Експериментальна система освітніх грантів може отримати законодавче оформлення
28 Листопада 14:51Пілотний проєкт з надання державних грантів для абітурієнтів, які не потрапили на бюджет, став предметом обговорення членів профільного парламентського комітету. Про це повідомили у комітеті Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, інформує Комерсант український.
Заступник Міністра освіти і науки України Михайло Винницький розповів про результати запровадження експериментального проєкту з надання державних грантів на здобуття вищої освіти у 2024 році та щодо формування та розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів.
За словами посадовця, участь в експериментальному проєкті беруть 196 закладів вищої освіти, у тому числі 14 закладів Міністерства охорони здоров»я, більше 10 – Міністерства культури та стратегіних комунікацій, 3 – МВС України, 16 закладів вищої освіти комунальної та приватної форм власності.
Загалом сформовано 14189 сертифікатів на державний грант, що становить 88,11% від запланованої кількості державних грантів.
Лідерами за кількістю наданих державних грантів є Львівська область та Київ.
Заступник міністра також повідомив, що у 2024 році на навчання для здобуття вищої освіти вступили 102,72 тис осіб, що на 15,2% менше у порівнянні з 2023 роком.
Учасники засідання парламентського комітету відзначили ефективність запровадженого експериментального проєкту. Зокрема, було згадано, що проєкт отримав позитивні відгуки в суспільстві серед здобувачів та їх батьків, він був підтриманий закладами вищої освіти, має більш гнучкий механізм в реалізації, а також дозволяє значною мірою покрити фінансові витрати здобувачів та розширити їм доступ до якісної вищої освіти.
За підсумками обговорення було прийняте рішення доопрацювати проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» №10399 до другого читання з урахуванням результатів упровадження у 2024 році державних грантів для здобуття вищої освіти.
Що ще відомо про пілотний проєкт з надання державних грантів
Як повідомляв Комерсант український, цього року Міністерство освіти і науки запровадило пілотний проєкт з надання державних грантів для абітурієнтів, які не потрапили на бюджет, однак хочуть навчатися в українських закладах вищої освіти. Якщо вони отримали принаймні 150 балів з двох предметів національного мультипредметного тесту (НМТ), то могли претендувати на державні гранти. Це стосується тих студентів, хто вступив на перший курс на денну або дуальну форму навчання.
Державний грант на здобуття вищої освіти це підтримка державою здобуття громадянином вищої освіти шляхом співфінансування навчання на умовах контракту.
Державний грант є цільовим. Тобто його можна використати лише для оплати за навчання в закладі освіти, використання його з іншою метою або переведення в готівкову форму неможливе.
Державний грант є безповоротною допомогою, тому додаткових зобов’язань, на кшталт відпрацювання, він не передбачає.
Участь у пілотному проєкті з надання державних грантів на фінансування здобуття вищої освіти в 2024 році бере абсолютна більшість українських закладів вищої освіти.
До пілотного проєкту з запровадження грантів на вищу освіту долучилось вже 196 вишів. Водночас перелік університетів оновлюється та збільшується.