Екснардеп постане перед судом за розкрадання 160 млн грн банку

7 Листопада 15:55

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) завершили розслідування та передали до суду справу щодо екснардепа VIII скликання, якого звинувачують у шахрайському привласненні прав вимоги по кредитах та завданні збитків приватному банку на суму понад 160 млн грн. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на НАБУ.

Разом із ним на лаву підсудних сядуть ще шість осіб, дії яких кваліфікували за кількома статтями Кримінального кодексу України.

Серед підозрюваних: народний депутат України VIII скликання – організатор схеми та ще 6 осіб, а саме:

  • помічниця нардепа з фінансових питань;
  • начальник слідчого відділення Головного слідчого управління СБУ (обіймав посаду до 2020 р.);
  • начальник управління менеджменту активів АРМА (обіймав посаду у період червень 2018 р. – січень 2020 р.);
  • генеральний директор ДП «СЕТАМ» (обіймав посаду у період травень 2016 р. – лютий 2020 р.);
  • заступник генерального директора ДП «СЕТАМ» (обіймає посаду з жовтня 2017 р. по теперішній час);
  • оцінювач.

У НАБУ не називають імені підозрюваного, але за даними ЗМІ обставини справи вказують на Сергія Скуратовського з Радикальної партії.

Суть справи

За даними слідства, у 2012 році, ще будучи депутатом Київської обласної ради, майбутній народний обранець розпочав будівництво житлового комплексу на околиці Києва, виступаючи фактичним власником кількох компаній. Для реалізації проєкту він узяв кредит у приватному банку на суму понад 200 млн грн, залишивши під заставу не лише ділянки, на яких будувався комплекс, але і майбутнє житло.

Водночас детективи НАБУ виявили так звану «чорну бухгалтерію», яка показує, що підконтрольні депутату компанії вже на етапі будівництва отримали дохід у понад 1 млрд грн від продажу нерухомості.

Організація схеми

Згодом банк, у якому було взято кредит, визнали неплатоспроможним. Щоб уникнути повернення боргу і продовжити будівництво, депутат разом зі своєю помічницею запустили складну схему з залученням інших службовців. До організації долучилися начальник слідчого відділення СБУ, начальник управління менеджменту активів АРМА та кілька посадовців ДП «СЕТАМ».

Спершу вони організували арешт прав вимоги по кредиту і передали їх в управління АРМА. За рекомендацією оцінювача, права вимоги виставили на торги через «СЕТАМ». Аукціон проводився незаконно — без дозволу суду, без згоди власника активу і без звіту про оцінку. В результаті торгів, права вимоги придбала заздалегідь обрана компанія за значно заниженою ціною — 16,5 млн грн, тоді як реальна їх вартість складала понад 160 млн грн.

Переможець торгів отримав доступ до прав вимоги, що дозволило йому скасувати іпотеки та інші обтяження. Після цього права вимоги були перепродані компанії, підконтрольній екснардепу, що остаточно унеможливило повернення боргу новим правонаступникам банку.

Розслідування також показало, що екснардеп профінансував всю схему, оплатив роботу оцінювачів та надавав вказівки учасникам групи. Співробітник СБУ, який сприяв процесу, отримав від депутата неправомірну вигоду в розмірі 32 тис. доларів США та частину нерухомого майна.

За висновками експертиз, внаслідок дій учасників злочину банківській установі заподіяно понад 160 млн грн збитків.

У жовтні 2023 року розслідування у справі завершили.

Дзвенислава Карплюк
Редактор