У 2021 році, в розпал уже кримінального переслідування НАБУ колишнього прокурора Одеської області Олега Жученка, сталася досить неординарна подія. Йому запропонували «вирішити питання» за 40 тис. доларів. Станом на зараз особа, яка зробила таку пропозицію прокурору отримала вирок першої судової інстанції. Водночас її обіцянки, що мали б втілитися в життя «за 40 тис. доларів», дивом все одно стали реальністю. В цій досить нетиповій історії розбиралася редакція Комерсанту українського .
Справа Жученка
Тож, повертаємося у 2021 рік. НАБУ тоді оприлюднило сенсаційну заяву: «в Одесі викрито злочинну групу» на чолі з мером міста Геннадієм Трухановим, підприємців Володимиром Галантерником та вже колишнім прокурором Одеської області Олегом Жученко. Вони та ще з десяток інших фігурантів нібито організували земельну схему, що призвела до “збитків одеській громаді на суму 689 млн грн”.
Роль Жученка у публічних релізах НАБУ розписана не була. У наочних схемах злочину, що публікували детективи, його теж не згадували.
Водночас із одеських медіа, відомо, що будучи прокурором Одеської області Жученко нібито занизив вартість земельної ділянки, за забудову якої співробітники прокуратури отримали 48 квартир у введених в експлуатацію будинках одного з одеських забудовників.
“Проблема зникне за 40 тис. дол.”
З плином певного часу, як розслідування НАБУ так званої великої «Одеської справи» вже тривало, Жученко отримав пропозицію за 40 тис. доларів зупинити його переслідування детективами НАБУ та прокурорами САП. В релізі ОГП того часу згадується, що послугу “закрити провадження НАБУ” пропонувала жінка, яка представилася родичкою одного з прокурорів САП.
Вона обіцяла Жученку наступне:
- Виділення його епізоду в окреме провадження з великої «одеської справи» Труханова-Галантерника
- Подальше закриття справи
Жученко, замість прийняти пропозицію, пішов в СБУ, написав заяву і вже потім виконав роль «агента» спецслужби. Це дозволило реалізувати жінку «на гарячому».
“У межах контролю за вчиненням злочину, співробітники СБУ задокументували факт передачі зловмисниці “авансу”, а потім затримали після одержання нею всієї суми грошей”, – інформували в Службі безпеки.
Наразі жінка вже отримала вирок – 10 років позбавлення волі. Та, очевидно, що спробує його оскаржити.
Агентка чи шахрайка
Ким саме була ця жінка та звідки володіла деталями з кримінального провадження Жученка, чому легко орієнтувалася у процесуальних термінах, з яких підстав «продавала» саме виокремлення «справи Жученка» в окреме від «Одеського провадження»? Чи могла її роль бути не випадковою? Чи могли у такий спосіб провокувати на злочин? Всі ці запитання стали особливо актуальними, коли в САП повідомили, що “справу Жученка” й дійсно виокремили із провадження “Труханова-Галантерника”.
“З вказаного кримінального провадження (так звана “одеська справа НАБУ”, – ред.) виділено матеріали досудового розслідування стосовно колишнього очільника прокуратури Одеської області”, – повідомили в САП.
Агенти НАБУ
Як відомо, НАБУ має у своєму арсеналі такий інструмент роботи, як “агенти”.Ці особи забезпечують фіксацію злочинів тих чи інших осіб, самі можуть передавати “хабарі”, а часто вони можуть бути й близько знайомими з фігурантами проваджень НАБУ, яких “опрацьовують”.
Першим агентом НАБУ вважається Євген Шевченко. Агент НАБУ працював і у гучній “справі Князєва”, та власне сам приніс сумку з грошима до квартири колишнього судді. Роль агента НАБУ виконував не так давно і Мустафа Найем, який писав свої розмови з депутатом від “Слуг народу” Андрієм Одарченко.
Колишній генпрокурор Юлій Лученко взагалі вважає, що весь “апарат агентів НАБУ” перебуває поза законом. І випадки коли на провокаціях хабарів таких агентів викривала Служба безпеки України – вже непоодинокі. З останніх – затримання співробітниками СБУ агента НАБУ, який документував один “з епізодів за участю першого заступника голови Державної міграційної служби України”.
“Вони використовують незаконні методи провокації. Ніхто з них не допущений до державної таємниці. Але їм надаються матеріали прослуховування СБУ, що є кримінальним злочином. Вони самі використовують в Україні незареєстровану прослуховуючу техніку, яка завезена контрабандним шляхом. Отримані з неї матеріали вони використовують у своїй роботі. Це величезний букет нелегального угруповання, яке діє нелегальними методами нелегальною апаратурою”, – заявив тоді з цього приводу Луценко.
Редакція Комерсанту українського скерувала запит до Одеського управління СБУ з проханням про коментар стосовно ймовірної причетності особи, яка пропонувала Жученко “заплатити” за свободу до “агентів” антикорупційних органів, та на момент підготовки вказаного матеріалу відповіді поки що не отримала.
Нагадаємо, сам Жученко спростовує свою причетність до “незаконного заволодінні землею територіальної громади Одеси” та “незаконного отримання ним службового житла”, що йому інкримінують. У публічних виступах в суді натомість переслідування НАБУ експрокурор пов’язував з конфліктами, що виникли в нього з одеським забудовником Аднаном Ківаном та Михалом Сакаашвілі – на той час губернатором Одеської області. Останній вважався близькими до представника керівництва НАБУ Гізо Углави.