Електронний суд покращив ефективність розгляду судових справ – дослідження

15 Листопада 12:49

Європейська Бізнес Асоціація у партнерстві з юридичною фірмою AEQUO провела експертне дослідження “Судовий індекс” у 2024 році. Про це повідомляється на сайті Асоціації, інформуєКомерсант українськийКомерсант Український.

Найвищу оцінку роботи від професійної спільноти знову отримали господарські суди – 2,72 балів з 5-ти можливих (2,83 – у 2023 році). На другому місці – адміністративні із оцінкою 2,59 балів, і на третьому – загальні суди з оцінкою 2,5 балів. Така тенденція збігається з висновками дослідження за попередні роки.  

Показники “Судового індексу” в динаміці

Як зазначили у Європейській Бізнес Асоціації, цього року дослідження демонструє деяку незначну негативну динаміку оцінки бізнесом роботи судової системи. Інтегральний показник “Судового індексу” у 2024 році знизився до 2,60 балів за 5-ти бальною шкалою порівняно із 2,73 балів у 2023 році. 

Зокрема, знизилась оцінка якості організації та діяльності судової системи юридичними фахівцями – з 3,13 балів минулого року до поточних 3,05. Оцінка неупередженості судової системи юристами також дещо погіршилась. Так, 42% опитаних фахівців зустрічаються із упередженістю судової системи. 

Водночас рівень довіри до судової системи з боку керівників компаній залишився сталим та навіть дещо зріс – до 2,19 балів (2,17 минулого року). Зазвичай оцінка керівників є суттєво нижчою за оцінку експертної юридичної спільноти. 

Які фактори в роботі судів отримали найвищі оцінки

Перелік факторів організації та діяльності судової системи, які експерти оцінили найвище, залишається незмінним з минулого року – це доступність судових рішень, кваліфікація та професіоналізм суддів, якість судових рішень та передбачуваність результатів судового процесу. Гірші оцінки мають незалежність судової системи, строки прийняття судових рішень та об’єктивність судового процесу. 

Що в роботі судів викликає найбільш негативну реакцію

До топ-3 факторів негативного впливу на довіру до судової гілки влади респонденти опитування віднесли корупцію та хабарництво в рамках судового процесу, занадто високу завантаженість судів, що призводить до зниження якості судового розгляду, неоднозначність законодавства, з яким має справу суд. 

Найбільш нагальними завданнями в діяльності судової влади бізнес називає подолання корупції, забезпечення незалежності судової влади від впливу з боку інших гілок влади та дотримання судами принципу верховенства права.  

Загальні висновки

Коментуючи зміни в судові системі за останні п’ять років, учасники дослідження стверджують, що електронний суд створив нові можливості для ефективного розгляду судових справ. З цим погоджуються 76% респондентів. З негативних тенденцій – 44% вважають, що строки розгляду судових справ збільшилися. Разом з тим 36% відмічають покращення якості судових рішень. 

Як проводиться дослідження “Судовий Індекс”

Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження з 2013 року для моніторингу та своєчасного виявлення проблемних аспектів у взаємовідносинах між бізнесом та судовою гілкою влади. Дослідження “Судовий Індекс” складається з трьох рівнозначних компонентів: оцінка рівня довіри до судової системи керівниками компаній-членів Асоціації, оцінка неупередженості судової системи, середня оцінка  факторів організації та діяльності судової системи. 

Дослідження засноване на аналізі відповідей представників українського бізнесу, іноземних інвесторів – як керівників, так і  юристів – на запитання стосовно їх досвіду взаємодії із інституціями судової влади. У дослідженні, яке проводилось з 9 до 29 жовтня, взяли участь 84 юристів членських компаній Асоціації.

Василевич Сергій
Редактор