Міністерство оборони України (МОУ) спільно з Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) працюють над впровадженням електронних направлень на військово-лікарську комісію. Про це повідомила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко в коментарі для статті УП, інформує Комерсант український
Це нововведення передбачатиме, що такі направлення будуть містити QR-код, за яким лікарі зможуть ідентифікувати особу, стверджує чиновниця. Черногоренко зазначила, що консультації з МОЗ вже ведуться, і система буде інтегрована через платформу “Резерв+” як для військовозобов’язаних, так і для чинних військовиків.
Черногоренко також повідомила, що МОУ працює над створенням електронної системи, яка буде зберігати всі дані про лікування військових. Ця система стане окремою базою, яка спростить роботу військових лікарів, оскільки в ній відображатимуться всі історії лікування та реабілітації бійців. Планується, що такий механізм буде впроваджений до кінця 2024 року.
Вона додала, що зараз така інформація доступна в центральних базах госпіталів або лікарень, але створення спеціалізованої бази значно полегшить процес отримання даних.
18 травня 2024 року набув чинності оновлений Закон про мобілізацію та мобілізаційну підготовку. У відповідності до положень цього закону, в Україні було запроваджено обовʼязок усіх військовозобовʼязаних осіб у віці від 18 до 60 років оновити свої військово-облікові дані у двомісячний термін, тобто до 16 липня. Втім, окрім оновлення військово-облікових даних, цей закон також запровадив обовʼязок проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до проходження військової служби.
Чи можна відмовитись від проходження ВЛК
Варто відзначити, що в чинному законодавстві України наразі відсутня пряма заборона відмови від проходження ВЛК, хоча й існує обовʼязок її проходження. Таким чином, військовозобовʼязаний теоритично може відмовитися від проходження військово-лікарської комісії, проте це понесе за собою накладення адміністративної відповідальності, а також можливість визнання такої особи повністю здоровою та готовою для подальшої мобілізації.
Отже, після отримання повістки для проходження ВЛК військовозобовʼязаному слід зʼявитися до необхідного ТЦК та СП або до відповідного закладу охорони здоров’я, де буде проводитися медичний огляд для визначення ступеня придатності до проходження військової служби.
Своєчасне проходження ВЛК допоможе вам уникнути накладення штрафів та присвоєння статусу придатний.
Відповідальність за відмову від проходження ВЛК
Штраф за непроходження ВЛК може бути накладений лише за умови, що військовозобовʼязана особа отримала повістку для проходження ВЛК та не зʼявилась для її проходження.
Однак, відповідальності за неявку можна уникнути за наявності наступних вагомих причин:
- Перешкода стихійного характеру;
- Хвороба громадянина;
- Дії країни-агресора або інші обставини, що позбавили його можливості особисто прибути в зазначені пункт і строк;
- Смерть його близького родича (батьків, дружини/чоловіка, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини/чоловіка.
При цьому, наявність відповідних обставин має бути підтверджена за допомогою довідок чи офіційних документів, що мають бути подані до ТЦК та СП впродовж трьох днів.
Відповідальність за непроходження медогляду для визначення придатності до військової служби передбачено статтею 210-1 КУпАП, якою встановлено штрафи у розмірі від 17 000 до 25 500 грн за відповідні порушення під час дії воєнного стану та від 5 100 до 8 500 грн у мирний час.