Енергонезалежність громадських будівель за міжнародні гранти: як долучитись
5 Березня 08:49
Кабінет Міністрів затвердив порядок використання грантових коштів для підвищення енергоефективності громадських будівель. Про це повідомили у Міністерстві розвитку громад та територій, інформує Комерсант український.
Програма передбачає фінансування модернізації комунальних закладів охорони здоров’я за кошти Європейського інвестиційного банку та міжнародних грантів від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (NIP) та багатостороннього донорського фонду E5P.
Отримати фінансування можуть органи місцевого самоврядування, які вже є учасниками кредитної програми “Енергоефективність громадських будівель”. Грантові кошти виділятимуться як співфінансування кредитного проєкту, що зменшить боргові навантаження громад. Співфінансування за рахунок грантових коштів складає до 50%, але не більше 300 тисяч євро на заклад. Відбір проєктів здійснюватиме Мінрозвитку, яке також контролює їх виконання.
Як подати заявку та отримати кошти
Оголошення про відбір субпроєктів публікуватиметься на сайті Міністерства розвитку громад та територій.
Органи місцевого самоврядування, які є учасниками програми “Енергоефективність громадських будівель”, мають подавати заявки у паперовій або електронній формі. Заявки в електронному форматі мають бути підписані кваліфікованим електронним підписом.
Розгляд заявок здійснюватиметься групою управління проєктом при Міністерстві протягом 15 робочих днів.
Якщо інформація в заявці відповідає вимогам, заклад буде включено до списку субпроєктів, що отримують співфінансування.
Остаточне схвалення здійснюватиметься Європейським інвестиційним банком, після чого Міністерство видає наказ про затвердження субпроєктів.
Кошти надходитимуть на рахунок Міністерства, відкритий в “Укрексімбанку”.
Для кожного бенефіціара відкривається окремий проєктний рахунок, на який перераховуються кошти.
Розрахунки мають здійснюватись бенефіціаром напряму з підрядниками, які виконують роботи, у національній валюті або еквіваленті у гривнях за курсом НБУ.
Бенефіціари повинні звітувати про використання коштів щомісяця, а Мінрозвитку контролюватиме ефективність виконання проєктів.
Подати заявку можна буде з середини березня. Детальна інформація буде опублікована на сайті Мінрозвитку напередодні початку прийому заявок.
Очікується, що програма допоможе скоротити витрати на електроенергію, створити комфортніші умови в лікарнях та підвищити ефективність управління комунальними ресурсами.
Що відомо про проєкт «Енергоефективність громадських будівель»
Загальний бюджет цього проєкту становить 100 млн євро, з яких 7 млн євро нададуть як грант для реконструкції медичних закладів.
Підтримку надає Європейський інвестиційний банку. Проєкт передбачає модернізацію шкіл, дитсадків, лікарень та інших громадських закладів, що потребують покращення енергоспоживання.
Ще один «Промінь надії» для українських лікарень
Україна вже отримала 5876 сонячних панелей від італійської компанії Enel S.p.A. загальною потужністю близько 2 МВт. Це відбувається в межах проєкту «Промінь надії».
Активна реалізація проєкту наразі відбувається у 20 медзакладах у п’яти регіонах України. Сонячні електростанції вже працюють у Хмельницькій, Житомирській та Київській областях. В подальших планах – масштабування проєкту на понад 300 медичних закладів по всій Україні. Проєкт «Промінь надії» реалізується за допомогою Фонду підтримки енергетики України, створеного навесні 2022 року.