Експосол США Гербст підтримав проєкт добудови ХАЕС, який Рада ігнорує

18 Грудня 13:38

Колишній посол США в Україні Джон Гербст схвально відгукнувся про намір української влади добудувати третій та четвертий енергобоки на Хмельницькій АЕС. Про це він написав у Х, передає Комерсант український.

“Оскільки повітряна кампанія Москви проти української енергетичної інфраструктури триває, приємно бачити, що Верховна Рада розглядає законодавство щодо добудови Хмельницької атомної електростанції, яка має відбутися через співпрацю з американськими компаніями. Це сприятиме енергетичній незалежності України та подальшій американсько-українській співпраці в ядерній галузі”,

– написав дипломат.

Американський функціонер мав на увазі урядовий законопроєкт №11146, зареєстрований у парламенті ще в квітні і який, як очікувалося, Рада мала розглядати на цьому тижні. Втім, Гербст трохи припізнився з постом – на момент його публікації учора о дев’ятій вечора за Києвом низка нардепів уже повідомили, що проєкт закону вилучили з порядку денного. Зокрема про це написав Ярослав Железняк. За словами депутата, у парламенті наразі немає голосів для підтримки урядової ініціативи.

“Памʼятаєте був в порядку денному першим законопроєктом «велике атомне будівництво»? Вже зняли) Голосів немає) Хоча ще досі дуже активно працюють по пошуку голосів…..давно не бачив такого в Раді. Великі гроші на кону”,

– написав він у Telegram, принагідно розкритикувавши документ.

Як повідомляв , у контексті складної ситуації в енергетиці через російські обстріли Кабмін намірився побудувати два нові блоки на Хмельницькій АЕС і вже отримав схвалення на це профільного парламентського комітету. Однак така ініціатива уряду викликала неоднозначну реакцію у суспільстві та політикумі. Так, у Центрі Разумкова розкритикували ці плани, але деякі експерти вважають, що проти будівництва АЕС сьогодні лише зрадники або покидьки.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Ситуація в українській енергетиці

22 березня 2024 року росія відновила атаки на українську енергетику, здійснивши один із найбільш масованих обстрілів за весь час повномасштабної війни. Зокрема влучили у Дніпрогес та інші енергетичні об’єкти України. З того часу росія регулярно обстрілює об’єкти української енергетичної інфраструктури.

Так, росіяни знищили Трипільську і Зміївську ТЕС, внаслідок чого “Центренерго” втратило 100% генерації. Також було сильно пошкоджено 5 із 6-и теплових електростанцій ДТЕК.

Після цього в Україні знову почалися відключення світла, Укренерго ввело графіки відключень, а уряд підвищив тариф на електроенергію відразу на 60%.

Чергову масовану атаку на українську енергетику росія здійснила 26 серпня. Цього разу били по розподільчих системах і системах видачі електроенергії, вдарили також по Київській ГЕС.

Найбільш масований обстріл України росія здійснила 17 листопада 2024 року, випустивши 127 крилатих, балістичних і надзвукових ракет та 109 ударних безпілотників. У ДТЕК повідомили про серйозні пошкодження на їхніх ТЕС. Найскладнішою виявилася ситуація в Одесі та на Одещині – у ніч на 18 липня місто частково залишалося без світла і води. З 18 липня в Україні знову введено графіки відключень електроенергії

Наразі деякі експерти вважають, що відключення світла можуть тривати до весни. А Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України нещодавно озвучив найгірший сценарій, який передбачає відключення до 20 годин на добу.

Саме на цьому тлі в уряді вирішили зводити два енергоблоки Хмельницької АЕС прямо під час гарячої фази війни з росією.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор