Енергетичні виклики: чи може Лівобережна Україна зануритися в темряву
26 Грудня 11:45Невпинні удари росії по енергетичній інфраструктурі України створили серйозні проблеми для енергозабезпечення країни. Журналісти попереджають, що Лівобережна Україна ризикує поринути в темряву через знищення місцевих генерацій. Пошкодження систем електропередачі може призвести до відключень електроенергії в ключових містах, зокрема Харкові, Сумах, Дніпрі, Кривому Розі, Києві та Запоріжжі. Президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, експерт з міжнародних енергетичних відносин і безпеки Михайло Гончар у коментарі Комерсант український пояснив поточний стан енергетичної системи України та труднощі з рівномірним розподілом електроенергії по країні.
«Для того, щоб розуміти ситуацію, потрібно поглянути на те, як розміщена генерація в Україні в цілому. Маються на увазі електростанції. Так чи інакше, у нас зараз, в поточній ситуації, після початку повномасштабного вторгнення, основна генерація – атомна – розміщена на Правобережжі. Це – 9 атомних енергоблоків трьох АЕС. І плюс теплова генерація», – пояснив Гончар.
Однак через війну Україна зазнала значних втрат у своїй енергетичній інфраструктурі.
«В ході бойових дій на Сході ми втратили частину теплової генерації, яка була на Донбасі. Також, через системні удари по енергетичній інфраструктурі ту теплову генерацію, а вона значною мірою втрачена, яка була на Лівобережжі», – каже Гончар.
Однак він зазначив, що мова не йде про повну відсутність генерації на Лівобережжі:
«Але мова не йде про те, що там взагалі не залишилось генерації. Вона залишилась, проте існує дефіцит».
Об’єднана енергетична система країни
Об’єднана енергетична система країни традиційно дозволяла перекидати енергію між регіонами, врівноважуючи достаток Правобережжя та потреби Лівобережжя.
«Традиційно було влаштовано таким чином, що частина енергетичного потоку з Правобережжя йшла також на Лівий берег в рамках об’єднаної енергосистеми України. Це продовжується і донині. Бо на те вона і є об’єднана енергосистема», – пояснює Гончар.
Тим не менш, виникли проблеми, зокрема з можливістю передачі енергії між регіонами.
«Але проблеми виникають там, де є те, що називається проблемою перетину. Перетину – мається на увазі скільки можемо подати з Правого берега на Лівий берег. За інших обставин, ну, це було безпроблемно, скажімо так. За нинішніх обставин — виникають деякі проблеми, пов’язані з тим, що той перетин, який традиційно мав місце всі ці десятки років, його не вистачає, щоб дати більше енергії на Лівий берег», — уточнює Гончар.
Регіональний вплив і дезінформація
Навантаження на енергетичну систему призвело до нерівномірного впливу, оскільки Лівий берег відчуває більший дефіцит і триваліші відключення.
«Тому ситуація буде відрізнятися. І звісно, що за обставин, які там складаються зараз, можуть бути на Лівобережжі більші дефіцити і більш триваліші відключення», – зауважує Гончар.
Однак Гончар застерігає від наративів, які намагаються розділити українців.
«Але це не означає, що, так би мовити, Лівобережжя залишиться в темряві, а Правий берег буде тут шикувати собі. Це просто запускаються зараз такі інформаційні вкиди, зорієнтовані на те, щоб створити черговий розлом, що одні воюють, інші жирують», – підкреслив він.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Ситуація в українській енергетиці
22 березня 2024 року росія відновила атаки на українську енергетику, здійснивши один із найбільш масованих обстрілів за весь час повномасштабної війни. Зокрема влучили у Дніпрогес та інші енергетичні об’єкти України. З того часу росія регулярно обстрілює об’єкти української енергетичної інфраструктури.
Так, росіяни знищили Трипільську і Зміївську ТЕС, внаслідок чого “Центренерго” втратило 100% генерації. Також було сильно пошкоджено 5 із 6-и теплових електростанцій ДТЕК.
Після цього в Україні знову почалися відключення світла, Укренерго ввело графіки відключень, а уряд підвищив тариф на електроенергію відразу на 60%.
Водночас Кабмін намірився побудувати два нові блоки на Хмельницькій АЕС і вже отримав схвалення профільного парламентського комітету. У Центрі Разумкова розкритикували ці плани, але деякі експерти вважають, що проти будівництва АЕС сьогодні лише зрадники або покидьки.
Чергову масовану атаку на українську енергетику росія здійснила 26 серпня. Цього разу били по розподільчих системах і системах видачі електроенергії, вдарили також по Київській ГЕС.
Найбільш масований обстріл України росія здійснила 17 листопада 2024 року, випустивши 127 крилатих, балістичних і надзвукових ракет та 109 ударних безпілотників. У ДТЕК повідомили про серйозні пошкодження на їхніх ТЕС.
Наразі деякі експерти вважають, що відключення світла можуть тривати до весни. А Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України озвучив найгірший сценарій, який передбачає відключення до 20 годин на добу.