Прокремлівські інформагентства РФ ТАСС та “РИА Новости”, а також адміністрація президента Монголії повідомляються, що очільник Кремля володимир путін у понеділок, 2 вересня, прибув з офіційним візитом у Монголію. Країна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС), який видав ордер на арешт путіна, проте в Москві не переймаються небезпекою арешту.
Під стінами будинку уряду, на будівлю якого прикріпили російську символіку до приїзду путіна, напередодні відбулася акція протесту. Громадяни Монголії вийшла з українськими прапорами та плакатами, де закликали свій уряд заарештувати лідера рф за воєнні злочини.
Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко висловив своє бачення щодо візиту російського лідера до Монголії.
За словами Огризка, цей візит явно був ретельно обговорений з монгольською владою, яка надала запевнення, що нічого непередбаченого не станеться. Інакше візит не відбувся б.
“Якщо візит відбувається, то очевидно, що цей потенційний сценарій вже неодноразово обговорювався з монгольською владою, і там отримане 200% запевнення, що нічого не станеться. Інакше він би туди не поїхав,” – зазначив Огризко
Ексміністр закордонних справ вважає, що справжня мета цієї поїздки полягає у створенні прецеденту.
“Таким чином він (путін, – ред.) просто хоче показати іншим країнам на півдні, які вагаються – мовляв, бачте, я з’їздив і Монголія мені нічого не зробила, то і вам не варто боятися,” – коментує експерт.
Окрім того, Огризко підкреслив важливість цього кроку для внутрішньої політики рф.
“Сигнал для власного електорату дуже простий: я залишаюся великим і могутнім. Всеодно він має давати росіянам якісь пігулки марнославства,” – додав ексміністр.
Що відомо про візит володимира путіна до Монголії
Російський президент планував цей візит на запрошення лідера Монголії Ухнагійна Хурелсуха. Країна визнає юрисдикцію МКС, який в березні 2023 року видав ордер на арешт путіна.
У Міністерстві закордонних справ України своєю чергою закликали монгольську владу виконати обовʼязковий міжнародний ордер на арешт, та передати путіна до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
У Кремлі не хвилювалися через можливий візит Ппутіна до Монголії, повідомляє російський “Интерфакс”, посилаючись на коментар речника володимира путіна Дмитра Пєскова.
А речник МКС Фаді ель-Абдалла заявив, що Монголія може не арештовувати російського лідера, якщо країни змушені “порушити договірні зобов’язання” з іншою державою або якщо це порушує “дипломатичний імунітет особи або майна третьої держави”. Виняток прописаний у IX главі Римського статуту, пояснив представник суду.
Що відомо про ордер на арешт путіна
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.