Енергетична дипломатія України: що чекає на транзит газу у 2025 році – відповідь ексміністра ЖКГ
1 Листопада 20:05Переговори з європейськими компаніями наразі не привели до підписання контракту про заміну імпорту російського газу через Україну постачаннями з Азербайджану. Ба більше, чинна угода між Москвою та Києвом щодо експорту російського газу добігає кінця, до її завершення залишилося менш ніж два місяці. Чи вдасться Україні за цей час налагодити альтернативні схеми поставок для європейських компаній та чи стане про це відомо на широкий загал – Комерсант український розбирався.
Агентство Bloomberg повідомило, що компанії з Угорщини та Словаччини розглядають можливість підписання контракту на імпорт 12–14 мільярдів кубометрів газу на рік з Азербайджану. Втім, словацька державна компанія-покупець газу SPP спростувала повідомлення ЗМІ про те, що угода є близькою.
«Ми регулярно обговорюємо цю тему з нашими партнерами, проте інформація про майбутнє укладання контракту за участю SPP не відповідає дійсності», — зазначили у заяві SPP.
Варто зазначити, що словацька державна компанія SPP залишалася лідером у зусиллях щодо збереження транзиту через Україну, зважаючи на те, що альтернативні маршрути є дорожчими.
Водночас Україна пропонує альтернативні варіанти європейським партнерам. За даними РБК-Україна, нова схема передбачає зберігання азербайджанського газу в українських підземних сховищах з подальшим постачанням до Словаччини та інших країн. Така модель, мовляв, дозволить вважати постачання не транзитом, а реекспортом, що може забезпечити Україні додаткову гнучкість у питаннях енергетичної безпеки та кооперації з ЄС.
Нові умови транзиту: Україна допускає альтернативи російському газу для ЄС
Україна може змінити підхід до транзиту російського газу після завершення поточного контракту у 2024 році, допускаючи можливість альтернативних схем поставок для європейських компаній. Про це каже народний депутат України, ексміністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко в ексклюзивному коментарі Комерсант український.
Народний депутат нагадує, Президент Володимир Зеленський вже заявляв, що Україна не має наміру продовжувати чинний контракт на транзит російського газу, але готова розглядати заявки від європейських партнерів.
«Важко зрозуміти, що мав на увазі Володимир Зеленський. Можливо те, що Україна не планує продовжувати договір у нинішньому вигляді, але відкрита до поставок за умови, що газ буде не російським. Це дещо умовний підхід, схожий на логістику з транзитом нафти, коли постачання формально не вважається російським, хоча проходить через Росію», — зауважує Олексій Кучеренко
Україна має складні енергетичні відносини із сусідами — Угорщиною та Словаччиною, що потребує дипломатичного підходу для забезпечення електропостачання в зимовий період. За словами експерта, угоди з цими країнами важливі, зокрема через наміри імпортувати 2,1 МВт електроенергії, щоб компенсувати дефіцит.
Кучеренко також акцентує на технічних і безпекових аспектах, які можуть ускладнити відмову від транзиту.
«Для української газотранспортної системи є великим викликом довготривала робота без тиску з російського боку. Останній досвід, коли система працювала автономно, був у 2009 році за мінусових температур -20ºC, -25ºC, але тоді рівень видобутку і запаси у сховищах були значно вищими. Це складне питання, що стосується не тільки економічних інтересів, а й енергетичної безпеки України», — пояснює експерт.
Нардеп Кучеренко підсумував, що рішення щодо транзиту має прийматися на найвищому рівні з огляду на його енергетичний, економічний та геополітичний характер:
«Це питання рівня президента. Сподіваюся, до кінця року буде ясність щодо транзиту, можливо, рішення ухвалять “під ялинку”, – резюмує Олексій Кучеренко
Кінець ери транзиту російського газу через Україну закінчується: що це означає для України та Європи
До кінця 2024 року спливає угода між Україною та Росією про транзит газу до Європи, і це питання вже набуває міжнародного розголосу. Багато хто запитує: чому Україна не відмовилася від цієї угоди ще після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році? Відповідь проста — Київ був зобов’язаний дотримуватися контракту, щоб забезпечити стабільні поставки газу європейським партнерам, каже очільник “Нафтогазу”.
«Фінансові надходження від Газпрому навіть не покривають витрат України на організацію транзиту. До того ж Газпром давно не сплачує повну ціну. Тож ми фактично працюємо в мінус», — Олексій Чернишов
Ще до підписання чинного контракту в 2019 році, Оксфордський Інститут Енергетичних Досліджень зазначав, що росії не вистачало лише незначних потужностей, аби повністю обходитися без українського транзиту, навіть без Північного потоку-2. Цей дефіцит потужностей, на думку експертів, “Газпром” міг покрити за рахунок європейських газосховищ та скрапленого газу з Ямалу. Історично такі газові проєкти викликали занепокоєння Заходу: ще у 1980-х Рональд Рейган виступав проти будівництва Ямальського трубопроводу, передбачаючи можливі важелі впливу, які він надасть Радянському Союзу над Європою. Його побоювання виявилися пророчими.
Зараз питання транзиту російського газу через Україну стає критичним для енергетичної безпеки Європи, і саме Євросоюз активно шукає альтернативи, щоб не залежати від цього маршруту.
Автор — Анастасія Федор