У Верховній Раді представили четвертий кошторис воєнного часу. Бюджет-2025 стане новим викликом для українців в тилу, про що вже попереджають економісти. Голова фінансового комітету Данило Гетманцев висловив своє перше враження від проєкту бюджету. Каже, наступного року ми стикнемось з уповільненням економіки, збільшенням темпів зростання споживчих цін та подальшою прогнозованою девальвацією гривні. До чого готуватися українцям та скільки грошей не вистачатиме у 2025 році цілій країні — розбирався Комерсант український.
Депутатам презентували проєкт держбюджету-2025. І поки у парламенті пропонуватимуть правки, на що є 10 днів, головні тренди кошторису вже видніються. Перший заступник голови комітету з бюджету Іван Крулько в ексклюзивному коментарі окреслив головні проблеми.
«Цей бюджет, як і в попередні роки бюджетного стану, є дуже дефіцитним. Тільки 50 % бюджету покривається за рахунок власних доходів, які Україна може заробити. Це означає, що інша половина — це соціальні виплати, пенсії — буде за рахунок міжнародної допомоги, зовнішніх і внутрішніх запозичень покриватися», — розповів Іван Крулько/
Є сумніви у міжнародній допомозі
За словами Першого заступника голови комітету з бюджету Івана Крулька, якщо в минулому році, було чітке розуміння міжнародної допомоги, то наприкінці 2024 багато питань залишаються відкритими.
«Зоконопроєкт не простий. В цьому році чітких відповідей, чи буде покритий за рахунок міжнародної допомоги кошторис та той дефіцит, яких є, ми не маємо. Будемо спілкуватися на засіданні комітету в парламенті, з урядом, Міністерством фінансів, щоб зрозуміти реалістичність виконання бюджету на 2025 рік», – зазначив Іван Крулько.
Соціальні стандарти, курс та зарплати
Ключовою проблемою бюджету-2025 Іван Крулько називає соціальні стандарти, які не покращуються.
«Всі соціальні стандарти залишаються на рівні поточного 2024 року. Враховуючи рівень інфляції, підняття споживчих цін, залишати на тому ж рівні для найбідніших верств населення ті самі доходи, на нашу думку, є абсолютно неправильним», — розповів Іван Крулько.
Дійсно, згідно з планом бюджету на 2025 рік, уряд очікує прискорення зростання цін та подальшу девальвацію гривні. Передбачається, що споживчі ціни зростуть на 8%, а до кінця року інфляція досягне 9,5%. Промислова інфляція перевищить цю позначку та складе 11%. Для порівняння, наприкінці 2023 року інфляція трималася на рівні близько 5%.
Окрім цього, прогнозується подальше послаблення гривні. Уряд базує розрахунки на курсі 45 грн за долар, тоді як бюджет 2024 року був розрахований на курс 40,8 грн за долар.
Уряд також очікує зростання середньої заробітної плати з 20,5 тис. грн до понад 24 тис. грн через брак кваліфікованих кадрів. Проте головні соціальні стандарти, зокрема прожитковий мінімум та мінімальна зарплата, залишаться на рівні 2024 року – 8 тис. грн.
Попри незмінність соціальних стандартів, пенсії підлягатимуть індексації. Видатки на пенсії залишаються найбільшими у соціальних витратах бюджету, поступаючись лише оборонним видаткам. Пенсійний фонд отримає 238 млрд грн, тоді як на медицину передбачено 210 млрд грн, а на освіту – 170 млрд грн.
Крім того, уряд планує виділити 42,3 млрд грн на субсидії для близько трьох мільйонів родин, але ці кошти не враховують можливого підвищення тарифів.
Скільки грошей держава витратить на війну?
У 2025 році витрати на оборону складуть понад чверть ВВП країни та більше половини всіх бюджетних витрат. Сума перевищить 2 трлн грн. З них 1,1 трлн грн буде направлено на грошове забезпечення та заробітні плати військових. Ще понад пів трильйона гривень уряд планує виділити на закупівлю зброї та техніки.
Для забезпечення фінансування армії за умов уповільнення економіки, уряд пропонує збільшення податкових ставок. Перші податкові зміни парламент вже ухвалив. Зокрема, підвищили військовий збір з 1,5% до 5%, збільшили податки на першу та другу групу ФОП. Такі зміни мають наповнити держбюджет у 2024 році на 58 млрд грн, і на 137 млрд грн у 2025.
Незважаючи на нові податкові ініціативи, основними джерелами бюджетних доходів залишаться ПДВ та податок на доходи фізичних осіб. Зокрема, ПДФО має забезпечити найбільше зростання податкових надходжень – на понад 150 млрд грн.
Військові, своєю чергою, називають інші проблеми. Ветеран російсько-української війни, громадський діяч Олег Симороз в коментарі зазначив:
«Головна проблема бюджету-2025 — це те, що там немає жодного слова про збільшення видатків на матеріальне забезпечення військовослужбовців», — заявив Олег Симороз.
Де взяти гроші?
Економіст Андрій Длігач в ексклюзивному коментарі підтверджує, ми реально не знаємо, на яку допомогу можемо розраховувати від партнерів.
«В нас є умовно гарантії продовження програми МВФ, але там обмаль залишилося. В нас є програма з ЄС, в рамках Ukraine Facility наступного року ми отримаємо близько 12 мільярдів, але це теж вимагає виконання певних умов. Питання а решта 25 млрд доларів, де взяти», — сказав Андрій Длігач.
Головна надія на те, що майбутні доходи від використання російських заморожених активів в обсязі 50 млрд дол будуть спрямовані на допомогу Україні цього і наступного року.
Втім, в унісон розгляду кошторису в The New York Times констатує, що план допомоги Україні щодо використання російських грошей перебуває в підвішеному стані через технічні та юридичні перешкоди у США та Євросоюзі. Мовляв, наші партнери намагаються домовитися, як оформити кредит Україні в 50 млрд доларів із використанням заморожених активів Центробанку рф. При цьому не порушуючи законодавства,
Економіст Андрій Длігач впевнений, що збільшення податків не є вирішення проблем бюджету. Податки на доходи швидше впливатимуть на скорочення економічної активності. А от податки на активи, акцизи – все це може і має зрости найближчим часом, каже економіст.
Авторка: Анастасія Федор