків на весь період служби, якщо вони не є роботодавцями. Також вони звільняються від сплати військового збору. Але про це необхідно повідомити податкову, надіславши копію військового квитка або іншого документа з зазначенням даних про призов. Водночас, фізичні особи – підприємці (крім електронних резидентів), прийняті на контрактну службу, не звільняються від сплати ЄСВ за себе», — пояснює юристка Світлана Хома.

Таким чином, на час служби ФОП звільняється від сплати ЄСВ за себе, а якщо в нього є наймані працівники, він не зобов’язаний сплачувати ЄСВ за них і подавати звітність — усе це можна зробити після демобілізації. При цьому штрафні санкції та пеня не нараховуються. Проте в кожному випадку є нюанси. Наприклад, якщо ФОП призвали в березні, а до цього він здійснював діяльність, то за січень і лютий (до початку служби) він зобов’язаний сплатити податки.

Нагадаємо, що на період військової служби мобілізовані ФОП, а також особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, звільняються від обов’язку:

  • нараховувати, сплачувати та подавати податкову звітність з податку на доходи фізичних осіб;
  • нараховувати, сплачувати та подавати звітність з єдиного податку;
  • нараховувати, сплачувати та подавати звітність з військового збору як у складі звітності з ПДФО, так і з єдиного податку.

Можна служити і займатися бізнесом

Військова служба — не причина прощатися з бізнесом. За бажання та наявності часу підприємець може продовжувати вести діяльність. Заборонено займатися підприємництвом лише тим, хто підпадає під визначення «військова посадова особа». Але навіть тут є винятки, зазначають юристи АО «Василь Кісіль і Партнери».

Військова посадова особа може продовжувати підприємницьку діяльність в умовах воєнного стану лише за одночасного дотримання всіх таких умов:

  • призов на військову службу відбувся за мобілізацією або ви підписали контракт;
  • до моменту призову або укладання контракту ви вже були зареєстровані як ФОП;
  • ви стали військовою посадовою особою саме внаслідок цього призову або контракту;
  • на момент призову або укладання контракту ви не обіймали посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (тобто не були держслужбовцем, депутатом, поліцейським тощо).

Но, якщо ви вже перебуваєте на військовій службі, відкрити ФОП після цього не можна.

Авторка: Алла Дуніна

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз