Застосування американських винищувачів F-16 в Україні стикається з низкою серйозних викликів, які можуть суттєво обмежити їхню ефективність. Про це пише низка західних ЗМІ, повідомляє Комерсант український.
Президент Володимир Зеленський 4 серпня підтвердив, що західні літаки F-16 прибули в Україну. Під час заходів до Дня Повітряних сил два літаки пролетіли в небі, і ще два стояли за спиною Зеленського.
The Economist повідомив, що Україна отримала перші десять з можливих 79 літаків F-16 в останній день липня. Очікується, що до кінця 2024 року Україна матиме у своєму розпорядженні 20 таких винищувачів. Проте експерти наголошують, що цієї кількості може бути недостатньо для суттєвого впливу на хід бойових дій.
Однак, за даними The New York Times, яке посилається на американських посадовців, ситуація ще гірша — цього року Україна зможе використати на полі бою не більше 10 таких винищувачів.
Ключовою проблемою є нестача підготовлених пілотів. За інформацією американських джерел, лише близько 20 українських пілотів, як очікується, будуть здатні керувати F-16 до кінця цього року. Враховуючи, що кожен літак потребує щонайменше двох пілотів, це обмежує кількість боєздатних машин до приблизно 10 одиниць.
Наразі ситуація ще скромніша. Анонімний американський посадовець повідомив NYT, що лише 6 пілотів здійснюють випробувальні польоти на такій же кількості літаків у “незаперечному” повітряному просторі України. Українські льотчики лише звикають до операцій у невеликих масштабах і ще не брали участі в бойових діях проти російських сил.
Інститут вивчення війни (ISW) у своєму аналізі підкреслює, що для ефективного використання F-16 Україні необхідно зосередити зусилля на ураженні російської протиповітряної оборони як у тилу противника, так і на окупованих українських територіях. Це вимагає застосування західної далекобійної зброї, що створює додаткові логістичні та стратегічні виклики.
Більше того, ISW оцінює, що Україні знадобиться значно більша кількість F-16, ніж є зараз, для успішної інтеграції винищувачів у ширшу систему протиповітряної оборони. Це ставить питання про довгострокові плани постачання та підготовки, які можуть зайняти місяці або навіть роки.
Важливо зазначити, що президент Зеленський у своєму повідомленні про прибуття F-16 не вказав їхню точну кількість і не повідомив про їх участь у бойових діях. Це може свідчити про обережний підхід української влади до розгортання нових систем озброєння та бажання уникнути передчасних очікувань щодо їх впливу на хід війни.
F-16 для України
США очолили Коаліцію спроможностей з розвитку Повітряних сил України в керуванні багатоцільовими винищувачами F-16. Співголовами стали Нідерланди і Данія.
У серпні минулого року Данія і Нідерланди пообіцяли надати Україні 61 винищувач F-16. Але 20 серпня 2023 року президент України Володимир Зеленський після переговорів з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте заявляв, що Україна загалом отримає 42 американських винищувачі F-16.
Для того, щоб постачання почалося, було необхідно, щоб українські пілоти та обслуговуючий персонал пройшли навчання, а Україна підготувала інфраструктуру. Як повідомляв , у травні перша група українських пілотів завершила навчання на F-16 в США та вирушила до Європи.
Хоча перші літаки вже прибули, справа не рухатиметься швидко і надалі. Так, Бельгія планує передати Україні 30 літаків до 2028 року.
Загалом Україні обіцяють вже понад сотню F-16, але колись.