Експортний прорив: український цукор встановив найвищий рекорд за 27 років
5 Січня 11:37У 2024 році Україна досягла історичного рекорду в експорті цукру, поставивши на світові ринки 746 300 тонн продукції на загальну суму $419 млн. Про це повідомила пресслужба Національної асоціації цукровиків України “Укрцукор”, інформує Комерсант український
“2024 рік став рекордним для вітчизняної цукрової галузі — українські цукровики встановили історичний рекорд експорту”, — йдеться у заяві асоціації.
Це найвищий показник експорту за календарний рік з моменту створення Укрцукру.
“Це найвищий показник експорту цукру в межах календарного року згідно зі статистикою, яка бере свій початок у 1997 році, коли було створено Національну асоціацію цукровиків України”, – уточнили в асоціації.
Куди постачали цукор
40% обсягів експорту було спрямовано до країн Європейського Союзу.
60% цукру пішло на світовий ринок, де основними покупцями стали країни MENA (Близький Схід і Північна Африка) та Північна Македонія.
Напрямки експорту на Світовий ринок у 2024 році:
- Шрі-Ланка – 4%,
- Ізраїль – 5%,
- Ліван – 5%,
- Сомалі – 6%,
- Північна Македонія – 7%,
- Камерун – 8%,
- Лівія – 12%,
- Туреччина – 16%,
- всі інші – 37%.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Режим пільгової торгівлі і його вороги
Рішення про вільне ввезення українських товарів на територію ЄС було прийняте Євросоюзом на початку повномасштабного російського вторгнення в якості жесту підтримки української економіки, а також у відповідь на морську блокаду росіянами українських портів. Протягом двох років дії у спрощеного режиму набралося дуже багато противників у Євросоюзі. Зокрема обмежити ввезення української продукції вимагають уряди Болгарії, Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини (пізніше до цієї позиції приєдналася і Франція). Вони заявляють, що дешева сільськогосподарська продукція з України поглинає їхні ринки.
Із жорстким протестом проти української продукції виступили також шість великих фермерських об’єднань Європи. Польські фермери взагалі влаштували блокаду кордонів, причому не лише з Україною, а й з Німеччиною.
Тим не менше, після жорстких дебатів режим спрощеної торгівлі з Україною продовжили до 5 червня 2025 року. Однак, на вимогу вказаних країн, його дуже сильно обмежили.
Так, у положення про безмитну торгівлю внесли чергові “запобіжники”, які мають захистити європейських виробників.
Зокрема, Європейська комісія може застосувати будь-які заходи, які вважає за потрібне, якщо через імпорт з України виникнуть “значні порушення” на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох держав-членів ЄС. У такому випадку Єврокомісія може запустити “екстрене гальмування” для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів. Цей перелік включає в себе такі товари:
- птиця;
- яйця;
- цукор;
- овес;
- крупа;
- кукурудза;
- мед.
Однак для Єврокомісії прописали не лише опції, але й обов’язки. Якщо імпорт вказаних товарів перевищить середні обсяги імпорту, зафіксовані у другій половині 2021 року та за весь 2022 та 2023 роки, митні тарифи мають бути відновленими протягом 14 днів.
Таким чином, ЄС практично повернув квоти на імпорт багатьох українських товарів, хоча й на досить високому рівні.
Цього року українські експортери вичерпали свої квоти на цукор за пів року. З липня ЄС не просто повернув квоти, а й зменшив їх у 2,5 рази з 2025 року.