Фармацевтичні компанії України домовились про зниження цін на ліки

12 Лютого 10:56

Національні виробники лікарських засобів, дистриб’ютори та аптечні заклади уклали Декларацію, яка має на меті забезпечити доступність лікарських засобів для громадян України за рахунок зниження цін на лікарські засоби на всіх рівнях – від українського виробника до кінцевого роздрібного продажу. Про це повідомили у громадській спілці «Аптечна професійна асоціація України», інформує Комерсант український.

Підписанти декларації визнали необхідність вжиття негайних заходів, які дозволять знизити ціни на ліки та забезпечать стабільність ринку лікарських засобів. Йдеться про скоординовані дії національні виробників лікарських засобів, які знизять відпускні ціни на весь перелік зареєстрованих лікарських засобів, дистриб’юторів, які відповідно знижуватимуть оптові ціни, тобто застосують пропорційну виробнику знижку на свою націнку, та аптечні заклади, які знижуватимуть роздрібні ціни, забезпечуючи кінцевому споживачу вигідну пропозицію.

Виробники лікарських засобів, дистриб’ютори та аптечні заклади, які підписали декларацію, також взяли на себе зобов’язання не допускати прихованого підвищення цін або змін у схемах постачання, що можуть нівелювати домовленості.

Питання цін на ліки на контролі влади

Треба констатувати, що підписання Декларації національних виробників лікарських засобів, дистриб’юторів та аптечних закладів стало фактично реакцією на указ Президент України від 5 лютого, яким було введено в дію рішення РНБО від 4 лютого 2025 року «Про подальшу реалізацію програм підтримки українців на основі гарантування економічної стійкості держави та посилення заходів очищення фінансової системи України».

Цим рішенням Кабінету Міністрів було доручено, зокрема провести спільно з Антимонопольним комітетом України аналіз ціноутворення на лікарські засоби і вжити заходів з метою забезпечення їх фінансової доступності для українців, передбачивши запровадження механізмів протидії застосуванню непрозорих механізмів ціноутворення, зловживанню монопольним становищем та проявам неправомірного обмеження конкуренції, здійсненню узгоджених дій та концентрації на фармацевтичному ринку.

А 10 лютого глава держави Володимир Зеленський у своєму традиційному відеозверненні повідомив про нараду, проведену за участю керівників уряду, на якій також розглядалась проблема цін на ліки. За словами президента, ціни абсолютно неадекватні і аптечні мережі та виробники повинні надати більш комфортні умови для покупців. Він повідомив про підготовку засідання РНБО щодо цього питання і опрацювання дуже конкретних пропозицій, спрямованих на зниження цін в інтересах людей.

Міністерство охорони здоров’я має пропозиції, як знизити ціни

Наприкінці січня у Міністерстві охорони здоров’я за участю усіх дотичних до проблеми сторін провели обговорення того, як удосконалити державне регулювання цін на лікарські засоби. Приміром, у міністерстві пропонують запровадити е-каталог «Прозорро Маркет» як інструмент для визначення індикативної ціни на лікарські засоби. Це дозволить аптечним мережам закуповувати ліки за конкурентними цінами, а пацієнтам – бути впевненими, що доступний за ціною препарат завжди є в наявності. Комерсант український про це розповідав.

За новими правилами, усі аптеки, які продають ліки з Національного переліку, будуть зобов’язані мати у своєму асортименті препарат з найнижчою ціною, визначеною через запити пропозицій у «Прозорро Маркет». Такі запити проводитимуть щонайменше раз на рік.

Серед інших важливих змін – оновлення правил реклами та промоції ліків відповідно до директив ЄС. МОЗ пропонує запровадити поняття «належної промоційної практики», яке допоможе запобігти маніпуляціям зі споживачами.

Василевич Сергій
Редактор