У липні в Україні зареєстрували три випадки нового штаму коронавірусу. За інформацією головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, двоє осіб захворіли у Києві й один в Івано-Франківській області. У МОЗ уточнили, що штам FLiRT походить від варіанту Omicron, і через специфічні мутації в білку-шипі вірус краще зв’язується з клітинами й уникає імунної відповіді.
FLiRT швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані. Однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби, – кажуть у МОЗ.
Лікар Тарас Жиравецький спеціально для «Комерсант український» зазначає, сьогодні випадків коронавірусу значно побільшало. Про це звітують центри здоров’я в Україні. Достатньо випадків є у Львівській області, де госпіталізовують по 20 осіб за тиждень з важким ковідом, додає фахівець. Найімовірніше, це люди, які не хворіли на важкий Covid-19.
Хто є у зоні ризику зараження новим штамом FLiRT?
Пацієнти, які ще не хворіли на Covid-19 найбільш вразливі до нового штаму коронавірусу, каже лікар Жиравецький.
«В групі ризику потрапити до лікарні — це ті пацієнти, які ще не хворіли Covid-19, навіть, якщо ви провакциновані кілька разів. Пацієнти, які хворіли 1-3 рази також можуть потрапити у стаціонар, якщо ковід протікає важко і його не контролювати», — Тарас Жиравецький
Важливо — правильно знижувати температуру
Лікар нагадує, термін «важкий перебіг Covid-19» часто пацієнти розуміють по-своєму. Якщо відчувається ломота тіла, висока температура, кашель, іноді діарея, біль голови, тобто класичні такі прояви, які є при ГРВІ, при цьому сатурація не падає, — це варто сприймати спокійно.
«Моя рекомендація з перших днів ковіду — збивати температуру відразу. Теза, що організм бореться самостійно, коли в нього підіймається температура, при Covid-19 не працює», — Тарас Жиравецький
Температура, яка трохи виснажує, також є характерною для нового штаму коронавірусу FLiRT, додає лікар Жиравецький. І тут важливо правильно знижувати температуру.
«Варто пам’ятати, що не достатньо випити 1-2 таблетки ібупрофену, або парацетамолу. Це, зазвичай, треба робити частіше, або більшу дозу ібупрофену. Також температуру можна збивати Німесилом (німесулід). Цей препарат рекомендовано при високій температурі закордонними інструкціями», — Тарас Жиравецький
Також є препарати, які зареєстровані саме від Covid-19. Втім, лікар Жиравецький не рекомендує приймати їх тим, хто раніше хворів на коронавірус. Каже, за 3-5 днів наш організм переборює вірус. Ба більше, від цих препаратів можуть бути побічні дії, бо вони нові й не легкі для нашого організму.
Симптоми штаму FLіRT
Симптоми нового штаму FLiRT подібні до інших підваріантів Omicron. Це — біль у горлі, кашель, втома, закладеність носа, нежить, головний біль, болі в м’язах, лихоманка та можлива втрата смаку та нюху.
Всесвітня організація охорони здоров’я поки що не надає специфічної оцінки щодо небезпеки FLiRT, однак зазначає, що він потребує моніторингу на рівні кожної країни. Дослідження показують, що зареєстровані вакцини залишаються ефективними для захисту від важких форм Covid-19, хоча й не можуть повністю запобігти зараженню новим штамом.
Автор — Анастасія Федор