Експерти відреагували на прогноз завершення війни від Зеленського
28 Травня 19:42
Сьогодні, чи не вперше з початку повномасштабного вторгнення росіян в Україну, президент Володимир Зеленський озвучив прогноз щодо закінчення війни. Які дати назвав Глава держави та як його прогноз оцінюють політологи на військові експерти, з’ясовував «Комерсант Український».
Заява Зеленського: війна може закінчитися влітку 2026-го
“Безумовно, ми розуміємо аналіз вже багатьох розвідок, багатьох країн, аналітику. Червень 2026-го – ми всі сподіваємося, що війни вже не буде. Дуже. Але при цьому розуміємо, що економічне відчуття від санкцій у “рускіх” буде. Вже від тих, що прийняті. І вважаємо, що саме з того моменту, десь з літа 2026-го року, їх економіка буде це відчувати сильно. Ми розуміємо, який буде дефіцит бюджету. Може, він не катастрофічний для їхньої економіки, тому що вона в більшості своїй тіньова”, – сказав Володимир Зеленський на зустрічі з журналістами, яка відбулася 27 травня.
В такий прогноз “зашитий” значний санкційний тиск
політолог Олег Лісний
Коментуючи заяву президента, політолог Олег Лісний каже, що існують різні сценарії розвитку подій, навіть такі, за яких війна не закінчиться ніколи. Та слова президента експерт не ставить під сумнів. Натомість пояснює, що для закінчення війни має спрацювати певний перелік факторів.
“По-перше, це, мабуть, один із елементів роботи з партнерами стосовно перспектив мирного процесу, як такого. Тобто, війна може припинитись, я тут кажу не про дати, а про сам факт, коли наші партнери будуть разом з нами в одній упряжці, і будуть розуміти, що робити. Якщо Європа бере на себе відповідальність, то сюди “зашито”, я думаю, по-перше, санкційний тиск. А якщо санкційний тиск, то він не швидкий, це однозначно.
Санкційний тиск збоку США – ще більш не швидкий, але якщо він сюди теж “зашитий”, то подейкують, що економіка РФ в цьому році може зазнати, ну, я б не сказав, краху, але – істотних негативних змін, які можуть вплинути на амбіції Путіна стосовно продовження війни. Плюс, якщо сюди буде зашита ще допомога зброєю, – це теж не швидкий процес.
Тому моя суб’єктивна оцінка та логіка наступні: нам для встановлення справедливого миру, може знадобитися там рік. Але це за умови, що всі будуть працювати на перемогу, як би це пафосно не звучало. Але це один зі сценаріїв. Є й інші, за яких ця війна може ніколи не закінчитися. Тому, якщо не буде примушений Путін – війна на довго. Якщо буде примус адекватний, ефективний, то рік – це не так і багато”
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Слова Зеленського – заява на випередження
військовий експерт Дмитро Снєгирьов
Військовий експерт Дмитро Снєгирьов зазначив, що війна – не закінчиться в один день. А основний акцент заяви президента Зеленського – “це демонстрація неготовності РФ до реального перемовного процесу“, вважає експерт.
“Це фактично констатація тієї поточної ситуації на лінії бойового зіткнення, яка є. Росія демонструє неготовність до мирного процесу. Щобільше, вона інтенсифікувала бойові дії по всій протяжності російсько-українського фронту.
Умовно кажучи, якщо в липні підписується угода про закінчення війни, то це буде свідчити про особисту поразку російської сторони, російського диктатора, інформаційну, політичну, військову. Йому немає, що продати внутрішньому споживачеві. Четвертий рік війни, втрати до одного мільйона, але не виконані там “денацифікація, демілітаризація”. Вони не вийшли навіть на адмінкордони Луганських і Донецьких областей”, – каже експерт.
Він пояснює, що заява президента має чітку цільову аудиторію, і це – наші західні партнери та, власне, росіяни, також.
“Плюс, заява Зеленського – це елемент військово-політичного тиску на країни Заходу. Тобто президент дає зрозуміти, що Росія не готова до перемовного процесу. Тому ці дати і називаються, щоб вже відповідно країни Європи, Сполучені Штати розглядали подальші сценарії розвитку подій якраз в моменті тих самих економічних санкцій чи іншого політичного тиску.
Тобто, щоб не лунали заяви про те, що війна закінчиться завтра, і все, припиняємо військово-технічну співпрацю, а там виявиться, що війна закінчується не завтра, а лише, можливо, за рік, а сам характер військово-технічної співпраці вже припинений. Тобто це заява на випередження. Щоб показати і плани росіян з одного боку, тобто – Росія – цільова аудиторія, і з іншого боку цільова аудиторія – це наші стратегічні партнери.
Основний акцент цієї заяви – це неготовність РФ до перемовного процесу, а не, скажімо так, бажання України затягнути перемовний процес”.
Як інформував , за словами президента Володимира Зеленського, наступні перемовини про мир між Україною та росією можуть відбутися у Туреччині, Ватикані або Швейцарії.