Ексголова ГТС: імпорту газу недостатньо, фінансування мало, плану в уряду немає

11 Червня 09:08

Українські підземні сховища газу наповнені лише на 6,72%, що є найнижчим показником за всю історію спостережень. Про це повідомив експерт газового ринку, колишній керівник Оператора ГТС України Сергій Макогон, посилаючись на дані платформи GIE, інформує «Комерсант Український».

Як стверджує експерт, станом на кінець травня в українських ПСГ зберігалося лише 2,02 мільярда кубометрів активного газу. З урахуванням 4,6 мільярда кубометрів буферного активного газу, який не підлягає відбору, загальний обсяг становить 6,62 мільярда кубометрів при рівні наповненості 6,72%.

Від початку сезону закачування, який розпочався 17 квітня, до ПСГ було закачано 1,396 мільярда кубометрів газу. Середньодобовий обсяг закачування становить 31,7 мільйона кубометрів, а в останній тиждень травня цей показник зріс до 43,5 мільйона кубометрів на добу.

За збереження поточних темпів закачування, каже Макогон, до 1 листопада у сховищах буде акумульовано лише 12,8 мільярда кубометрів газу (включаючи 4,6 мільярда кубометрів буферного газу). Це на 800 мільйонів кубометрів менше за минулорічний план у 13,6 мільярда кубометрів, що створює серйозні ризики для проходження зими 2025/26 років.

Треба збільшувати імпорт

“Щоб уникнути дефіциту, потрібно збільшити темпи закачування щонайменше до 50–52 млн м³/добу. Це можливо лише через збільшення імпорту газу. На минулому тижні середній обсяг імпорту складав лише 16.7 млн м3/д. У травні було імпортовано 501 млн м3 (54% через Угорщину, 33% через Польшу та 12% через Словаччину)”,

– написав Макогон у Facebook.

На минулому тижні середній обсяг імпорту газу становив лише 16,7 мільйона кубометрів на добу. У травні Україна імпортувала 501 мільйон кубометрів газу: 54% через Угорщину, 33% через Польщу та 12% через Словаччину.

“Потужності імпорту з Угорщини та Польщі на найближчий місяць повністю заброньовані. Із Словаччини на липень заброньовано лише 2.08 млн м³/добу з доступних 42 млн м³, тобто є можливість для збільшення імпорту”,

– написав експерт.

Європейський ринок газу

Макогон зазначив, що Європа має достатньо газу для постачань. У травні до ЄС було імпортовано рекордні 12,75 мільярда кубометрів скрапленого природного газу (СПГ), а регазифікаційні потужності ЄС завантажені лише на 53%, що залишає простір для зростання постачань, у тому числі в Україну.

Поточна ціна на газ на європейських хабах становить 420 доларів за тисячу кубометрів. Для порівняння: у лютому 2025 року, коли “Нафтогаз” здійснював екстрений імпорт, ціна сягала 590 доларів за тисячу кубометрів.

Проблеми

Експерт назвав основною проблемою нестачу фінансування у “Нафтогазу”. Попри анонсовані плани щодо залучення 400 мільйонів євро у вигляді кредитів і грантів, цього недостатньо для покриття всього необхідного обсягу імпорту. Макогон підкреслив потребу у додатковому фінансуванні вже зараз.

Серед додаткових проблем експерт виділив два ключові моменти.

По-перше, Міністерство енергетики досі не визначило плановий обсяг закачування газу на наступну зиму.

“Немає плану, то і немає відповідальності за невиконання. Пора вже визначити”,

— зазначив Макогон.

По-друге, експерт наголосив, що видобувникам газу (як приватним, так і державним) необхідно інвестувати у захисні споруди, оскільки противник знову може завдати ударів по об’єктах видобутку. Він запропонував використовувати успішний досвід “Укренерго” із захисту трансформаторів.

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз