Держава змогла зекономити понад 3,3 мільярда гривень на закупівлях безпілотних літальних апаратів (БпЛА) завдяки співпраці Міністерства цифрової трансформації України та Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Про це повідомив Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, посилаючись на звіт НАБУ за останні пів року, передає Комерсант український
Одним із ключових напрямів, де вдалося досягти найбільшої ефективності, стали закупівлі дронів у рамках програми «Армія дронів». З моменту підписання перших контрактів на постачання безпілотників, Мінцифра разом із НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) впровадили жорстку систему контролю за процесом закупівель. За словами Федорова, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації надала детективам НАБУ доступ до CRM-системи, де містяться всі контракти по дронах, що дозволило забезпечити повний прозорий контроль над статусом кожної закупівлі — від виробників до деталей контракту.
“Із цього року держава закуповує дрони через закритий функціонал Prozorro: завдяки конкуренції безпілотники контрактуються за найвигіднішими цінами. Також за рекомендацією НАБУ для визначення справедливих цін на українські дрони створили supply chain. Це окремі команди, які спільно з НАБУ та журналістами досліджують ціноутворення у сфері БпЛА”,
– написав міністр.
Важливою складовою процесу стало також залучення інструментів від німецької технологічної компанії SAP для управління поставками, стверджує Федоров. Це дозволило відслідковувати рух дронів від виробника до передової, забезпечуючи оперативне надходження безпілотників до бійців, а не залишення їх на складах.
Ключовим моментом у процесі закупівель стало рішення уряду, ухвалене на основі рекомендацій НАБУ: якщо виробник завищив вартість дронів, він зобов’язаний допостачати дрони на різницю з реальною ціною або повернути державі відповідну суму.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Федоров повідомив, що такий підхід дав результат на понад 3,3 мільярда гривень:
- Сили оборони додатково отримали 18 413 дронів на суму понад 1,8 мільярда гривень.
- Державі повернули майже 1,5 мільярда гривень.
Міністр підкреслив, що робота над підвищенням ефективності та прозорості закупівель триває, оскільки обсяги виробництва українських виробників продовжують зростати, а також збільшується кількість та суми державних контрактів на постачання дронів для захисту країни.
Мільйон дронів і модернізація армії
Рішення про максимальне державне сприяння виробництву дронів було прийняте у березні 2023 року, коли уряд схвалив відповідну постанову. З того часу Міністерство цифрової трансформації активно працює над питанням розширення виробництва, максимальної підтримки виробників дронів та усунення бюрократичних перешкод для створення БПЛА. Нещодавно міністр Федоров виступив з ініціативою “Народний дрон”, у рамках якої кожен громадянин може зібрати безпілотник у себе вдома за власні кошти.
Президент Володимир Зеленський наприкінці 2023 року висловив упевненість, що протягом 2024 року Україна виробить мільйон безпілотників для фронту, маючи на увазі FPV-дрони. Міністр Федоров запевнив у відповідь, що це завдання буде навіть перевиконане. Заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості Ганна Гвоздяр стверджує, що Україна здатна виробляти значно більше, ніж один мільйон дронів на рік, і поточне виробництво уже випереджає цей графік.
У своїй останній статті в західній пресі напередодні звільнення з посади Головнокомандувача ЗСУ Валерій Залужний наголошував на необхідності технологічного прориву в армії з особливим акцентом на безпілотних технологіях. Головком стверджував, що для переорієнтації армії на безпілотні системи необхідно всього 5 місяців.
Уже після його звільнення Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський доручив уряду опрацювати питання щодо створення у ЗСУ окремого роду військ – Сил безпілотних систем. Формально їх заснували 6 лютого 2024 року.