Рейтингове агентство Fitch Ratings погіршило кредитний рейтинг України у зв’язку з початком реструктуризації єврооблігацій. Про це повідомляється на сайті агентства.
Так, рейтинг України знизили з C до рівня RD (обмежений дефолт).
Fitch також знизило рейтинг українських єврооблігацій 2026 року на $750 млн з “C” до “D” і підтвердило інші облігації в іноземній валюті на “C”.
Причини зниження рейтингу
“Зниження рейтингу до рівня RD слідує за закінченням 10-денного пільгового періоду для виплати купонного доходу за єврооблігаціями на 750 млн доларів, що мав відбутися 1 серпня. Це означає дефолт відповідно до критеріїв Fitch”, – йдеться в повідомленні.
Наступна запланована дата перегляду рейтингу України Fitch – 6 грудня 2024 року.
Fitch також зазначає, що події в Україні виправдовують відхилення від календаря і агентство може раніше переглянути рейтинг країни.
Що означає зниження рейтингу до “обмеженого дефолту” для українців
Економічний експерт Олег Пендзин у коментарі Комерсант український запевив, що це явище не матиме суттєвих наслідків для пересічних українців.
“Для нас, пересічних українців, це абсолютно нічого не означає,” — зазначив Пендзин.
Він підкреслив, що жодних обмежень по отриманню макрофінансової допомоги для України не буде.
“Мова йде про рейтинг на комерційних ринках запозичень, на яких Україна відсутня з 2022 року. Все те, що ми сьогодні отримуємо, ми отримуємо у вигляді макрофінансової допомоги України, як суверену. І з МВФ ми маємо відносини Україна як суверен, і з нашими партнерами. Комерційні запозичення – це тоді, коли Україна випускала євробонди і там подавала на міжнародних фінансових ринках”, – розповів експерт.
Пендзин пояснив, чому Україні знизили рейтинг до “обмеженого дефолту”.
“Чому “обмежений дефолт” – тому що до 1 серпня ми мали або виплатити купон, або заключити угоду. Ми з вами досягли принципової згоди, але тільки зараз, 9 серпня, були подані відповідні документи на підписання реструктуризації цього боргу і списання частини боргу нашими кредиторами”, – сказав він.
До моменту підписання всіх необхідних документів і врегулювання юридичних аспектів, країна формально перебуватиме у стані “обмеженого дефолту”. Це пояснюється тим, що виплата по купону євробондів, що мали бути погашені 1 серпня 2024 року, не була здійснена.
“Поки всі ці папери підписана не будуть, поки не буде остаточно улагоджена юридична сторона цього питання Україна буде знаходитися у стані «обмеженого дефолту», тому що формально з 1 серпня ми не здійснили виплату по купону тих євробондів, які мали бути погашені 1 серпня 2024 року. Отак воно виглядає”, – додав Пендзин.
Експерт підкреслив, що цей процес не матиме прямих наслідків для громадян. Як тільки юридичні моменти будуть врегульовані, і підписи на документах про реструктуризацію будуть поставлені, агентство Fitch поверне рейтинг України до “негативного прогнозу”, але статус “обмеженого дефолту” буде знято.