Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд продовжує реалізацію експериментального проєкту з комплексного відновлення населених пунктів, які постраждали від бойових дій. Сьогодні на нього виділили 2,7 млрд грн, передає Комерсант український
У рамках цього проєкту передбачається відбудова кількох сіл і містечок, зокрема Ягідного на Чернігівщині, Посад-Покровського на Херсонщині, Циркунів у Харківській області та Тростянця на Сумщині (раніше у цьому списку знаходилися ще два населені пункти).
“Сьогодні Уряд дав доручення Мінінфраструктури про необхідність швидко опрацювати й направити невідкладно на комплексну відбудову цих населених пунктів 2,7 млрд грн”,
– повідомив Шмигаль.
За вказані кошти планується відновлення критичної інфраструктури, ремонт і будівництво нових житлових будинків, дитячих садочків, амбулаторій, захисних споруд та адміністративних будівель.
Крім того, уряд ухвалив рішення продовжити угоду з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ), що дозволить розбудовувати систему водопостачання та водовідведення у Миколаєві.
Про проєкт
Експериментальний проєкт комплексного відновлення населених пунктів, які постраждали від збройної агресії росії, був ініційований Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури. Проєкт було офіційно затверджено Кабінетом Міністрів України 25 квітня 2023 року. У його рамках відбудова охопить такі населені пункти: Посад-Покровське на Херсонщині, Ягідне на Чернігівщині, Бородянку та Мощун у Київській області, Тростянець на Сумщині та Циркуни на Харківщині.
Основна ідея проєкту полягає в комплексному відновленні, яке включає не лише реконструкцію окремих зруйнованих споруд, а й повну трансформацію населених пунктів за новим плануванням. Проєкт враховуватиме сучасні світові архітектурні тенденції, при цьому зберігаючи історичну спадщину. Відновлення здійснюватиметься за принципом «build back better» («відбудувати краще, ніж було»), що передбачає створення сучасних і привабливих для життя міст і сіл. Мета проєкту – розробити нову якісну схему для відновлення українських населених пунктів, які зазнали значних руйнувань.
Проєкт планувалося реалізувати протягом 2023-2025 років, його фінансування відбувається за рахунок коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Процес відновлення включає кілька етапів: розробка проєктно-кошторисної документації, будівництво нових споруд, реконструкція та реставрація пошкоджених будівель. Крім того, планується модернізація інфраструктури, щоб відбудовані населені пункти відповідали сучасним потребам жителів і сприяли поверненню вимушених переселенців.
Війна і відбудова
Станом на травень 2023 року в Україні KSE Institute нарахував 54 млрд дол. збитків житловому фонду України. З них 46 мільярдів доларів спричинені руйнуванням багатоквартирних будинків. Загалом таких будинків нараховується понад 18 тисяч. Також пошкоджено 144 тис. приватних будинків. Загальна площа пошкоджених або зруйнованих об’єктів – 87 млн кв. м. Це складає 8,6% від загальної площі житлового фонду України. Загалом росія завдала збитків інфраструктурі України на $153 млрд.
Як повідомляла віцепрем’єрка Ірина Верещук, станом на квітень 2023 року у 2,5 млн українців житло пошкоджене через російське вторгнення. Зареєстровано 170 тис. осіб, житло яких повністю зруйноване. 200 тисяч українців наразі мешкають у місцях компактного проживання, а 5 тисяч з них – у модульних містечках.
Державна програма компенсації за знищене житло поширюється на власників житла, знищеного в результаті бойових дій після 24.02.2022. Таким людям держава компенсує купівлю нового або ремонт старого житла. Однак нещодавно уряд встановив граничну площу знищеного житла, за яку платитимуть компенсацію.